Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Chmura PolskaWyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost do ich potrzeb. Przedsiębiorstwa mają więc swoje oczekiwania zarówno wobec dostawcy, jak i samej usługi. Co cenią sobie najbardziej i na co zwracają uwagę przy wyborze dostawcy? Przybliżamy temat w poniższym artykule.

Wizerunek krajowych dostawców
Jak się okazuje, postrzeganie polskich data center przez firmy i instytucje jest bardzo pozytywne. Bowiem dla 88 proc. przedstawicieli biznesu i 74 proc. z GovTech polscy dostawcy usług chmurowych będą firmami pierwszego wyboru podczas najbliższych inwestycj - dowiadujemy się z badania PMR dla Polskiej Chmury.

Dlaczego? Oszczędność kosztowa to jeden z argumentów za wyborem chmury, czasem jednak - jak wynika z analiz - firmy spotykają się z niespodziewanym wzrostem kosztów w trakcie współpracy z dostawcą. Doświadczyło tego 24 proc. badanych firm.

Co istotne, aż 51 proc. respondentów uznaje polskich dostawców za wiarygodnych, a 42 proc. ocenia ich wysoko w kontekście przewidywalności cenowej oraz dobrego, nastawionego na klienta kontaktu. Ponadto niezwykle istotny dla firm jest wysoki standard bezpieczeństwa i zachowanie ciągłości działania, według 57 proc. respondentów w raporcie Polcom i Intel uważa, że chmura zyskuje na znaczeniu poprzez zapewnianie podniesienia bezpieczeństwa infrastruktury oraz ciągłości działania biznesu, a dla 45 proc. respondentów w tymże badaniu, brak ciągłości działania systemów i aplikacji to istotny hamulec w rozwoju biznesu.

"Jak wynika z doświadczeń polskich dostawców chmury, firmy z wielu sektorów rynku - od finansów po produkcję - cenią sobie bezpieczeństwo. Stało się dla nich największą przewagą dostawców polskiej chmury" - mówi Wiesław Wilk, wiceprezes zarządu Polcom oraz prezes Związku Polska Chmura.

Lokalizacja data center
O chmurze mówi się dużo, przez co wiele tematów zostało już wyczerpanych. Jednak temat „narodowości” chmury to wciąż często pomijany temat. Nie ma na ten temat wielu analiz, a istotne jest - co nie każdy wie - że nawet m.in. z wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz opinii ekspertów wynika, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przechowywanie danych na terenie kraju, z którego pochodzą. Ośrodki przetwarzania danych Polcom znajdują się na w Polsce, co daje gwarancję bezpieczeństwa danych w zakresie krajowego obrotu prawnego. Jest to o tyle bardziej komfortowe, że firma, która prowadzi działalność w kraju podlega prawu w Polsce. Natomiast w przypadku ośrodków spoza UE w grę wchodzi konieczność umów bilateralnych, aby odpowiednio zabezpieczyć dane.

Co ciekawe, aż 88 proc. firm oczekuje, że dostawca będzie miał data center zlokalizowane w Polsce. Ta „narodowość” chmury ma więc dla firm kolosalne znaczenie. "Na rynku widać ogromne zainteresowanie i zaufanie do usług polskich dostawców usług chmury - doceniani są za potencjał tkwiący w kapitale ludzkim, technologicznym oraz wyjątkową relacyjność, ale również jest to kwestia cyberbezpieczeństwa i zrozumienia realiów i wyzwań w danym kraju - mówi Natalia Gawłowska, dyrektor marketingu z Polcom.

Znajomość rynku
Czego jeszcze potrzebują firmy? Aż 9 na 10 firm chce usług i ofert „szytych na miarę”. I takie też od polskich data center mogą otrzymać. Elastyczność, skalowalność oraz umiejętność wsłuchania się w głos i potrzeby firmy to cenione cechy podczas wyboru dostawcy.

Niebagatelne znaczenie ma też fakt, że polscy dostawcy znają dobrze realia polskiego biznesu i wyzwania, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy. Jednak to certyfikaty, całkowita cena rozwiązania czy elastyczność i przejrzystość oferty to główne kryteria, którymi kierują się firmy w kontekście wyboru dostawcy rozwiązań chmurowych.

Rozwój biznesu czy prowadzenie firmy wymusza często wiele działań, czy to optymalizacyjnych czy wspierających ciągłość działania. Mając wsparcie w doborze i wdrażaniu rozwiązań, jakie daje zaufany partner, jest to łatwiejsze.

A jak wygląda profil typowej polskiej firmy korzystającej z usług chmurowych?
• W chmurze przechowuje ok. 37 proc. swoich zasobów. Z chęcią wykorzystuje rozwiązania SaaS i coraz śmielej podąża w kierunku innych modeli
• Częściej korzysta z chmury prywatnej (75%) a rzadziej z publicznej (19%)
• 44 proc. przechowuje w chmurze kopie zapasowe, a 28 proc. archiwizuje dane
• 6 na 10 z nich uważa, że chmura to wzrost bezpieczeństwa danych
• 96 proc. z nich kieruje się bezpieczeństwem oraz certyfikatami przy wyborze dostawcy.

Przyszłość chmury w Polsce
"Z badania Polskiej Chmury wynika, że głównymi powodami inwestowania w rozwiązania chmurowe przez firmy są: chęć optymalizacji kosztów (67 proc.), zwiększenie bezpieczeństwa (61 proc.), zwiększenie szybkości działania (54 proc.), potrzeba dostępu do danych w czasie rzeczywistym (54 proc.) oraz zwiększenie wydajności działania (40 proc.). Inwestycje te cieszą, bo chmura to wiele korzyści dla firmy. Prócz zwiększenia bezpieczeństwa danych respondenci PMR doceniają również ułatwienie pracy zdalnej, poprawę wydajności oprogramowania i usprawnienie procesów biznesowych" - opisuje Wiesław Wilk.

43 proc. firm chce i planuje dalej inwestować w rozwiązania chmurowe. To świetna wiadomość dla polskiej gospodarki, ale i dla Unii Europejskiej, bo zgodnie z celami określonymi, co najmniej 75 proc. przedsiębiorstw ma korzystać z usług chmury obliczeniowej, big data i sztucznej inteligencji do 2030 roku.

Z raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie” wiemy natomiast, że 44. proc. pytanych deklaruje, że wydatki na rozwiązania chmurowe w ich przedsiębiorstwach wyniosą między 10 a 50 proc.

Rynek centrów przetwarzania danych, w tym w Polsce, to rynki atrakcyjne, które będą rosły w kolejnych latach w szybkim tempie. Analitycy oczekują, że ten wzrost w kolejnych latach sięgnie nawet 40 proc.

Źródło: Polcom

Logowanie i rejestracja