Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Zrozumieć Kubernetes
Zrozumieć Kubernetes

Jednym z coraz popularniejszych tematów w branży IT są systemy kontenerowe, a w szczególności Kubernetes. Raport VMware na temat Kubernetes za rok 2021 pokazuje, że z jednej strony platforma ta jest coraz chętniej wykorzystywana, choć z drugiej strony brak jest jednak specjalistycznej wiedzy na jej temat,...

Czytaj więcej...

Przemysł ciężki, chmura, globalna skala projektu...
Przemysł ciężki, chmura, globalna skala projektu...

Jak wynika z badania PwC „Przemysł 4.0, czyli wyzwania współczesnej produkcji” ponad 80 proc. ankietowanych jest zdania, że w przeciągu najbliższych lat gromadzone i skutecznie analizowane dane będą miały fundamentalne znaczenie w procesie decyzyjnym i skutecznie go usprawnią w biznesie. Firmy z sekt...

Czytaj więcej...

Chmura nad Wisłą - tak, ale powoli [Cloud comupting w Polsce]
Chmura nad Wisłą - tak, ale powoli [Cloud comupting w Polsce]

OVHcloud oraz Intel przyjrzały się rynkowi MŚP sprawdzając stopień wykorzystania cloud. Badanie  wykazało, że podczas pandemii chmurą zainteresowało się 41 proc. firm, a 71 proc. planuje kolejne wdrożenia. Ankietowanych zapytano także o plany, motywacje i kryteria wyboru usług chmurowych oraz o to jak decydenci oc...

Czytaj więcej...

BDRSuite - kopia zapasowa Microsoft 365
BDRSuite - kopia zapasowa Microsoft 365

W dobie cyfrowej rewolucji i szybko zachodzących zmian w biznesie, firmy w coraz większym stopniu korzystają z rozwiązań chmurowych. Szybsza adopcja chmury, w znaczącym stopniu wymuszona przez zawirowania związane z Covid-19, szczególnie uwidoczniła się w obszarze aplikacji SaaS wspierających prowadzenie biznesu...

Czytaj więcej...

Zero Trust - od średniowiecza do współczesności
Zero Trust - od średniowiecza do współczesności

W średniowieczu królowie chronili siebie i swój majątek, zamykając go w zamkach zbudowanych z murów nie do przebicia. Fosa z mostem zwodzonym zapewniała jedyną drogę wejścia do zamku i wyjścia z niego. Jeszcze nie tak dawno sieci korporacyjne były projektowane w ten sam sposób - miały jasno ...

Czytaj więcej...

Aktualności

W zdrowiu i chorobie, czyli jak wybrać dobrego dostawcę chmury?

Cloud ComputingWraz z popularnością chmury obliczeniowej, pojawia się na rynku coraz więcej dostawców usług cloud. Niestety jak ze wszystkim - im większy wybór, tym trudniej podjąć decyzję. To, jak ocenisz niezawodność i możliwości dostawcy usług chmurowych, któremu planujesz powierzyć dane i aplikacje swojej firmy, jest niezwykle istotne. Szczególnie, gdy chcesz rozwiązania chmurowe dobrze dopasować do rodzaju działalności, którą prowadzisz. Podpowiemy więc, czym się kierować, wybierając dostawcę chmury.

Nie wszystko od razu
Jeśli nie jesteś przekonany, jakie procesy chcesz przenieść do chmury obliczeniowej, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Nazywa się to strategią małych kroków - przetestuj dostawcę, zanim zdecydujesz się na pełną migrację do chmury. Zawsze dobrze jest wypróbować kilka mniejszych usług, aby przekonać się, jak będzie wyglądać przyszła współpraca. Może to być storage, czyli “wynajem” wirtualnej przestrzeni albo backup - kopia zapasowa na wypadek awarii. Dzięki takiemu podejściu zobaczysz, jak działa obsługa klienta i pomoc techniczna firmy, a także na ile dostawca jest elastyczny, jeśli chodzi o lokalne potrzeby mniejszych klientów i większych organizacji.

