Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Tego nie mówi się o backupie strony i poczty

HostingPonad 80 proc. polskich firm doświadczyło przynajmniej jednego cyberataku w 2017 roku. Mimo tego nadal rzadko porusza się kwestie związane z backupem stron internetowych oraz poczty elektronicznej, choć zasoby informatyczne są jednym z głównych celów hakerów. O czym nie wiedzą przedsiębiorcy i czego nie mówią głośno firmy hostingowe?

Trwa wyścig pomiędzy cyberprzestępcami a przedsiębiorcami, którzy coraz poważniej podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa. Stawka jest wysoka, bo skutecznie przeprowadzony atak to nie tylko straty materialne, ale także - zdecydowanie trudniejsze do odpracowania - osłabienie wizerunku.

Dobre wieści są takie, że świadomość w obszarze cyberbezpieczeństwa rośnie. Zgodnie z raportem VECTO „Cyberbezpieczeństwo polskich firm 2018”, aż 83 proc. badanych wie, że atak hakera może wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jednocześnie sporo, bo 38 proc. ankietowanych przyznaje, że wykorzystywany w firmie poziom zabezpieczeń nie jest wystarczający. To kiepski wynik, szczególnie że zgodnie z badaniem KPMG aż 82 proc. polskich przedsiębiorstw odnotowało w ubiegłym roku przynajmniej jeden cyberincydent, a co czwarta firma - zarejestrowała ich 10 lub więcej.

"Polskie firmy nadal rzadko pytają podmioty utrzymujące stronę o politykę backupu. Mało kogo interesuje kopia zapasowa, umożliwiająca przywrócenie poczty elektronicznej i strony internetowej…. Do momentu, kiedy jest ona potrzebna. A prędzej czy później będzie. Użytkownicy hostingu przyjmują, że backup po prostu jest. Niestety, to założenie bywa błędne. Nawet, jeśli backup jest może okazać się nieprzydatny - po prostu będzie zbyt młody albo zbyt stary" - przestrzega dr inż. Artur Pajkert, ekspert z firmy hostingowej Hekko.pl.

Młody i stary backup?

Jeden z najczęstszych momentów, kiedy sięgamy po kopię danych to ten, kiedy strona została zawirusowana. Tymczasem zbyt młody backup będzie zawierać tylko np. kopię z wczoraj… także zawierającą wirusa. Z kolei backup stary to taki, w którym wersja strony jest już bardzo nieaktualna i przywracając go stracilibyśmy bardzo wiele danych wprowadzonych od momentu jego wykonania.

Nawet 1400 proc. różnicy między operatorami

Backup, czyli kopia zapasowa, to zbiór umożliwiający przywrócenie danych lub strony www. Parametry oferowane przez operatorów hostingu pokazują, jak różnie podchodzi się do tej kwestii*.

Czego dotyczą różnice? Przede wszystkim częstotliwości wykonywania kopii zapasowych, czasu ich przechowywania oraz sposobu przywracania danych z backupu.

1. Częstotliwość wykonywania kopii

Są operatorzy, którzy nie wykonują backupów wcale, są tacy, którzy tworzą kopie zapasowe co kilka tygodni, ale są też inni, którzy realizują je codziennie lub kilka razy dziennie.

Wydaje się, że najbardziej sensowne rozwiązanie to właśnie raz na dobę. Kopie, zazwyczaj ze względów wydajnościowych, są wykonywane w godzinach nocnych.

2. Czas przechowywania kopii

Wydaje się, że rozsądne minimum to ok. 7-14 dni, choć generalnie im dłużej, tym lepiej (szczególnie, że nie każdy atak modyfikujący stronę internetową widoczny jest od razu). Zanim zorientujemy się, że strona padła ofiarą cyberprzestępcy może upłynąć więcej czasu, dobrze więc mieć dostęp do kopii strony i danych przynajmniej z kilku dni wstecz.

hosting backup kopie zapasowe

3. Sposób przywracania danych z backupu

Niektórzy operatorzy wymagają kontaktu z supportem, inni umożliwiają samodzielne przywrócenie kopii zapasowej. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze.

Powszechne błędy w myśleniu o kopiach zapasowych

Firmy hostingowe chwalą się codziennie wykonywanymi kopiami zapasowymi. Trzeba jednak mieć świadomość, że dotyczy to tylko danych, które znajdują się na serwerze w momencie tworzenia kopii. Jeżeli więc omyłkowo skasuje się plik przed wykonaniem backupu, to nie ma szans, aby znalazł się w kopii zapasowej. Jeden z częstych przypadków to np. omyłkowe skasowanie maila, którego otrzymało się godzinę temu i próba jego przywrócenia z backupu. Trzeba wiedzieć, że po prostu nie będzie go w kopii wykonanej dobę wcześniej.

Drugim powszechnym mitem jest przekonanie o bezpieczeństwie swoich danych, ponieważ firma hostingowa stosuje macierze dyskowe i informacja jest zapisywana jednocześnie na wielu nośnikach. Trzeba jednak pamiętać, że RAID (Redundant Array of Inexpensive Disk) zapewnia szybką replikację danych i przyspiesza do nich dostęp, nie chroni jednak plików przed przypadkowym skasowaniem. Chroni na wypadek uszkodzenia dysku, ale nie stanowi żadnej ochrony przed przypadkowym skasowaniem lub nadpisaniem danych przez użytkownika, a także - przed modyfikacją danych skutkiem ataku złośliwego oprogramowania.

"Polska plasuje się w ścisłej czołówce krajów odnotowujących wysoki wskaźnik incydentów i zaangażowania cyberprzestępców. Z wynikiem 7,81 proc. zajmuje 5-te miejsce, tuż po Francji, Wielkiej Brytanii, Niemcach i Stanach Zjednoczonych (zgodnie z raportem Grey Wizard za IV kwartał 2017 roku). - Do tego dochodzą zwykłe błędy ludzkie, na skutek których bardzo łatwo stracić dostęp do ważnych danych czy plików. Dlatego, jeżeli zasoby własnej strony www i poczty są dla nas cenne, warto zainteresować się, w jaki sposób są backupowane, jeszcze przed wybraniem firmy, której powierzamy ich obsługę" - podsumowuje Jakub Dwernicki, prezes Hekko.pl.

hosting backup

*porównanie zrealizowane na bazie danych udostępnionych przez operatorów przez BOK oraz na stronach www (stan na 13.04.2018), przy korzystaniu ze standardowej usługi hostingowej, bez wykupienia ewentualnych usług dodatkowych

Źródło: Hekko.pl

Logowanie i rejestracja