Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

25% firm doświadczyło kradzieży danych z chmury publicznej!

cloud data security public cloud data lose theft97 procent - aż tyle organizacji z całego świata korzysta dziś z chmury. 83 procent - jak podaje najnowszy raport McAfee - przechowuje w publicznej chmurze poufne informacje. Aż jedna na cztery z nich przyznaje, że straciła te dane, a jedna na pięć doświadczyła zaawansowanego ataku na infrastrukturę tej chmury.

Prawie wszystkie organizacje korzystają w dużym stopniu z usług w chmurze. Przeprowadzone przez McAfee badanie opublikowane w raporcie pt. "Navigating a Cloudy Sky: Practical Guidance and the State of Cloud Security" ujawnia, że 97% specjalistów IT z całego świata używa jakiejś usługi w chmurze, jednocześnie borykając się z problemami dotyczącymi widoczności i kontroli. Rośnie też zaufanie do chmury - ponad 90% ankietowanych ma do niej większe zaufanie niż w zeszłym roku, a 69% uważa, że dane poufne są w chmurze publicznej bezpieczne.

Organizacje traktujące chmurę priorytetowo korzystają z większej liczby takich usług i są w związku z tym dwukrotnie bardziej narażone na złośliwe oprogramowanie pochodzące z aplikacji w chmurze, np. Dropbox lub Office 365, oraz na problemy wynikające z używania infrastruktury jako usługi (IaaS) i oprogramowania jako usługi (SaaS). Jednej na cztery firmy korzystające z IaaS lub SaaS skradziono dane, a jedna na pięć spotkała się z zaawansowanym atakiem na infrastrukturę chmury publicznej. Złośliwe oprogramowanie nadal stanowi problem dla wszystkich organizacji i 56% ankietowanych potwierdziło wystąpienie infekcji pochodzącej z aplikacji w chmurze (w 2016 roku było to 52%).

"Mimo że większość incydentów związanych z bezpieczeństwem ma miejsce w chmurze, coraz więcej firm wybiera te rozwiązania. Korzystanie z chmury nie musi jednak oznaczać utraty kontroli nad danymi. Przedsiębiorcy, którzy wdrożą odpowiednie zabezpieczenia, mogą spać spokojnie" - mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager McAfee Poland.

Firmy przechowują w chmurze poufne dane

Większość organizacji przechowuje niektóre lub wszystkie dane poufne w chmurze publicznej, a tylko 16% twierdzi, że tego nie robi. Najczęściej, w przypadku 61% organizacji, są to dane osobowe klientów. Około 40% respondentów przechowuje w chmurze również dokumentację wewnętrzną, dane kart płatniczych, dane osobowe personelu lub nadane przez rząd identyfikatory. Wreszcie około 30% gromadzi w chmurze własność intelektualną, kartoteki medyczne, wyniki wywiadu konkurencyjnego i karty dostępu do sieci.

"Słaba widoczność stanowi jedno z największych wyzwań dla korzystania z chmury w każdej organizacji. We wszystkich sektorach gospodarki pamięć masowa i ochrona aktywów migruje do środowiska w chmurze, co utrudnia pracownikom zespołów IT przewidywanie konsekwencji. Ta niepewność i brak widoczności w nowych środowiskach sprawiają, że niektórzy przedsiębiorcy rezygnują z rozwiązań chmurowych. Tymczasem zastosowanie odpowiednich praktyk, takich jak choćby centralne zarządzanie wszystkimi usługami w chmurze i ich dostawcami, zintegrowanie z nimi rozwiązań klasy Data Loss Prevention, w tym wykorzystanie narzędzi typu Cloud Access Security Brokers, obniżają ryzyko związane z przepływem poufnych danych do usług w chmurze i w ich obrębie" - wyjaśnia Arkadiusz Krawczyk z McAfee Poland.

Coraz mniejsze braki w zakresie cyberbezpieczeństwa

Niedobór umiejętności w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego i jego wpływ na korzystanie z chmury są coraz mniejsze: żadnych problemów nie ma z nim 24% ankietowanych (15% w zeszłym roku). Spośród organizacji wciąż borykających się z problemami niewystarczających umiejętności tylko 40% zmniejszyło w związku z tym tempo migracji do chmury (49% w ubiegłym roku). Wskaźniki przeniesienia danych do chmury są najwyższe w przypadku organizacji mających największy niedobór umiejętności.

"W związku z wejściem w życie RODO polskie firmy coraz częściej myślą o bezpieczeństwie - wdrażają nowe rozwiązania, które pomagają w spełnieniu i udokumentowaniu wymagań nowych przepisów - m.in. takie jak McAfee SIEM i Threat Intelligence. Troska powinna dotyczyć również danych przechowywanych w chmurze. Ważne jest, żeby dostawca technologii nie tylko spełniał wymagania dotyczące postanowień dyrektywy, ale również zapewniał wsparcie na poziomie wprowadzania i utrzymania zgodności z RODO" - zaznacza Arkadiusz Krawczyk.

Metodologia badania
Firma McAfee przeprowadziła w czwartym kwartale 2017 roku ankietę wśród 1400 specjalistów IT z różnych branż (ze szczególnym uwzględnieniem sektora finansowego i medycznego) oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w Australii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Indiach, Japonii, Meksyku, Singapurze, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Źródło: McAfee

Logowanie i rejestracja