Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Smart city, czyli bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców

Monitoring wideo smart city daneDo 2025 r. wartość globalnego rynku kamer monitoringu osiągnie prawie 50 mld USD - wynika z zaprezentowanego niedawno raportu firmy analitycznej IDC. Znaczna cześć tych środków wydana zostanie na tzw. inteligentne rozwiązania z dziedziny „inteligentnego monitoringu”, które - w połączeniu z odpowiednimi rozwiązaniami storage - mogą w znaczący sposób wpłynąć m.in. na bezpieczeństwo oraz płynność ruchu w naszych miastach.

Ogromna wartość sztucznej inteligencji (SI) wynika z tego, że pozwala ona w pełni wykorzystać potencjał wielu różnych technologii i narzędzi, które już znamy i z których od dawna korzystamy - takich jak choćby rozpoznawanie obiektów, wykrywanie ruchu, liczenie osób/obiektów. Dzięki SI, dane z takich narzędzi można błyskawicznie i efektywnie zastosować w najróżniejszych aplikacjach i systemach z dziedziny zarządzania ruchem, bezpieczeństwa, medycyny, analityki sportowej, zarządzania procesami biznesowymi czy nawet w rolnictwie.

Wspomniane już inteligentne systemy monitoringu wizyjnego są oczywiście jednym z koronnych przykładów takich rozwiązań technologicznych. W nowoczesnych, skomputeryzowanych i usieciowionych miastach (nazywanych smart cities) są one wykorzystywane m.in. do monitorowania ruchu miejskiego i dopasowywania cykli świetlnych na skrzyżowania tak, by zapewnić maksymalną płynność ruchu, bezpieczeństwo pieszych oraz minimalizować tworzenie smogu i innych zanieczyszczeń. W inteligentnych fabrykach podobne systemy służą m.in. do wykrywania wad produktów, problemów ze sprzętem, wykrywania przestojów i problemów z jakością (co pozwala unikać awarii i ograniczać koszty przestojów - jako że można ich unikać).

Płynniej i bezpieczniej
Ale choć innowacje technologiczne ostatnich lat przyniosły prawdziwy przełom, jeśli chodzi o wdrażanie takich technologii w miastach (i nie tylko), to dla wielu osób zmiany te mogą być właściwie niezauważalne. Specjaliści są jednak przekonani, że to właśnie rozwijana obecnie koncepcja smart cities będzie obszarem, w którym nowe technologie - takie jak np. smart video - będą realnie i zauważalnie podnosiły poziom życia mieszkańców.

Świetnym przykładem są funkcjonujące już również w Polskich miastach technologie z dziedziny Internetu Rzeczy (IoT), dzięki którym możliwie jest monitorowania systemów komunikacji miejskiej w czasie rzeczywistym - co pozwala operatorom komunikacji efektywniej informować pasażerów o planie podróży i rozkładzie jazdy, szybciej reagować na ewentualne awarie czy ograniczenia przepustowości ruchu.

Smart video może również w znaczący sposób wpływać na poziom bezpieczeństwa w ośrodkach miastach - kamery reagujące na określone typy sylwetek (np. potrafiące odróżnić ludzi od zwierząt czy pojazdów) czy monitorujące zachowania w miejscach publicznych pozwalają służbom porządkowym sprawniej reagować na zagrożenia czy zapobiegać im.

Lepsze kamery potrzebują lepszych rozwiązań storage
Wraz z popularyzowaniem się kamer wykorzystujących mechanizmy SI i rejestrujących obraz w coraz wyższej rozdzielczości (standardem staje się 4K), gwałtownie rośnie również zapotrzebowanie na rozwiązania, które pozwolą rejestrować i przechowywać wszystkie te dane. Takich kamer jest coraz więcej, w najróżniejszych obszarach i zastosowaniach - oprócz klasycznych kamer monitoringu, mamy również kamery w pojazdach, kamery osobiste używane przez policję czy najróżniejsze sensory IoT. Dane z nich muszą być przechowywane tak, były dostępne do natychmiastowej analizy w czasie rzeczywistym - bo to pozwala w pełni wykorzystać ich wartość i potencjał.

Dlatego też krytycznym elementem nowoczesnego systemu monitoringu jest odpowiednie rozwiązanie storage - elastyczne, wydajne, pojemne i niezawodne. Powinno to być rozwiązanie, które od podstaw tworzone było właśnie z myślą o przechowywaniu video/smart video, bo tylko taki sprzęt jest w stanie sprostać specyficznym, wyśrubowanym wymaganiom nowoczesnych systemów monitoringu.

Dobrym przykładem takiej technologii jest seria produktów WD Purple firmy Western Digital, które ewoluowały wraz z rozwojem technologii monitoringu, oferując coraz wyższe prędkości zapisu i transferu danych, a także coraz większą pojemność. Ten specyficzny mix kluczowych zalet udało się firmie osiągnąć, łącząc najlepsze cechy wydajnych rozwiązań flash oraz pojemnych dysków HDD - firma ściśle zresztą współpracowała z liderami segmentu monitoringu, by zapewnić im produkty idealnie dopasowane do potrzeb użytkowników i zaprojektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu funkcji i atutów systemów monitoringu wykorzystujących mechanizmy sztucznej inteligencji.

Nowoczesne sieciowe rejestratory wideo (NVR) oraz systemy zarządzania wideo (VMS) są coraz bardziej inteligentne i oferują coraz bardziej zaawansowane funkcje - mechanizmy SI pozwalają im nie tylko rejestrować obraz czy wykrywać ruch, ale też analizować go i zapewniać informacje i analizy kluczowe dla funkcjonowania sklepów, smart cities czy obiektów przemysłowych. Wykorzystują one w pełni możliwości obliczeniowe najnowszych CPU czy GPU - dlatego też potrzebują niezawodnego, uwzględniającego ich wymagania storage’u.

Produkty z rodziny WD Purple zaprojektowano właśnie z myślą o takich zastosowaniach - zapewniają one najwyższą wydajność, pojemność i niezawodność podczas prasy w nowoczesnych, działających nieprzerwanie i bazujących na SI inteligentnych systemach nadzoru wizyjnego, urządzeniach oraz serwerach. Dodajmy, że dyski z serii WD Purple oferują również technologię AllFrame, która redukuje zjawisko utraty klatek, poprawia jakość odtwarzania wideo i pozwala nie tylko na jednoczesne nagrywanie nawet 64 strumieni wideo HD, ale także na analizowanie do 32 strumieni SI per dysk w ramach jednego systemu.

Więcej informacji o produktach WD Purple Pro znaleźć można na stronie producenta.

Źródło: Western Digital

Logowanie i rejestracja