Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Aktualności

Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure (2014)

GartnerFirma Gartner, światowy lider w zakresie badań i doradztwa w obszarze strategicznego wykorzystania technologii informatycznych, opublikowała najnowszą wersję raportu Magiczny Kwadrant dla wirtualizacji serwerów x86 (Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure), autorami którego są Thomas J. Bittman, Mark A. Margevicius i Philip Dawson.


Jak podają analitycy, co najmniej 70% obciążeń serwerów x86 zostało zwirtualizowanych, rynek jest dojrzały i konkurencyjny, a przedsiębiorstwa mają realne duże możliwości wyboru. Coraz więcej przedsiębiorstw docenia korzyści wynikające z możliwości wdrażania wielu technologii wirtualizacji.

Rynek wirtualizacji serwerów x86 jest definiowany przez firmy, poszukujące rozwiązań do wirtualizacji aplikacji lub systemów operacyjnych działających pod kontrolą serwerów x86, ograniczając zbędne elementy sprzętu serwerowego i powiązane z tym koszty. Rynek wirtualizacji infrastruktury serwerowej x86 obejmuje takie obciążenia jak zwirtualizowane aplikacje, serwery webowe i serwery bazodanowe, hostowane wirtualne desktopy, serwery plików, elementy sieciowe, warstwa bezpieczeństwa, itp.

Raport Gartnera lokuje dostawców technologii wirtualizacji serwerów w jednej z ćwiartek, wśród: liderów, pretendentów, wizjonerów i graczy niszowych - bazując na wizji przedsiębiorstw oraz zdolności do jej realizacji. Magiczny Kwadrant ocenia dostawców, uwzględniając takie aspekty jak: kompleksowość wizji i możliwości jej realizacji z uwzględnieniem potencjału firmy, jego rozwiązań oraz informacji zwrotnej od klientów.

Gartner magic quadrant virtualization 2014

Citrix
Największe zmiany w najnowszej odsłonie raportu dotyczą firmy Citrix. W ostatnim roku Citrix wprowadził szereg zasadniczych zmian wokół XenServer'a jako platformy dla infrastruktury typu cloud i wirtualizacji desktopów. Najważniejszą z nich było wydanie XenServer 6.2 jako platformy open source. Nie sposób nie zauważyć usunięcie wielu funkcji zorientowanych na wirtualizację serwerów, uznanych za przestarzałe lub nieaktualne. Odzew klientów zmotywował Citriksa do zmiany planów dotyczących nieaktualnych funkcjonalności, co ma prawdopodobnie ujrzeć światło dzienne wraz z wydaniem wersji 6.5.

Analitycy sondują, że Citrix nie będzie rywalizował z firmami VMware i Microsoft w obszarze wirtualizacji serwerów i skupi się na infrastrukturze chmurowej (CloudPlatform) oraz wirtualizacji desktopów (XenDesktop) i aplikacji (XenApp). Problematycznym dla rozwoju obszaru wirtualizacji serwerów przez Citrix jest również długoterminowe partnerstwo z Microsoft. Dla wielu partnerów handlowych i klientów myląca jest również granica na ile wspomniane firmy konkurują ze sobą a na ile grają wspólnie do tej samej bramki. Z kolei zapowiadając Citrix Workspace Suite, rozwiązanie, które może być wdrażane na XenServer, CloudPlatform oraz Azure, firma zrobiła duży krok w kierunku integracji wielu głównych obszarów usprawniających prowadzenie biznesu w korporacjach.

XenServer stanowi dobrą ofertę ze względu na to że jest rozwiązaniem bezpłatnym (z wyjątkiem opcjonalnego, płatnego wsparcia). Citrix ma dużą szansę odegrać znaczącą rolę w obszarze dostawców usług chmurowych i telekomunikacyjnych, którzy opierają się w dużym stopniu na hypervisorze Xen. Należy pamiętać, że Citrix ma bardzo duży i lojalnych kanał sprzedaży.  

