Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Test routera FRITZ!Box 6850 LTE
Test routera FRITZ!Box 6850 LTE

Przed kilkoma tygodniami otrzymaliśmy na testy router FRITZ!Box 6850 LTE od firmy AVM. W związku z tym, że urządzenie nie należy do najtańszych na rynku, należało się spodziewać po nim o wiele więcej niż od urządzeń dla niewymagających użytkowników. Kilka tygodni obcowania z routerem pokazało, że w istocie jest ...

Czytaj więcej...

Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury
Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury

Jak szacuje IDC, w 2019 roku banki na całym świecie zainwestują ponad 20 mld dolarów w chmurę. Wdrożenie chmurowych systemów IT pozwala sektorowi finansowemu znaleźć odpowiedź na wiele problemów, takich jak rosnące koszty obsługi IT, presja konkurencyjna ze strony fintechów czy zagrożenia w ...

Czytaj więcej...

Azure IaaS - przewodnik administratora
Azure IaaS - przewodnik administratora

Wielu administratorów systemu przez całą swoją karierę pracowało z infrastrukturą lokalną, więc przejście do środowiska cloud może przysporzyć im wielu problemów. Jednak przejście na platformę Azure wcale nie musi być trudne. Altaro udostępnia bezpłatny eBook, autorstwa Paula Schnakenberga, doświadczonego...

Czytaj więcej...

Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna
Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna

Europejskie firmy chętnie wybierają rozwiązania chmurowe do swoich systemów IT. Przodują w tym Włosi i Brytyjczycy. Z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nadal deklarują brak zaufania do tego typu rozwiązań, choć cloud computing może przynieść im znaczące korzyści zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i...

Czytaj więcej...

Veeam Cloud Data Management Report
Veeam Cloud Data Management Report

Jak wynika z raportu "Veeam Cloud Data Management Report", dotyczącego zarządzania danymi w chmurze, 73 proc. firm nie zaspokaja potrzeb użytkowników w zakresie nieprzerwanego dostępu do aplikacji i danych. Wiele przedsiębiorstw chce zacząć korzystać z narzędzi do zarządzania danymi w chmurze, aby lepiej spełnia...

Czytaj więcej...

Rozwiązania VMware uruchomisz w Google Cloud
Rozwiązania VMware uruchomisz w Google Cloud

Google i VMware zawiązały strategiczny sojusz, na mocy którego innowacyjne oprogramowanie spółki należącej do Dell EMC trafi do chmury giganta z Mountain View. Klienci którzy posiadają już infrastrukturę VMware będą mogli przenieść swoje dane od ręki do chmury publicznej Google i to bez rezygnacji ...

Czytaj więcej...

Asustor AS-304T - test czterokieszeniowego serwera NAS

Asustor AS-304TFirma ASUSTOR z siedzibą w Tajpej na Tajwanie, założona w sierpniu 2011 roku jako filia grupy ASUS, dostawca rozwiązań z zakresu pamięci masowej typu NAS (Network Attached Storage), kierowanych do użytkowników domowych i firm, dostarczyła do naszej redakcji czterodyskowy, wolnostojący serwer sieciowy AS-304T wyposażony w procesor Intel Atom 1.6 GHz i 1GB pamięci RAM DDR3, oferujący wsparcie dla RAID na poziomie 0, 1, 5, 6 oraz 10, pracujący pod kontrolą systemu ASUSTOR Data Master (ADM).

Urządzenie testowaliśmy głównie pod kątem funkcjonalności pożądanych przez użytkowników domowych i sektor SOHO, z uwzględnieniem możliwości wykraczających poza centralne magazynowanie danych.

Zapraszamy do lektury.
 


Budowa i wyposażenie

Asustor AS-304T został zapakowany przez producenta w szary karton z plastikowym uchwytem. Całość opakowania ma formę walizki na narzędzia. Poza zdjęciem i specyfikacją serwera, na pudełku umieszczono logo producenta i dominujące na ok. połowie powierzchni powtarzane wielokrotnie hasła Storage, Network, Cloud, sugerujące przeznaczenie urządzenia.

Asustor Box

Serwer ma kształt zbliżony do prostopadłościanu, przypominającego wielkością urządzenia typu barebone. Obudowa została wykonana w większości z metalu i prezentuje się bardzo solidnie. Ściany boczne i wierzchnią wykonano z jednego kawałka szczotkowanego aluminium w kolorze popielatym, natomiast  przednią część z dobrej jakości plastiku w kolorze czarnym.