Aruba Cloud

Kliknij w obrazek by zobaczyć infografikę

Globalny czy lokalny dostawca?
Duża, globalna firma dostarczająca chmurę zwykle cieszy się największym zaufaniem użytkowników. Globalne zasoby i mocno rozwinięta infrastruktura wiążą się z tym, że przedsiębiorcy czują się bardziej stabilnie, mają bowiem wrażenie, że w razie problemów mają solidne wsparcie. Globalny dostawca ma również rozwiniętą sieć partnerów, dzięki czemu cały czas jest na bieżąco z najbardziej innowacyjnymi technologiami. Dzięki temu często może zaoferować bardziej konkurencyjne ceny. Z drugiej strony, duża firma może być mniej elastyczna i trudniej dostosowywać się do potrzeb mniejszych klientów. Zdarzają się opinie, że globalny dostawca traktuje mniejszych klientów „przedmiotowo” np. w kwestii technicznej obsługi klienta.

Po drugiej stronie mamy mniejszych dostawców, którzy są w stanie zaoferować bardziej elastyczne rozwiązania, nawet szyte na miarę konkretnego klienta. Kontakt z supportem jest bardziej „ludzki”, chociażby dlatego, że samych konsultantów jest mniej i nierzadko są oni bardziej zaangażowani w obsługę klientów. Choć utarło się, że małe firmy mają mniej nowoczesne technologie, nie jest to prawda. Lokalni dostawcy często oferują tak samo zaawansowane usługi, jak większe firmy i mają dostęp do tak samo innowacyjnych rozwiązań. Minusem może być to, że nie zawsze są w stanie zaoferować tak konkurencyjne ceny, jak globalny dostawca.

Procesy biznesowe i kondycja finansowa dostawcy
Firma, która dostarcza Ci usługi chmurowe, powinna mieć historię stabilności i być w dobrej kondycji finansowej. Jej kapitał powinien być wystarczający do skutecznego funkcjonowania przez długi czas, a dodatkowo firma musi budzić Twoje zaufanie. Dobrze jest sprawdzić reputację dostawcy usług chmurowych i jego partnerów. Rzetelny dostawca usług cloud nie powinien mieć problemów z zewnętrzną inspekcją w celu potwierdzenia zgodności ze wszystkimi Twoimi wymaganiami (warto sprawdzić też np. KRS). Możesz też zweryfikować, jak długo firma istnieje na rynku.

Bezpieczeństwo
Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przez dostawcę chmury to podstawa. Przed nawiązaniem współpracy koniecznie dowiedz się, jakie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa oferuje dostawca usług. Czy firma ma swoje centrum danych czy może wynajmuje szafy serwerowe od innego, większego dostawcy? Bezpieczeństwo zaczyna się zawsze właśnie od centrum danych, dlatego najlepiej, jeśli znajduje się ono w Polsce lub na terenie Unii Europejskiej i pod jej jurysdykcją. Dostawca powinien posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty i oświadczenia bezpieczeństwa, np. certyfikat ISO/IEC 27001. Upewnij się, gdzie firma fizycznie przechowuje Twoje dane i przede wszystkim kopie zapasowe. I najważniejsze - sprawdź, czy dostawca pomoże Ci przeprowadzić migrację. Jeśli sam nie świadczy takich usług, powinien polecić partnera, który to wykona.

Cena
Gdy decydujesz się zmigrować dane swoje firmy do chmury, kryterium finansowe nie zawsze jest najistotniejszą kwestią. Zdecydowanie ważniejszy jest stosunek jest jakości do ceny. Dokładnie zapoznaj się z ofertą dostawcy usług chmurowych i z parametrami pozacenowymi. Należą do nich oferowane w danej cenie usługi, zapewnienie bezpieczeństwa danych bez dodatkowej opłaty czy możliwość kontaktu z dostawcą usług, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Nie zawsze oferta, która na pierwszy rzut oka wydaje się najbardziej korzystna finansowo, rzeczywiście taka jest.

Co myślą inni
Choć opinie innych bywają mylące, mimo wszystko wybierając dostawcę chmury, warto się z nimi zapoznać. Doświadczony dostawca usług cloud na pewno cieszy się dobrymi opiniami zadowolonych klientów. Spróbuj dowiedzieć się, jakie firmy korzystają z usług danego dostawcy. Może uda się znaleźć firmę, która działa w branży podobnej do Twojej? Czasami kilka powtarzających się negatywnych opinii może być mocnym argumentem przeciwko danej firmie. I odwrotnie, powtarzające się dobre komentarze mogą zdziałać cuda. Oczywiście pamiętaj, aby informacji na temat dostawcy szukać w wiarygodnych źródłach.

Poyższy wpis pochodzi z bezpłątnego ebooka „Chmurowy przewodnik dla małych i średnich firm, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o chmurze” dostępnego do pobrania pod tym adresem.

Źródło: Aruba Cloud