Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Artykuły

Raport - Wirtualizacja zdominuje oszczędności w IT

 

Znaczenie słowa wirtualizacja przeszło w ostatnich latach niemałe przeobrażenie. Wdrożenie technologii wirtualizacyjnych w infrastrukturze IT stanowi istotny krok w kierunku budowy dynamicznych i elastycznych środowisk IT. Rynkiem rozwiązań do wirtualizacji infrastruktury informatycznej zajmuje się coraz więcej firm analitycznych.

Raport

 

Słaba wydajność hypervisorów, brak odpowiednich narzędzi zapewniających wysoką dostępność czy brak zaawansowanego oprogramowania do zarządzania rozgłaszane jeszcze przed kilkoma laty odchodzą do lamusa. Ciągle udoskonalane aplikacje do wirtualizacji w istotnym stopniu wpływają na to, że menedżerowie IT decydują się na ich wdrożenie.

Popularyzacji tego typu rozwiązań sprzyja również spowolnienie gospodarcze, zmuszające do ograniczania wydatków w obszarze IT i zachęcające do działań skierowanych ku optymalizacji infrastruktury.

Z niezależnego badania - Citrix Virtualization Index - przeprowadzonego przez instytut badawczy Vanson Bourne na zlecenie Citrix Systems wynika, że do 2014 roku blisko 30 procent budżetów IT zostanie zaoszczędzonych dzięki rozwiązaniom wirtualizacyjnym a wprowadzenie wirtualizacji desktopów i serwerów zdominuje plany kadry zarządzającej.

Ankiecie poddano grupę 700 dyrektorów IT z pięciu krajów: Japonii, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

 
Z opublikowanego raportu wynika, że w ciągu najbliższych czterech lat znacząco wzrosną inwestycje w rozwiązania wirtualizacyjne. Według kadry zarządzającej, dzięki technologiom wirtualizacyjnym firma może zaoszczędzić 16 procent kosztów.

 

Menadżerowie IT oczekują, że do 2014 roku oszczędności te wzrosną do 27 procent. Wyniki obrazują również, że przez kolejne 4 lata menagement będzie koncentrował się na tworzeniu i dostarczaniu efektywnej i elastycznej infrastruktury IT, biorąc pod uwagę potrzebę inwestycji w nowoczesne technologie.

31 procent badanych przeznacza obecnie zaledwie do 5 procent własnych budżetów IT na technologie wirtualizacyjne. 26 procent ankietowanych przewiduje, że do 2014 roku rozwiązania te będą stanowiły jedną czwartą wydatków.
 
W ciągu najbliższych 12 miesięcy 41 procent firm w Wielkiej Brytanii zamierza szerzej wykorzystać już posiadaną wirtualizację serwerów, a prawie jedna trzecia z nich (27 procent) zdecyduje się na wirtualizację stacji roboczych. W porównaniu z pozostałymi ankietowanymi państwami, Wielka Brytania dominuje jeżeli chodzi o stosowanie rozwiązań do wirtualizacji serwerów - w USA kształtuje się ono na poziomie 17 procent, w Niemczech 13 procent, w Japonii 19 procent.

Znamienne jest to, że 36 procent przedsiębiorstw obecnie testuje rozwiązania do wirtualizacji desktopów. Dla porównania, 28 procent firm testuje rozwiązania do wirtualizacji serwerów. Większa liczba firm testujących rozwiązania VDI wynika z tego, że wiele z nich wirtualizację serwerów wykorzystuje już produkcyjnie, a za kolejny cel stawia sobie wirtualizację stacji roboczych.

Jedynie 12 procent spośród przebadanych nie stosuje żadnych rozwiązań wirtualizacyjnych w swoich firmach. Blisko dwie trzecie (62,5 procent) z nich planuje wdrożyć wirtualizację serwerów w ciągu najbliższych 18 miesięcy, natomiast jedna trzecia (33,4 procent) zamierza w tym samym okresie przetestować rozwiązania do wirtualizacji desktopów.

"Bardzo miło patrzeć na rynek wirtualizacji serwerów mimo, że nie jest on nowy to nadal w tym obszarze jest wiele do zrobienia. Przewidujemy, że rok 2010 będzie rokiem wirtualizacji desktopów - punktem zwrotnym - gdy szefowie IT wyjdą poza testy i rozpoczną implementację technologii" - skomentował raport James Stevenson, vice-president w Citrix Systems dla obszaru Wielkiej Brytani i Irlandii.

Pomimo, że wirtualizacja desktopów jest nowszą technologią, jak wynika z badania szefowie IT już teraz dostrzegają korzyści, jakie może ona przynieść firmom.

Sześć najczęściej wymienianych korzyści zawiązanych z wirtualizacją desktopów to:
1. Szybkie dostarczanie desktopów (65 % respondentów)
2. Dostęp do wirtualnego desktopu z dowolnego miejsca oraz urządzenia (64 %)
3. Bezpieczeństwo danych oraz kontrola dostępu (62 %)
4. Redukcja całkowitego kosztu posiadania (55 %)
5. Łatwość migracji (48 %)
6. Oszczędność energii / Green computing (35 %)

"Czasy gdy wirtualizacja desktopów była technologiczną ciekawostką są już za nami. Technologia dojrzała, a firmy rozumieją korzyści z niej płynące. Widzimy znaczący pęd w kierunku szerokiego wdrożenia w pełni spersonalizowanych wirtualnych desktopów" - stwierdził Martin Ingram, wiceprezes ds. strategii zarządzania środowiskiem użytkowników w firmie AppSense.

Oszczędności z pewnością będą jednym z głównych czynników przemawiających za wdrożeniami wirtualizacyjnymi w ciągu najbliższych lat. Organizacje planując wdrożenia muszą uwzględnić aktualizację istniejących systemów, obniżenie całkowitych kosztów posiadania i szybki zwrot z inwestycji.

Opracowali: Piotr Masztafiak i Łukasz Wadowski
Na podstawie Virtualisation to dominate enterprise IT savings by 2014 - Citrix Systems

Skomentuj na forum

Logowanie i rejestracja