Sukces CloudPlatform, XenApp oraz XenDesktop jest mniej uzależniony od powodzenia XenServer'a jako podstawowej technologii wirtualizacji dla tych produktów. Na wiele wątpliwości z pewnością rozwieje następne wydanie XenServer, które może potencjalnie przyspieszyć sukces Citrix w tych obszarach.

Huawei
Firma Huawei rozpoczęła swoją działalność biznesową w sektorze Enterprise, wychodząc poza rynek konsumencki w 2011 roku. Z pakietem FusionCloud, w skład którego wchodzi FusionSphere, FusionCube oraz FusionAccess, firma oferuje kombinacje sprzętu i oprogramowania pozwalającego na zbudowanie infrastruktury zakresu wirtualizacji i chmury prywatnej. Dzięki hypervisorowi FusionSphere, zbudowanemu na bazie Xen'a, firma Huawei po raz pierwszy została uwzględniona w tegorocznym raporcie dotyczącym wirtualizacji serwerów przez analityków Gartenra.

Huawei FusionSphere, zyskuje coraz więcej referencji w krajach z rejonu BRIC (Brazil, Russia, India and China). Jednak firma ma więcej referencji od klientów z Chin niż z rynków wschodzących i dojrzałych. FusionSphere jest odpowiedni dla użytkowników sprzętu Huawei. Użytkownicy innych serwerów x86 powinni sprawdzić poziom certyfikacji i wsparcia. Z szerokim portfolio rozwiązań, Huawei ma szansę odnieść sukces w firmach telekomunikacyjnych. Firma może mieć jednak problemy z wejściem na rynki dojrzałe, w szczególności wrażliwe na kwestie polityczne.

Microsoft
Microsoft jest obecny na rynku wirtualizacji wraz z z Hyper-V i System Center Virtual Machine Manager (VMM) od 6 lat. Kolejne aktualizacje Hyper-V wprowadziły wiele zmian i ulepszeń, a te najnowsze wprowadzone w październiku ub. roku wraz z wydaniem Windows Server 2012 R2, wypełniły wiele luk w zakresie funkcjonalności i zbliżyły Microsoft do VMware w zakresie wirtualizacji serwerów infrastruktury x86. Microsoft diametralnie poprawił zdolność swoich produktów do tworzenia prywatny System Center VMM 2012 i Windows Azure Pack (wydany w październiku 2013 r.) znacząco poprawiły zdolność Microsoft w zakresie tworzenia chmur prywatnych opartych o Hyper-V, a chmura Azure staje się coraz bardziej atrakcyjna dla przedsiębiorstw. Analitycy Gartnera zauważyli, że Microsoft nadal znacząco ustępuje VMware w zakresie ekosystemu usługodawców.

Pomimo iż, Microsoft może zaspokoić potrzeby większości przedsiębiorstw w zakresie wirtualizacji serwerów, to wyzwaniem dla firmy jest konkurencyjność na rynku z zakorzenionym konkurentem jakim jest VMware. Microsoft sporo zyskuje dzięki środowisku administracyjnemu, znanemu administratorom Windows. Pomimo to w dużych przedsiębiorstwach hypervisor VMware nadal wiedzie prym, a Hyper-V co najwyżej trafia do środowisk laboratoryjnych czy odziałów. Z drugiej strony Microsoft musi zmagać się z rosnącą konkurencją ze strony rozwiązań open-source'owych.

Oracle
Jak w ubiegłym roku, Oracle z platformą wirtualizacyjną Oracle VM Server for x86 (zbudowaną na bazie hypervisora Xen i rozwiązań przejętych wraz z nabyciem firm Sun Microsystems i Virtual Iron), znalazła się w kwadrancie pretendentów. Ofertę firmy uzupełnia Oracle Solaris Zones (dawniej Solaris Containers) i Oracle Linux Containers, wraz z rozwiązaniami do zarządzania cyklem wdrażania środowisk chmurowych oraz pamięciami masowymi.

