Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu
Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu

Mijający rok dobitnie wskazuje, jak ważna jest stała dostępność - zarówno usług, jak i danych. Wystarczy wspomnieć głośne fiasko elektronicznego spisu powszechnego na kontynencie australijskim, czy równie dotkliwe w skutkach przestoje systemów IT w sektorze transportu pasażerskiego. Awarie te sprawiły, że ludzie na ...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Asustor AS-202TE - test serwera NAS

Asustor AS-202TEFirma ASUSTOR, założona przed trzema laty jako filia grupy ASUS, znana z produkcji serwerów pamięci masowej typu NAS (Network Attached Storage), dedykowanych użytkownikom domowym jak i firmom, dostarczyła nam do testów dwudyskowy, wolnostojący serwer AS-202TE, napędzany przez procesor Intel Atom 1.2GHz Dual Core i pamięć DDR3 o wielkości 1 GB. Specyfikacja techniczna, a w szczególności porty USB 3.0 i port HDMI mogą zrobić wrażenie. A jak w praktyce spisało się urządzenie pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego ASUSTOR Data Master (ADM)?

Zapraszamy do lektury.


Budowa i wyposażenie

Asustor AS-202TE dostarczany jest w kolorowym kartonie z plastikowym uchwytem. Na pudełku poza logotypem producenta, umieszczono zdjęcie serwera, specyfikację techniczną oraz kilka kolorowych screenów systemu Data Master i wybranymi funkcjami. W karton wkomponowano rączkę, ułatwiającą jego przenoszenie.

Asustor As-202TE Box

Sam serwer AS-202TE wygląda niemal identycznie jak testowany przed kilkoma miesiącami as-202te i ma kształt zbliżony do prostopadłościanu. Wielkością przypomina urządzenia typu barebone lub nettop. Obudowa została wykonana w większości z metalu i prezentuje się bardzo solidnie. Ściany boczne i wierzchnia to jeden kawałek szczotkowanego aluminium w kolorze popielatym. Przednia część urządzenia została wykonana z dobrej jakości plastiku w kolorze czarnym.

Asustor AS202TE

Front podzielono na dwie części. Po lewej, nieco mniejszej i wysuniętej o kilka milimetrów do przodu, u góry znajduje się logo producenta i włącznik zasilania z diodą a pod nią dioda systemowa. U dołu umieszczono diodę sygnalizującą pracę interfejsu sieciowego oraz przycisk szybkiego kopiowania z wkomponowaną diodą i portem USB 3.0. Największą część frontalnej ściany zajmują dwie kieszenie hotswap na dyski twarde, nad którymi znajduje się Dioda Podczerwieni dająca możliwość kontroli centrum multimedialnym za pomocą pilota (dostępnego za dodatkową opłatą).

NAS Asustor AS-202TE

Na jednej z bocznych ścian znajdują się niewielkich rozmiarów otwory poprawiające cyrkulację powietrza. Na tylnej ściance  urządzenia znajduje się wylot powietrza z 70 mm wentylatora, odpowiedzialnego za chłodzenie serwera. Prędkość obrotową wentylatora można zdefiniować z poziomu systemu ADM. W trybie automatycznym wentylator pracuje cicho i nie wpływa negatywnie na komfort pracy, nawet gdy urządzenie znajduje się na biurku. Po zmianie trybu na 'Niska prędkość', monitor systemu wskazywał prędkość obrotową wentylatora w granicach 635 RPM, a szum dochodzący z urządzenia był ledwo słyszalny. Po wybraniu trybu 'Średnia prędkość', wentylator wirował z prędkością 2420 RPM i choć szum wydobywający się z urządzenia dawał o sobie znać, to nie był on bardzo uciążliwy. Po ustawieniu trybu 'Wysoka prędkość', wentylator rozpędził się do 3924 RPM, co powodowało wyraźny wzrost poziomu szumów generowanych przez powietrze owiewające łopatki. Zgodnie z zaleceniami producenta, po powrocie do trybu Automatycznego, wentylator zwolnił, a wokół zapanowała cisza. Reasumując, jeśli temperatura otoczenia urządzenia jest daleka od tropików, nie należy ingerować w ustawienia prędkości wentylatora i zaufać trybowi Automatycznemu. Wówczas szum wentylatora powinien być niemal niesłyszalny i nie przekraczać poziomu hałasu tolerowanego przez większość osób.

ASUSTOR wyposażył swojego NAS-a w bogaty zestaw portów. Poza wspomnianym USB 3.0 znajdującym się na przedniej ścianie, z tyłu ulokowano 1 port USB 3.0, 2 porty USB 2.0, złącze HDMI, 1 porty Gigabit Ethernet i wyjście słuchawkowe Audio Jack. Ponadto na tylnej ścianie znajduje się przycisk RESET, Kensington Security Slot i oczywiście gniazdo zasilania.

Asustor AS-202TE test

Na spodzie znajduje się naklejka z adresem MAC karty sieciowej, numerem seryjnym urządzenia i parametrami zasilania. Dzięki gumowym nóżkom serwer stoi stabilnie nawet na śliskiej powierzchni biurka.

Po odkręceniu trzech śrubek, możemy zdjąć idealnie dopasowaną część obudowy osłaniającą podzespoły w tym płytę z pamięcią RAM, zasłoniętą czarnym laminatem i procesor znajdujący się pod pasywnym radiatorem.

Kieszenie na dyski twarde typu hot-swap, wykonane zostały z aluminiowej ramki oraz dźwigni i maskownicy z tworzywa sztucznego. Prezentują się bardzo solidnie. Stylowe przestrzenie w kieszeniach poprawią cyrkulację powietrza a w konsekwencji, chłodzenie dysków twardych. W ramkach na dyski rozmieszczono otwory dające możliwość montażu zarówno 3,5" jak i 2,5" napędów. Producent nie wyposażył kieszeni w zamek/kluczyk, które ograniczyłyby dostęp do dysków. Przykręcenie dysku czterema śrubkami przebiega sprawnie i zajmuje ok. 1 minuty. Szkoda, że producent nie pokusił się o wprowadzenie mechanizmu pozwalającego na beznarzędziowy mechanizm montażu dysków.

Podobnie jak większość konkurentów, Asustor nie wyposaża fabrycznie swoich serwerów w dyski twarde, pozwalając użytkownikowi, w zależności od potrzeb, wybrać odpowiednie napędy z bogatej listy kompatybilnych urządzeń.

Asustor in box

W kartonie poza solidnie zabezpieczonym NAS'em, znalazło się pudełko z akcesoriami (zasilacz, kabel zasilający, kabel sieciowy (CAT.5E), broszura informacyjna, płyta z przewodnikiem, instrukcją instalacji i oprogramowaniem oraz zestaw śrubek do montażu dysków).

Należy stwierdzić, że Asustor AS-202T, podobnie jak w wypadku modeli testowanych wcześniej, jest urządzeniem wykonanym bardzo solidnie i prezentuje się profesjonalnie. Producent korzysta z materiałów najwyższej jakości, a w większości z aluminium o sporej grubości. Poszczególne elementy, również te z tworzywa sztucznego, nie uginają się i są bardzo dobrze dopasowane.

 

Logowanie i rejestracja