Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Test NAS-a Synology DS216+ z DSM 6.0

Synology DS216+ NAS ReviewDo naszego redakcyjnego test labu trafił dwukieszeniowy Synology DS216+, serwer NAS zaprojektowany z myślą o wymagających użytkownikach domowych i pracownikach małych biur, którzy potrzebują wydajnego, bezpiecznego rozwiązania do przechowywania i zaawansowanej ochrony danych oraz udostępniania zasobów cyfrowych. Urządzenie napędzane przez dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N3050 taktowany zegarem 1.6 GHz z możliwością samoczynnego przetaktowania do 2.16 GHz i 1 GB pamięci RAM DDR3 pracuje pod kontrolą DiskStation Manager (DSM) 6.0.


Budowa i wyposażenie

Synology DS216+ pakowany jest w niewielkich rozmiarów szary karton (kolory dziś chyba nie mają znaczenia, gdyż coraz częściej sprzedaż tego typu urządzeń z półek sklepowych przenosi się do sklepów internetowych i potencjalni nabywcy nie zwracają uwagi na opakowanie lecz jego zawartość). Na opakowaniu umieszczono specyfikację i wymieniono kluczowe cechy urządzenia. W karton wkomponowano rączkę, ułatwiającą przenoszenie, zamieniającą karton w walizkę.

DS216+ unboxing

Wewnątrz kartonu poza NAS-em umieszczono zewnętrzny zasilacz wraz z kablem zasilającym, kabel sieciowy (skrętka UTP CAT 5e), zestaw śrubek do montażu dysków w raz z plastikowymi zatrzaskami pozwalającymi na beznarzędziowy montaż dysków oraz broszurę informacyjną ułatwiającą szybką instalację.

DS216+ Synology NAS

NAS DS216+ DiskStation

Stylowa obudowa DS216+ nie jest konstrukcją nową, a znaną już z innych NAS-ów Synology, między innymi testowanego przez na łamach Virtual-IT.pl DS213+. Czarna, niewielka bryła w kształcie zbliżonym do prostopadłościanu z zaokrąglonymi krawędziami, swoim rozmiarem przypomina urządzenia typu nettop czy barebone. Kontrast dla matowych ścian bocznych stanowią finezyjne wloty powietrza wkomponowane w logotyp producenta oraz efektowna, błyszcząca, plastikowa osłona [5] skrywająca kieszenie dysków twardych. W jej lewym, dolnym rogu znajduje się symbol modelu - DS216+. Osłona mocowana jest na gumowych 'kołkach', które skutecznie eliminują potencjalne drgania i sprawiają, że panel osadzony jest solidnie, a w razie potrzeby zapewnia szybki dostęp do hotswapowych kieszeni dysków twardych. Co ważne, każdy element do siebie doskonale pasuje a całość, pomimo iż wykonana z tworzywa sztucznego, cechuje się solidnym wykonaniem.

DS216+ Synology test

Na przedniej ścianie z prawej strony usytuowano cztery diody LED sygnalizujące aktywność urządzenia (STATUS / LAN / DISK 1 / DISK 2 [1]), port USB 3.0 [2], przycisk Copy [3] pozwalający na skopiowanie danych z podłączonego urządzenia do folderu współdzielonego na serwerze oraz przycisk zasilania [4]. Nieco nas zdziwiło to, iż w porównaniu z modelem DS213+, po gnieździe kart SD pozostał jedynie ślad w postaci niewyciętego kawałka plastiku. Rezygnację z czytnika SD można jednak uzasadnić tym, iż karty się miniaturyzują a praktycznie każde nowe urządzenie oferuje szybki transfer poprzez WiFi czy Bluetooth.

Synology DS216+ porty i złącza

Blisko 2/3 tylnej ściany zajmuje 92mm wentylator, którego zadaniem jest utrzymanie temperatury we wnętrzu urządzenia na poziomie pozwalającym na komfortową pracę podzespołów. Z poziomu systemu zarządzającego urządzeniem można określić prędkość wentylatora wybierając jeden z trybów: pełnej prędkości, tryb chłodzenia, tryb cichy.

W każdym z dostępnych trybów wentylator pracuje stosunkowo cicho i nie powinien drażnić nawet osób wrażliwych na wszelkiego rodzaju szumy dobiegające z otoczenia.

Poniżej wentylatora znajdują się 2 porty USB 2.0 [6], złącze LAN [10], złącze eSATA [8], przycisk Reset [7], gniazdo zasilania [9], Kensington Security Slot [11] oraz naklejka z adresem MAC i numerem seryjnym.

W porównaniu do zmian z DS213+, poza rezygnacją z czytnika kart SD, zwracają uwagę zmiany w obrębie portów USB. Na przedzie, w porównaniu do starszego modelu, pojawił się szybszy USB 3.0, z kolei z tyłu zamiast dwóch USB 3.0, znalazły się dwa złącza USB 2.0. Zmiana ta choć, na pierwszy rzut oka na niekorzyść, to jednak nie powinna powodować dyskomfortu. Z racji, że USB 3.0 wykorzystywany jest do szybkiego transferu z dysków zewnętrznych i pendrive'ów, to tym samym jego lokalizacja na przednim panelu ułatwi podłączenie tego typu urządzeń. Z kolei do tylnych złącz użytkownicy najczęściej podłączają drukarkę, UPS oraz kartę WiFi, a w tym wypadku typ USB nie ma większego znaczenia.

Dzięki gumowym nóżkom urządzenie stoi pewnie nawet na śliskiej powierzchni biurka. Ponadto eliminują one przenoszenie potencjalnych wibracji na podstawę.

Synology DS216+ Virtual-IT.pl review

Synology nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde, pozwalając użytkownikowi wybrać odpowiednie napędy w zależności od potrzeb. Na liście kompatybilnych dysków znajdują się dziesiątki napędów HDD/SSD wszystkich liczących się producentów.

Przed uruchomieniem urządzenia należy zamontować przynajmniej jeden dysk w kieszeni hot-swap. Podczas montażu dysków, który jest prostą, a za sprawą beznarzędziowego mechanizmu, zajmującą kilkanaście sekund czynnością, zwróciliśmy uwagę na gumowe podkładki znajdujące się na ściankach kieszeni oraz w otworach, poprzez które opcjonalnie można wkręcić śruby mocujące. Elementy gumowe mają za zadanie tłumienie drgań wywołanych wibracjami talerzy dysków i nie przenoszenie ich na obudowę. W trakcie testów okazało się, że elementy wytłumiające doskonale zdały egzamin. Dostęp do dysków nie został zabezpieczony zamkiem.

 

Logowanie i rejestracja