Asustor AS-304T NAS Serwer test

Przednią ścianę podzielono na dwie części. Pa lewej, nieco mniejszej i wysuniętej o kilka mm. do przodu umieszczono od góry logo producenta, włącznik zasilania z diodą oraz diodę systemową. Poniżej umieszczono diodę sygnalizującą aktywność karty sieciowej oraz diodę USB i port USB 3.0. Największą część przedniej ściany zajmują cztery kieszenie hotswap na dyski twarde.

Na jednej z bocznych ścian znajduje się dwucentymetrowy rząd niewielkich otworów poprawiających cyrkulację powietrza. Z tyłu urządzenia umieszczono duży 120 mm wentylator, odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej temperatury. Ustawieniem prędkości obrotowej wentylatora można sterować z poziomu panelu administracyjnego ADM. W warunkach biurowych, w trybie automatycznym wentylator pracuje bardzo cicho, a jego prędkość obrotowa oscylowała w granicach 600 RPM. Po wybraniu trybów 'Średnia prędkość' lub 'Wysoka prędkość', wentylator rozpędził się do blisko 1920 RPM, a szum urządzenia był dosyć wysoki. We wnętrzu, znajduje się jeszcze jedne 40 mm wentylator odpowiedzialny za dodatkowe chłodzenie wewnętrznego zasilacza. Przy wyborze automatycznej prędkości obrotowej dźwięk wentylatorów nie powinien przekraczać poziomu tolerowanego przez większość użytkowników.

Asustor AS-304T back tył

Na tylnej ścianie, poza wylotami powietrza wentylatora i zasilacza, znajduje się 1 port USB 3.0, 2 porty USB 2.0, 1 port Gigabit Ethernet, złącze HDMI z tyłu oraz port na 3.5mm Audio Jack. Ponadto z tyłu umieszczono przycisk RESET, Kensington Security Slot i oczywiście gniazdo zasilania.

Od spodu naklejono naklejkę z adresem MAC karty sieciowej i numerem seryjnym urządzenia. Gumowe nóżki sprawiają, że urządzenie stoi pewnie nawet na śliskiej powierzchni biurka i eliminują przypadkowe przesunięcie.

Po odkręceniu trzech śrubek z urządzenia można zdjąć idealnie dopasowaną część obudowy osłaniającą płytę główną z podzespołami, w tym z procesorem znajdującym się pod pasywnym radiatorem.

Asustor AS-304T Inside

Kieszenie typu hot-swap na dyski twarde, częściowo aluminiowe a częściowo z tworzyw sztucznych wykonane są bardzo solidnie. Wloty powietrza w kieszeniach poprawią chłodzenie dysków twardych. W ramkach rozmieszczono otwory dające możliwość montażu zarówno 3,5" jak i 2,5" dysków. Producent nie przewidział jednak zabezpieczenia dysków za pomocą zamka i kluczyka. Pomimo, iż przykręcenie dysku czterema śrubkami przebiega sprawnie i zajmuje ok. 1 minuty, to miłym akcentem byłaby możliwość beznarzędziowego montażu dysków, którego niestety producent nie przewidział.

Podobnie jak większość konkurentów, Asustor nie wyposaża fabrycznie swoich serwerów w dyski twarde, pozwalając użytkownikowi, w zależności od potrzeb, wybrać odpowiednie napędy z bogatej listy kompatybilnych urządzeń.

W kartonie poza solidnie zabezpieczonym NAS'em, znalazł się kartonik z akcesoriami (kabel zasilający, kabel sieciowy (CAT.5E), płyta z przewodnikiem, instrukcją instalacji i oprogramowaniem, zestaw śrubek do montażu dysków oraz broszura informacyjna).

Asustor AS-304t akcesoria

Podsumowując wygląd/budowę Asustor AS-304T, należy stwierdzić, że urządzenie wykonano bardzo solidnie, przez co prezentuje się profesjonalnie. Producent nie korzysta z tanich plastików a materiałów najwyższej jakości, w większości jest to sporej grubości aluminium. Elementy z tworzywa sztucznego zostały ograniczone do minimum. Poszczególne elementy są bardzo dobrze dopasowane, nic się nie ugina i nie trzeszczy.

 

Logowanie i rejestracja