Firma Proxmox Server Solutions, odpowiedzialna za rozwój Proxmox Virtual Environment (VE), poinformowała o wydaniu nowej, 'dużej' wersji swojej platformy do zarządzania wirtualizacją serwerów. Nowa wersja Proxmox Virtual Environment 8.0 oparta jest na Debianie 12 ("Bookworm"), ale używa nowszego stabilnego jądra Linuksa 6.2 jako domyślnego. Dołączone są aktualizacje do najnowszych wersji wiodących technologii open source dla środowisk wirtualnych, takich jak QEMU 8.0.2, LXC 5.0.2, ZFS 2.1.12 i Ceph Quincy 17.2.6.
Proxmox VE jest specjalistyczną dystrybucją linuksa rozwijaną od 2007 roku na zasadach open source, usprawniająca zarządzanie serwerami VPS. System zbudowany w oparciu o Debian Linux, wykorzystuje najnowsze technologie wirtualizacji oraz konteneryzacji i jest wysoce skalowalnym rozwiązaniem, oferującym m.in. wsparcie dla HA (High Availability). Platforma wirtualizacji firmy Proxmox jest wyposażona we wszystkie niezbędne narzędzia do zarządzania i łatwy w użyciu webowy interfejs użytkownika. Pozwala to na wygodne zarządzanie poszczególnymi hostami lub całym centrum danych za pomocą gotowych narzędzi - zarówno przez przeglądarkę internetową, jak i wiersz poleceń.
Najważniejsze cechy Proxmox Virtual Environment 8.0:
● Oparty o Debian 12 „Bookworm” z nowszym jądrem Linuksa 6.2
● Dokładnie przetestowana i udokumentowana ścieżka aktualizacji z Proxmox VE 7.4 do 8.0
● Stabilne, wszechstronnie przetestowane repozytorium Ceph Enterprise dla Ceph Quincy, umożliwiając uruchamianie i zarządzanie pamięcią masową Ceph bezpośrednio z dowolnego węzła klastra oraz łatwą konfigurację i zarządzanie infrastrukturą hiperkonwergentną
● Zadania synchronizacji obszaru uwierzytelniania dla użytkowników i grup oparta na LDAP (LDAP i Microsoft Active Directory) mogą być teraz skonfigurowane tak, aby były uruchamiane automatycznie w regularnych odstępach czasu.
● Mapowania zasobów takich jak urządzenia PCI(e) lub USB, do węzłów w klastrze zarządzane zarówno z poziomu panelu webowego jak i poprzez API, umożliwia elastyczną migrację offline dla maszyn wirtualnych
● Bezpieczna blokada uwierzytelniania dwuskładnikowego/TOTP w celu ochrony przed atakami typu brute-force. Jeśli TOTP nie powiodło się zbyt wiele razy z rzędu, to jest wyłączone dla konta użytkownika, a konto może zostać ponownie odblokowane za pomocą klucza odzyskiwania lub ręcznie przez administratora
● Tekstowy interfejs użytkownika do instalacji ISO (opcjonalnie)
● i wiele więcej...
Otwartoźródłowy projekt Proxmox VE ma ogromną bazę użytkowników na całym świecie z ponad 800000 hostów. Platforma wirtualizacji została przetłumaczona na ponad 26 języków. Na forum wsparcia współpracuje ze sobą ponad 110000 aktywnych członków społeczności. Wykorzystując Proxmox VE jako alternatywę dla własnościowych, komercyjnych rozwiązań do zarządzania wirtualizacją, przedsiębiorstwa są w stanie scentralizować i zmodernizować swoją infrastrukturę IT oraz przekształcić ją w opłacalne i elastyczne centrum danych definiowane programowo, oparte na najnowszych technologiach open source. Dziesiątki tysięcy klientów z firm niezależnie od sektora, wielkości czy branży korzysta z subskrypcji wsparcia Proxmox VE, usługi oferowanej przez Proxmox Server Solutions GmbH.
Proxmox VE dostępny jest na licencji GNU AGPL v3 z opcją płatnego wsparcia. Szczegółowe informacje na temat Proxmox VE 8.0 znajdziesz w tym wpisie.