Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Cyfrowy zator danych

CyfryzacjaCyfryzacja, to słowo obecnie odmieniane przez wszystkie przypadki wśród menedżerów z różnorodnych sektorów gospodarki. W związku z aktywnym rozwojem inicjatyw wykorzystujących chmurę obliczeniową, z której według szacunków firmy Intel korzysta niemal 35% dużych firm, mamy do czynienia ze swoistą powodzią danych. Należy jednak zwrócić uwagę, że nawet najbardziej zaawansowane projekty cyfryzacji mogą okazać się bezowocne, jeśli nie powstanie odpowiednia liczba centrów przetwarzania danych. Firma doradcza AT Kearney szacuje, że wydatki na centra danych w Europie będą rosły rocznie w tempie 6%. Czy to wystarczy, by zapewnić sprawną obsługę cyfrowej rewolucji?


Ogłoszony przez Wicepremiera Mateusza Morawieckiego plan „Od papierowej do cyfrowej Polski" zakłada cyfryzację kluczowych usług publicznych, zwiększenie obrotu bezgotówkowego i wdrożenie inicjatywy tożsamości elektronicznej (eID). Minister rozwoju podkreślił, że program przyniesie korzyści zarówno dla obywateli jak i przedsiębiorców. Skala projektu pokazuje jak powszechna jest cyfrowa zmiana, którą przechodzi nie tylko biznes ale i całe społeczeństwo. W 2015 roku aż 7 mln Polaków złożyło elektroniczne PIT-y co stanowi dowód na to, że nie boimy się nowych technologii, a wręcz chętnie z nich korzystamy.

Wszystkie projekty związane z cyfryzacją zakładają lawinowy przyrost danych. Analitycy wskazują, że do 2020 r. będzie ich już 44 biliony gigabajtów. Obsługa takiej ilości informacji będzie wymagała ogromnej liczby centrów danych, które stanowią swoisty kręgosłup digitalizacji.

"Cyfrowa rewolucja nabrała ogromnego tempa. Liczba danych rośnie lawinowo. Za każdym projektem IT z obszaru e-Government, Smart City, Internet of Things, czy Przemysłu 4.0 stoją terabajty danych. Jeżeli nie przygotujemy się odpowiednio na ich przetwarzanie grozi nam przeciążenie, którego efektem będzie utrata dostępu do zasobów w wielu firmach czy instytucjach" - podkreśla Robert Paszkiewicz, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w firmie OVH.

Gotowi na cyfrową rewolucję?
Według szacunków AT Kearney największy popyt na usługi data center będzie pochodził z projektów wykorzystujących duże zasoby danych (Big Data), cloud computing oraz cyfrowe produkty i usługi.
 
W dalszej kolejności obciążenie centrów danych będzie wynikać z rozwoju projektów Internetu Rzeczy, Social Media, Przemysłu 4.0 oraz wykorzystania technologii ubieralnych (Wearables). Jak donosi raport firmy PMR, wartość rynku Data Center w Polsce wzrosła w 2015 roku o 15% . To pokazuje, że rynek zdaje się być gotowy na przyjęcie ogromnej ilości danych, ale czy na pewno to wystarczy?

"Nie ulega wątpliwości, że możemy spodziewać się dalszego rozwoju rynku data center w Polsce. Średnioroczna prognozowana stopa wzrostu w latach 2016-2021 jest tylko nieznacznie niższa niż w ubiegłym roku, a jest to scenariusz konserwatywny. Zauważalny będzie również wzrost zapotrzebowania na usługi zewnętrznych dostawców. Wynika to przede wszystkim ze zwiększenia ilości przetwarzanych danych, ale również rozszerzenia oferty w zakresie rozwiązań chmurowych czy usług wykorzystujących centra komercyjne" - mówi Paweł Olszynka, Analityk rynku telekomunikacyjnego i IT w firmie PMR.

Zmienić się będzie musiało podejście do korzystania z usług Data Center. Obecnie większa część powierzchni centrów danych na świecie należy do przedsiębiorstw. Obiekty tworzone przez dostawców usług serwerowych stanowią nieco ponad 20%. Jeszcze dziesięć lat temu było to jedynie 10%. Zgodnie z prognozami IDC, do 2020 roku układ sił się wyrówna, a duże firmy będą przekazywały opiekę nad danymi zewnętrznym dostawcom. Argumentem przemawiającym za dalszym rozwojem wykorzystania centrów danych okazuje się kwestia bezpieczeństwa. Wyspecjalizowane ośrodki przetwarzania danych są w stanie zapewnić zdecydowanie większy poziom ochrony danych niż każda firma indywidualnie. Biorąc pod uwagę wzrost cyberzagrożeń, będzie to koronny argument dla decydentów wybierających usługi centrów danych.

"Rynek Data Center jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów wykorzystania technologii na świecie. Jednak z naszych obserwacji wynika, że chcąc przejść cyfrową rewolucję niezbędna będzie zmiana podejścia do zarządzania całą infrastrukturą informatyczną. Oznacza to konieczność powierzenia zasobów informatycznych w ręce zaufanych dostawców usług centrów danych. Dotyczy to nie tylko zaawansowanej cyfrowo branży finansowej i telekomunikacyjnej, ale również energetyki, przemysłu, handlu czy administracji publicznej" - tłumaczy Robert Paszkiewicz.

Cyfrowy świat, analogowe ręce do pracy
W badaniu przeprowadzonym przez McKinsey & Company we wrześniu 2015 roku, wskazano, że głównym wyzwaniem przed jakim stoją przedsiębiorstwa na drodze do cyfrowej transformacji jest niedobór talentów, zarówno po stronie strategii, znajomości technologii jak i umiejętności technicznego wprowadzania rozwiązań. Potrzeby w tym zakresie zostały wybrane przez 1/3 respondentów. Kluczowym wyzwaniem, które może zakłócić proces cyfrowej transformacji jest zatem ogromne zapotrzebowanie na specjalistów, którzy zajmą się obsługą centrów danych. Wzrost popytu na usługi data center doprowadzi do stworzenia 340 tys. nowych miejsc pracy w Europie. Opierając się na dzisiejszych opracowaniach na temat rynku pracy, połowa stanowisk może zostać nieobsadzona. Niezbędne będą znaczące inwestycje w szkolenia pracowników oraz promocja wśród młodzieży kierunków studiów związanych z informatyką. Bez wspólnego wysiłku przedsiębiorstw, rządów i placówek edukacyjnych cyfryzacja może się nie udać.

 

Logowanie i rejestracja