Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Router Fritz!Box 6850 5GPrzed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wykorzystywanych częstotliwościach LTE, zapewniając europejskim użytkownikom możliwość korzystania z ultraszybkich prędkości transmisji i stabilnych połączeń internetowych w sieciach komórkowych.

Co do zaoferowania ma router FRITZ!Box 6850 5G?

Czytelnikom, którzy nie mieli okazji do tej pory poznać urządzeń FRITZ! pomimo to, że bohater niniejszego opracowania nie jest pierwszym urządzeniem od AVM w naszych testach, przybliżymy sylwetkę producenta.

AVM, to niemiecka firma z siedzibą w Berlinie, założona w 1986 r., od początku swej działalności inwestująca w opracowywanie własnych, innowacyjnych produktów, będąca jednym z wiodących producentów urządzeń wykorzystywanych na potrzeby inteligentnych sieci domowych i szerokopasmowych łączy internetowych. Produkty marki FRITZ! oferują szybki dostęp do Internetu, łatwe tworzenie sieci, wygodne telefonowanie oraz wszechstronne rozwiązania Smart Home. Oprogramowanie FRITZ!OS regularnie oferuje nowe funkcje, dbając o aktualność i bezpieczeństwo systemu w każdym z produktów FRITZ! Firma AVM, specjalista w dziedzinie komunikacji osiągnął w 2023 r. obroty w wysokości 580 mln euro, zatrudniając 890 pracowników.

Budowa i wyposażenie

FRITZ!Box 6850 5G dystrybuowany jest w charakterystycznym dla producenta kartonowym opakowaniu, z przewagą koloru niebieskiego. Na estetycznym pudełku nie mogło zabraknąć kilku zdjęć, opisu kluczowych funkcji i specyfikacji urządzenia. Oko przykuwają również znaczki z informacją o 5-cio letniej gwarancji!

Router FRITZ!Box 6850 5G

Obudowa FRITZ!Box 6850 5G nie różni się od znanego nam routera FRITZ!Box 6850 LTE. Ładnie zaprojektowana z licznymi zaokrągleniami krawędzi dodającymi routerowi szyku, sprawia że urządzenia nie trzeba maskować. Choć nie jest to najistotniejsze, mnie osobiście jego design przypadł do gustu. Warto przy tym podkreślić, że charakterystyczny wygląd routera jest spójny z większością innych urządzeń AVM, w których to, w białe obudowy wkomponowano czerwone wstawki. W wypadku FRITZ!Box 6850 5G, czerwona listwa przy górnej krawędzi odpowiada za poprawę cyrkulacji powietrza wnętrza urządzenia.

Na wierzchu obudowy oprócz logotypu, ulokowano 5 diod LED: Power/Mobile, WLAN, Fon/DECT, Connect/WPS, Info. Pod trzema środkowymi diodami znajdują się również przyciski, które umożliwiają aktywację/dezaktywację WiFi, sterowania centralką DECT oraz szybkiego połączenia bezprzewodowego za pomocą funkcji WPS. Dodatkowo diody pomagają we właściwym ustawieniu routera tak by uzyskać jak najlepszy sygnał sieci komórkowej.

Fritz!Box 6850 5G

Na lewym boku producent umieścił złącze USB 3.0, do którego można podłączyć pamięć flash, dysk zewnętrzny, drukarkę a nawet skaner. Z prawej strony znajduje się złącze dla telefonu DECT.

Z tyłu ulokowano 4 gigabitowe porty LAN, 1 port Fon do podłączenia analogowego teflonu lub faksu, złącze zasilania, gniazdo karty SIM oraz 2 gniazda antenowe typu SMA do połączenia z siecią 5G/LTE. Gdy router będzie działał w znacznej odległości od stacji bazowej BTS, zamiast anten dostarczanych wraz zestawem, do gniazd SMA można podłączyć zewnętrzną antenę o mocniejszym zysku i ustawić ją za oknem, na balkonie lub na dachu.

