Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Artykuły

BDRCloud - Kopia zapasowa Windows w chmurze

BDRCloud Cloud backupW erze cyfrowej transformacji dane są jednym z najcenniejszych zasobów każdej firmy i organizacji. Dlatego zapewnienie ciągłości działania i ochrony danych stało się priorytetem dla działów IT. Do strategii ochrony danych warto wpisać chmurę obliczeniową, dzięki której bez ponoszenia wydatków na sprzęt można sprawnie wdrożyć lub rozbudować już istniejącą infrastrukturę tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Rozwiązaniem, które umożliwia uruchomienie tego procesu bardzo szybko, a co najważniejsze bez ponoszenia wysokich kosztów jest BDRCloud, platforma chmurowa od Vembu.

BDRCloud to elastyczne, wysoce skalowalne i bezpieczne rozwiązanie chmurowe, za pomocą którego firmy i organizacje i każdej wielkości mogą tworzyć kopie zapasowe w chmurze dla obciążeń takich jak:
1. Aplikacji SaaS - Microsoft 365 i Google Workspace
2. Serwerów plików - Windows, Linux, NAS
3. Punktów końcowych z systemami Windows, Linux i macOS
3. Serwerów aplikacyjnych i bazodanowych - MS Exchange, MS Sharepoint, MS SQL oraz MySQL

W artykule BDRCloud - chmurowy backup dla firm i dostawców usług zaprezentowałem architekturę rozwiązania, jego kluczowe cechy. W niniejszym materiale przyjrzymy się interfejsowi użytkownika oraz krok po kroku przejdziemy przez kolejne etapy konfiguracji pierwszego chmurowego zadania backupowego i przywracania danych na maszynie z systemem Windows.

Zakładamy konto

Aby poznać możliwości rozwiązania nie musimy podpisywać żadnych umów. Wystarczy założyć konto, dzięki czemu w ciągu 30 dni, bez ponoszenia żadnych kosztów, bez podawania kart kredytowych, można poznać całe spektrum funkcjonalności BDRCloud.

Udajemy się zatem na stronę bdrcloud.com i klikamy w przycisk 'Start your 30-day Free Trial' lub 'Sign up' i zakładamy konto w portalu BDRCloud. Po kilku chwilach na podany adres e-mail otrzymamy potwierdzenie rejestracji z informacją o konieczności zdefiniowania hasła.

BDRCloud rejestracja

BDRCloud register account

Po przejściu krótkego procesu rejestracji logujemy się do panelu BDRCloud.

Interfejs BDRCloud

Panel zarządzający BDRCloud jest bardzo lekki i przejrzysty. Osoby korzystające z rozwiązania BDRSuite, od razu zauważą, że UI rozwiązania instalowanego lokalnie i usługi chmurowej są bliźniaczo podobne. Jeśli ktoś z chmurowym backupem od Vembu styka się po raz pierwszy, z pewnością doceni jego przejrzystość i intuicyjność.

BDRCloud Administration Panel

Na samej górze, tuż pod paskiem adresu przeglądarki, znajdują się trzy obszary odpowiadające za kluczowe środowiska, które można objąć kopią zapasową: Servers & Endpoints, SaaS Applications oraz Applications & DBs.

Obszar Servers & Endpoints umożliw konfigurację kopii zapasowej dla serwerów i stacji roboczych (desktopy, laptopy) z systemami Windows, Linux i Mac.

Dla systemów Windows można utworzyć kopię zapasową obejmującą obraz dysku lub foldery czy konkretne pliki. Systemy Linux i macOS można chronić korzystając z backupu na poziomie folderów i plików.

 

BDRCloud kopia zapasowa w chmurze

Przechodząc do SaaS Applications można skonfigurować kopię zapasową środowiska Microsoft 365 (poczta, kalendarze, kontakty, OneDrive, witryny Sharepoint jak również Teams) oraz Google Workspace (pocztę kontakty, kalendarze i dysk Google).

BDRCloud

Z trzeciego obszaru, Applications & DBs, skorzystamy między innymi w sytuacji konfiguracji kopii zapasowej dla Microsoft Exchange Server, SQL Server, Sharepoint, Outloook oraz baz danych MySQL.

BDRCloud

Poniżej znajduje się podmenu, z poziomu którego uzyskujemy dostęp do konfiguracji serwera BDRCloud (wgląd w licencje i magazyn chmurowy, zarzadzanie użytkownikami, konfiguracje SMTP i strefy czasowej oraz dwuskładnikowego uwierzytelniania), źródła danych, kopii zapasowej (wgląd w listę zadań, ustawienia okna backupowego, konfigurację szablonów, itp.), podmioty chronione, odzyskiwanie i raporty.

Logowanie i rejestracja