Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Biznes nie idzie na wakacje [Chmura obliczniowa]

Cloud ComputingWakacje w pełni, wydawać by się mogło, że to sezon urlopów, spowolnienia w biznesie i w inwestycjach. Nic bardziej mylnego, biznes nie idzie na wakacje. W tym roku blisko połowa (44 proc.) badanych przez nas polskich firm deklaruje, że w 2022 r. wydatki na rozwiązania chmurowe wyniosą między 10 a 50 proc. budżetu IT, a kolejne 44 proc. ocenia je na mniej 10 proc., a ponad 50 proc. budżetu IT na chmurę zamierza przeznaczać 12 proc. ankietowanych.

To co przedsiębiorców ciągnie do chmury to możliwość oszczędności kosztowej, a okres wakacyjny czy poważniejsze blokady, takie jak konflikt w Ukrainie, zaburzenia łańcucha dostaw czy zachorowania pracowników na COVID-19 nie są dla firm hamulcem. Według Gartnera także inflacja oraz zmienność walut nie zahamują planów inwestycyjnych w obszarze IT.

Wakacje w pełni, ale czy w biznesie też?
Ubiegłe lata ograniczyły możliwość pełnego relaksu w okresie wakacyjnym ze względu na liczne ograniczenia związane z COVID-19. Zniesienie obostrzeń spowodowało, że pomimo szalejącej inflacji i wzrostu cen produktów i usług Polacy są stęsknieni wakacyjnych wojaży i planują wykorzystać swoje urlopy w pełni. Z badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor wynika, że dłuższy wyjazd wakacyjny planuje w tym roku ponad połowa Polaków (52 proc.), z czego niemal 15 proc. z nich chce wyjechać więcej niż raz.

Po licznych ograniczeniach, Polacy chcą skorzystać z wakacji, ale dla przedsiębiorców to nie najłatwiejszy czas. Z przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i GfK badania „Plany Pracodawców” wynika, że niemal połowa przedsiębiorców spodziewa się recesji w obecnym półroczu, a co więcej, jak wynika z nowego raportu firmy Assay Biznes - co trzeci przedsiębiorca myśli o zamknięciu firmy. Prowadzący działalność gospodarczą obawiają się przede wszystkim wysokich kosztów pracy, w tym składek ZUS i podatków oraz ogólnej niepewności gospodarczej.

Inflacja oraz zmienność walut prawdopodobnie nie zahamują planów inwestycyjnych. Analitycy twierdzą, że czynniki takie jak wzrost cen, niepewność dostaw, inflacja, wojna na Ukrainie, zmieniły plany i preferencje zakupowe w IT - przedsiębiorcy coraz częściej odchodzą od własności na rzecz usług - zwiększając wydatki na chmurę. W bieżącym roku oczekiwany jest wzrost sprzedaży usług chmury o 22,1 proc. Prognozuje się zatem, że w tym roku będziemy mieć do czynienia z najwyższa roczna stopa wzrostu sprzedaży usług chmury od 2018 r.

Cel: optymalizacja kosztów

Dane GUS pokazują, że firmy płacą o ponad 23 proc. więcej za dostawę energii elektrycznej niż rok temu. Podwyżki dotykają wielu produktów i dóbr - najmocniej rosną ceny żywności, paliw i energii - to około 66 proc. obecnej inflacji.

"Biznes nie wybiera się na wakacje, co więcej, wiele firm nie zaprzestaje planów inwestycyjnych ukierunkowanych na optymalizację kosztów i zdobywanie przewag konkurencyjnych. Przedsiębiorstwa najczęściej chcą inwestować w rozwiązania, które zapewniają ciągłość działania i cyberbezpieczeństwo" - mówi Robert Czarniewski, CFO oraz wiceprezes Polcom.

Outsourcing usług IT, np. w postaci usług cloud computing, może okazać się odpowiedzią na wiele biznesowych wyzwań oraz sprzyjać realizacji strategicznych celów firmy. Jeśli chodzi o inwestycje, firmy na ogół będą poszukiwać partnerów wdrożeniowych - co czwarty badany podmiot planuje przekazać dostawcy całość prac związanych z wdrożeniem chmury. A głównym powodem i motywacją do tych inwestycji są:

• Optymalizacja kosztowa (67 proc.)
• Zwiększenie bezpieczeństwa (61 proc.)
• Zwiększenie szybkości działania (54 proc.)
• Dostęp do danych w czasie rzeczywistym (54 proc.)*
*dane z raportu PMR dla Polskiej Chmury.  

Potwierdzenie tezy, że chmura może otworzyć firmie drzwi do optymalizacji kosztowej niesie również nasz raport „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie”, z którego wynika, że 43 proc. ankietowanych uważa, że wyniesienie do chmury aplikacji biznesowych poprawi efektywność kosztową firmy.

Do końca 2024 roku, 2/5 zapytanych przez Związek Pracodawców - Polska Chmura  firm planuje dalsze inwestycje w chmurę, a wśród planujących inwestycje dominują głosy wskazujące na preferowanie krajowych dostawców, a to również wsparcie polskiej gospodarki i umocnienie PKB.

"Dziś skuteczna optymalizacja kosztów nie powinna się ograniczać jedynie do narzędzi tradycyjnie powiązanych z sektorem finansów. Obecnie trudno osiągnąć sukces w tym obszarze bez podniesienia wagi ciągłego poszukiwania technologii, które zmniejszą koszty inwestycyjne i zwiększają jej wartość biznesową. Cloud computing jest bez wątpienia przyszłością, co dobitnie pokazała pandemia COVID-19. I choć sama migracja do chmury wymaga przygotowań, jest to proces przynoszący wiele korzyści, takich jak oszczędność kosztowa czy większa elastyczność biznesowa. Dobrze zaprojektowana i solidna platforma chmurowa może bardzo łatwo usprawnić sposób prowadzenia firmy" - dodaje Robert Czarniewski.

Źródło: Polcom

Logowanie i rejestracja