Router Fritz!Box 6850 5G

Podstawę routera można określić mianem wielkiej kratki wentylacyjnej wyposażonej w gumowe nóżki dzięki, którym router może stabilnie stać na biurku lub komodzie. Znajdują się tam również  otwory ułatwiające ew. montaż urządzenia na ścianie. Na spodzie znajduje się także naklejka znamionowa zawierająca predefiniowane dane dostępowe.

Warto wspomnieć, że router nie został wyposażony w fizyczny przycisk RESET do kasowania hasła i przywracania ustawień fabrycznych. Ale bez obaw, jeśli zajdzie taka potrzeba można przywrócić ustawienia fabryczne urządzenia z poziomu okna logowania do Panelu administracyjnego (opisanego w dalszej części), jak również korzystając z telefonu podłączonego do portu analogowego lub komunikującego się z routerem bezprzewodowo za pośrednictwem DECT.

Do jakości wykonania sprzętu nie można mieć zastrzeżeń, poszczególne elementy zostały dobrze ze sobą spasowane, nic nie trzeszczy i nie ugina się pod naciskiem.
Router FritzW kartonie poza routerem znaleźć można zasilacz (który nie rozgrzewał się w trakcie pracy), zewnętrzne anteny do połączenia z siecią mobilną, płaski kabel sieciowy LAN o długości 1,5 m, wielojęzyczna instrukcja instalacji (zawierająca również wskazówki w języku polskim) oraz informacja o warunkach gwarancji.

Specyfikacja techniczna routera FRITZ!Box 6850 5G
• Wbudowany modemem 5G wg 3GPP Rel. 15 z obsługą 4x4 MIMO obsługuje tryb 5G standalone i 5G non-standalone oraz Dynamic Spectrum Sharing (DSS)
• Gniazdo karty mini-SIM
• Dostęp do Internetu przez 5G z prędkością pobierania danych do 1,3 Gbit/s oraz wysyłania danych 600 Mbit/s
• Dostęp do Internetu przez 4G (LTE Advanced Pro/CAT16)
• 2 wewnętrzne anteny i 2 anteny przez port SMA
• Opcjonalna możliwość podłączenia zewnętrznych anten przez gniazda SMA
• 4 × Gigabit LAN i 1 port USB 3.0
• Wi-Fi AC (do 866 Mbit/s, 5 GHz) i N (do 400 Mbit/s, 2,4 GHz)
• Centralka telefoniczna obsługująca połączenia oparte na protokole IP
• Zintegrowana stacja bazowa DECT obsługująca nawet 6 telefonów bezprzewodowych
• Fabrycznie szyfrowana transmisja głosowa
• 1 gniazdo a/b (do wyboru TAE/RJ11) do podłączenia telefonu analogowego, automatycznej sekretarki lub faksu
• Baza DECT dla nawet 6 telefonów bezprzewodowych
• Funkcje Smart Home zintegrowane w interfejsie użytkownika
• Obsługa systemów domofonowych
• Optymalne dostosowanie do transmisji strumieniowej filmów wideo i telewizji IP, np. Entertain, Netflix itp.
• Zapora sieciowa Stateful Packet Inspection z udostępnianiem portów
• Bezpieczny zdalny dostęp przez Internet za pomocą sieci VPN (IPSec)
• AVM Stick & Surf: automatyczne, bezpieczne i bezprzewodowe korzystanie z Internetu
• Automatyczne wyszukiwanie kanału bezprzewodowej sieci WiFi, w którym nie występują zakłócenia
• Sytem FRITZ!OS: obsługa topologii Mesh, kontrola rodzicielska, serwer multimedialny, dysk sieciowy FRITZ!NAS, dostęp do sieci bezprzewodowej dla gości, usługa MyFRITZ!
• ... i wiele innych

 

Logowanie i rejestracja