Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure
Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup v7.5 wprowadzono wsparcie dla składowania kopii zapasowych w ...

Czytaj więcej...

Test NAS-a Synology DS216+ z DSM 6.0

Synology DS216+ NAS ReviewDo naszego redakcyjnego test labu trafił dwukieszeniowy Synology DS216+, serwer NAS zaprojektowany z myślą o wymagających użytkownikach domowych i pracownikach małych biur, którzy potrzebują wydajnego, bezpiecznego rozwiązania do przechowywania i zaawansowanej ochrony danych oraz udostępniania zasobów cyfrowych. Urządzenie napędzane przez dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N3050 taktowany zegarem 1.6 GHz z możliwością samoczynnego przetaktowania do 2.16 GHz i 1 GB pamięci RAM DDR3 pracuje pod kontrolą DiskStation Manager (DSM) 6.0.


Budowa i wyposażenie

Synology DS216+ pakowany jest w niewielkich rozmiarów szary karton (kolory dziś chyba nie mają znaczenia, gdyż coraz częściej sprzedaż tego typu urządzeń z półek sklepowych przenosi się do sklepów internetowych i potencjalni nabywcy nie zwracają uwagi na opakowanie lecz jego zawartość). Na opakowaniu umieszczono specyfikację i wymieniono kluczowe cechy urządzenia. W karton wkomponowano rączkę, ułatwiającą przenoszenie, zamieniającą karton w walizkę.

DS216+ unboxing

Wewnątrz kartonu poza NAS-em umieszczono zewnętrzny zasilacz wraz z kablem zasilającym, kabel sieciowy (skrętka UTP CAT 5e), zestaw śrubek do montażu dysków w raz z plastikowymi zatrzaskami pozwalającymi na beznarzędziowy montaż dysków oraz broszurę informacyjną ułatwiającą szybką instalację.

DS216+ Synology NAS

NAS DS216+ DiskStation

Stylowa obudowa DS216+ nie jest konstrukcją nową, a znaną już z innych NAS-ów Synology, między innymi testowanego przez na łamach Virtual-IT.pl DS213+. Czarna, niewielka bryła w kształcie zbliżonym do prostopadłościanu z zaokrąglonymi krawędziami, swoim rozmiarem przypomina urządzenia typu nettop czy barebone. Kontrast dla matowych ścian bocznych stanowią finezyjne wloty powietrza wkomponowane w logotyp producenta oraz efektowna, błyszcząca, plastikowa osłona [5] skrywająca kieszenie dysków twardych. W jej lewym, dolnym rogu znajduje się symbol modelu - DS216+. Osłona mocowana jest na gumowych 'kołkach', które skutecznie eliminują potencjalne drgania i sprawiają, że panel osadzony jest solidnie, a w razie potrzeby zapewnia szybki dostęp do hotswapowych kieszeni dysków twardych. Co ważne, każdy element do siebie doskonale pasuje a całość, pomimo iż wykonana z tworzywa sztucznego, cechuje się solidnym wykonaniem.

DS216+ Synology test

Na przedniej ścianie z prawej strony usytuowano cztery diody LED sygnalizujące aktywność urządzenia (STATUS / LAN / DISK 1 / DISK 2 [1]), port USB 3.0 [2], przycisk Copy [3] pozwalający na skopiowanie danych z podłączonego urządzenia do folderu współdzielonego na serwerze oraz przycisk zasilania [4]. Nieco nas zdziwiło to, iż w porównaniu z modelem DS213+, po gnieździe kart SD pozostał jedynie ślad w postaci niewyciętego kawałka plastiku. Rezygnację z czytnika SD można jednak uzasadnić tym, iż karty się miniaturyzują a praktycznie każde nowe urządzenie oferuje szybki transfer poprzez WiFi czy Bluetooth.

Synology DS216+ porty i złącza

Blisko 2/3 tylnej ściany zajmuje 92mm wentylator, którego zadaniem jest utrzymanie temperatury we wnętrzu urządzenia na poziomie pozwalającym na komfortową pracę podzespołów. Z poziomu systemu zarządzającego urządzeniem można określić prędkość wentylatora wybierając jeden z trybów: pełnej prędkości, tryb chłodzenia, tryb cichy.

W każdym z dostępnych trybów wentylator pracuje stosunkowo cicho i nie powinien drażnić nawet osób wrażliwych na wszelkiego rodzaju szumy dobiegające z otoczenia.

Poniżej wentylatora znajdują się 2 porty USB 2.0 [6], złącze LAN [10], złącze eSATA [8], przycisk Reset [7], gniazdo zasilania [9], Kensington Security Slot [11] oraz naklejka z adresem MAC i numerem seryjnym.

W porównaniu do zmian z DS213+, poza rezygnacją z czytnika kart SD, zwracają uwagę zmiany w obrębie portów USB. Na przedzie, w porównaniu do starszego modelu, pojawił się szybszy USB 3.0, z kolei z tyłu zamiast dwóch USB 3.0, znalazły się dwa złącza USB 2.0. Zmiana ta choć, na pierwszy rzut oka na niekorzyść, to jednak nie powinna powodować dyskomfortu. Z racji, że USB 3.0 wykorzystywany jest do szybkiego transferu z dysków zewnętrznych i pendrive'ów, to tym samym jego lokalizacja na przednim panelu ułatwi podłączenie tego typu urządzeń. Z kolei do tylnych złącz użytkownicy najczęściej podłączają drukarkę, UPS oraz kartę WiFi, a w tym wypadku typ USB nie ma większego znaczenia.

Dzięki gumowym nóżkom urządzenie stoi pewnie nawet na śliskiej powierzchni biurka. Ponadto eliminują one przenoszenie potencjalnych wibracji na podstawę.

Synology DS216+ Virtual-IT.pl review

Synology nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde, pozwalając użytkownikowi wybrać odpowiednie napędy w zależności od potrzeb. Na liście kompatybilnych dysków znajdują się dziesiątki napędów HDD/SSD wszystkich liczących się producentów.

Przed uruchomieniem urządzenia należy zamontować przynajmniej jeden dysk w kieszeni hot-swap. Podczas montażu dysków, który jest prostą, a za sprawą beznarzędziowego mechanizmu, zajmującą kilkanaście sekund czynnością, zwróciliśmy uwagę na gumowe podkładki znajdujące się na ściankach kieszeni oraz w otworach, poprzez które opcjonalnie można wkręcić śruby mocujące. Elementy gumowe mają za zadanie tłumienie drgań wywołanych wibracjami talerzy dysków i nie przenoszenie ich na obudowę. W trakcie testów okazało się, że elementy wytłumiające doskonale zdały egzamin. Dostęp do dysków nie został zabezpieczony zamkiem.

 

Logowanie i rejestracja