Analitycy zwracają uwagę na fakt, iż pomimo certyfikacji środowisk bazodanowych i otwarciu się na wsparcie Hyper-V, Oracle nadal utrzymuje preferencyjny model licencjonowania dla wirtualizacji swoich rozwiązań na platformie Oracle VM. Jednak koncentracja na DBMS, ogranicza szanse Oracle VM na to by platforma stała się uniwersalną, wybieraną na szeroką skalę platformą.

Parallels
Firma Parallels oferuje trzy rozwiązania wirtualizacyjne: Parallels Containers (dla Windows i Linux) oraz Parallels Cloud Server, który zawiera Parallels Containers (wcześniej znany pod nazwą Parallels Virtuozzo Containers), Parallels Hypervisor i Parallels Cloud Storage oraz trzecie rozwiązanie, Parallels Automation for Cloud Infrastructure. Oba produkty kierowane są do usługodawców skupiających się na wysokiej gęstości rozmieszczania aplikacji. Ponadto firma jest główna siłą napędową dla OpenVZ, który jest podstawą Parallels Containers i ważnym źródłem potencjalnych migracji do Parallels Containers.

Parallels oferuje wysoki stopień izolacji i ochrony pamięci, jak również wyższy poziom gęstości w porównaniu do rozwiązań opartych o hypervisor. Firma ma szansę na odegranie jeszcze większej roli obszarze firm hostingowych, jednak mała liczba klientów klasy korporacyjnej może utrudnić odniesienie sukcesu wśród dostawców chmur hybrydowych.

Red Hat
W porównaniu z ubiegłorocznym raportem, Red Hat poczynił duże postępy ze względu na stosunkowo silny związek między KVM i OpenStack (mniej więcej połowa wszystkich projektów OpenStack korzysta z KVM). Platforma Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV) 3.3 wychodzi poza tradycyjną wirtualizację dla centrów danych oferując możliwość współpracy z OpenStack. Red Hat w swojej strategii chciałby stać się trzecim, spośród dostawców rozwiązań do wirtualizacji głównych obciążeń. Firma ma dużą liczbę klientów wykorzystujących RHEL, w tym w postaci niezwirtualizowanej, jednak zbyt małą uwagę przykłada do działań marketingowych. Hamulcem opóźniającym dynamiczne wejście firmy na rynek wirtualizacji jest to, że większość spośród zwirtualizowanych systemów RHEL działa pod kontrolą hypervisora VMware i nic nie wskazuje na to, by klienci chcieli migrować swoje serwery.
 
VMware
VMware po raz kolejny utrzymuje wyraźnie przywództwo w obszarze wirtualizacji. Wprowadzając vSphere 5.5 we wrześniu 2013 roku, poprawiła skalowalność platformy, rozszerzyła możliwości vSphere Web Client oraz dodała Virtual SAN. Ponadto vCenter Site Recovery Manager (SRM) działa teraz ze Storage DRS i Storage vMotion.

VMware ma nadal dominujący udział w rynku, a klienci są bardzo zadowoleni z możliwości produktów i wsparcia dostawców. Analitycy Gartnera dostrzegają wyraźny wzrost zapytań o porównanie rozwiązań VMware z możliwościami oferowanymi przez Windows Server 2012 R2. Jednak bardzo niewielu z pośród dużych klientów decyduje się na przejście w stronę rozwiązań konkurencji. VMware wciąż może cieszyć się wzrostem udziału w rynku, jednak proces ten przebiega znacznie wolniej, a dzieje się tak ze względu na rosnące nasycenie rynku i presję cenową ze strony konkurencji.  

Analitycy Gartnera nie popierają żadnego z producentów, produktu ani usługi prezentowanej w swoich raportach, ani nie zalecają użytkownikom wybierania wyłącznie najwyżej sklasyfikowanych producentów. Publikacje przedstawiają opinie organizacji badawczej Gartner i nie należy traktować ich jako stwierdzeń faktu. Gartner nie udziela żadnych gwarancji, jawnych ani domniemanych, odnośnie swoich badań, łącznie z gwarancjami przydatności handlowej albo użyteczności do określonego celu.

Źródło: Gartner