Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Windows Admin Center ebook from Altaro

Artykuły

Zarządzanie środowiskiem VMware za pomocą PowerShell, czyli nie taki PowerCLI straszny

 

PowerCLI PowerShellAdministracja środowiskiem informatycznym wiąże się z nieustannym powtarzaniem, często złożonych czynności administracyjnych. Zadania te są bardzo czasochłonne, a ze względu na swoją złożoność, podatne na błędy. Ponadto w trakcie wpisywania, nierzadko setek razy w ciągu miesiąca, tych samych instrukcji lub przeklikiwania tych samych kreatorów, tracimy mnóstwo czasu. Co więcej, taka praca staje się nudna i często irytująca.

 


Wyobraźmy sobie taką sytuacje, gdy musimy stworzyć na potrzeby zespołu testowego sto maszyn wirtualnych, w niewielkim stopniu różniących się od siebie. Kończymy czasochłonne zadanie a tu okazuje się, że nasza praca poszła na marne, gdyż otrzymujemy informację od szefa projektu, że jeden z parametrów został błędnie zdefiniowany....

Zaczynamy więc od początku... NIE! Zaprzęgamy do pracy Windows PowerShell z rozszerzeniem VMware vSphere PowerCLI i automatyzujemy zadanie.

vSphere PowerCLI w połączniu z PowerShell to zestaw narzędzi o potężnych możliwościach, które chociaż w podstawowym zakresie każdy administrator zmagający się na co dzień z hostami ESX/ESXi powinien poznać.

Dlaczego?
• By usprawnić codzienne zadania administracyjne
• By zaoszczędzić czas potrzebny na wykonywanie codziennych, rutynowych, powtarzalnych zadań
• By zautomatyzować chmurowe centra obliczeniowe


Czym zatem jest PowerShell?

Windows PowerShell (rozwijany przez Microsoft pod nazwą kodową Monad), oficjalne dostępny od 2006 roku, jest powłoką wiersza poleceń i językiem skryptowym pozwalającym na zarządzanie wszystkimi elementami systemu Windows, ale i nie tylko. Rozwiązanie ma zastąpić już dość archaiczny interpreter poleceń CMD.exe i dość zawiły język skryptowy VBScript.

PowerShell przybliża model administracji środowiskiem Windows do świata uniksowego i doskonale znanej, wszystkim miłośnikom systemów Linux, powłoki bash.

Dzięki uwzględnieniu PowerShell'a przez tzw. Common Criteria, wszystkie nowe aplikacje serwerowe firmy Microsoft wydane od 2008 r. są zarządzane również z poziomu Windows PowerShell. Oznacza to, że przy pomocy interpretera poleceń wykonać można każde zadanie administracyjne na każdym współczesnym produkcie firmy. Dzięki temu znacząco zostało uproszczone i ujednolicone skryptowe zarządzanie środowiskiem IT.

Warto we wstępie wspomnieć również o charakterze obiektowym języka PowerShell, dzięki czemu wynikiem każdego polecenia jest obiekt określonego typu a nie ciąg znaków na ekranie.

Zaletą powłoki PowerShell jest to, że zawiera dużo wbudowanych poleceń (Cmdlets, commandlet czyt. komandlet) i często wywołanie pojedynczej komendy z odpowiednim parametrem wystarczy, by wykonać zadanie administracyjne.


Czym jest VMware vSphere PowerCLI?

VMware vspherePowerCLIPowerCLI jest darmowym rozszerzeniem, tzw. Snap-In dla Windows PowerShell, rozwijanym od września 2008 roku pierwotnie pod nazwą VMware VI Toolkit for Windows. Dzięki VMware vSphere PowerCLI można zarządzać, monitorować, automatyzować i obsługiwać wszystkie elementy VMware vSphere: od hypervisora, przez maszyny wirtualne, po pamięć, sieci itd....

Już podstawowa znajomość PowerCLI pozwala administratorom zarządzać infrastrukturą wirtualną z poziomu wiersza poleceń. Natomiast administratorzy, którzy zgłębią tajniki PowerCLI w stopniu zaawansowanym mogą tworzyć skrypty ułatwiające wykonywanie powtarzających się i złożonych czynności oraz integrować różne elementy środowiska.

PowerCLI zapewnia interfejs dla VMware vSphere API, dostarczając ponad 200 cmdlet'ów, które można użyć w celu zarządzania poszczególnymi składnikami vSphere.

Z VMware vSphere PowerCLI można korzystać na 32- i 64-bitowych wersjach systemu Windows, począwszy od klienckiej wersji Windows XP Service Pack 2 po serwerowy Windows Server 2008. Dzięki wykorzystaniu środowiska możemy zarządzać infrastrukturą VMware zaczynając od VMware ESX 3.0.3 Update 1 i VMware VirtualCenter 2.5 Update 6 po VMware vSphere 5.

Aby skorzystać z vSphere PowerCLI, musimy mieć zainstalowane środowisko uruchomieniowe Microsoft .NET Framework 2.0 SP1 i Windows PowerShell 1.0/2.0.
Uwaga! Aktualna wersja PowerCLI (VMware vSphere PowerCLI 5.0 Build 435426), jest ostatnią wspierającą PowerShell 1.0.


Hypervisor ESXi darmowy a licencjonowany

Należy wspomnieć o jeszcze jednej, istotnej kwestii. W środowiskach zwirtualizowanych za pomocą darmowej wersji VMware ESXi, PowerCLI działa w ograniczonym trybie - read-only. Natomiast w sytuacji gdy wirtualizacja w naszym centrum danych oparta jest na jednej z licencjonowanych edycji (vSphere Essentials, vSphere Essential Plus, vSphere Standard, vSphere Advanced, vSphere Enterprise lub vSphere Enterprise Plus) uaktywnia się tryb write-access dający możliwość zaawansowanego zarządzania środowiskiem wraz z obsługą skryptów.

Tym samym w środowisku z ESXi/VMware Hypervisor Free najogólniej rzecz biorąc działają jedynie polecenia typu Get-.