Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Co nas czeka w branży IT w 2014 r.?

Prognozy IT 2014Jak podają analitycy firmy Gartner, już w 2014 roku, za sprawą nowych rozwiązań technologicznych, światowe wydatki na IT sięgną 3,8 bln dolarów, co będzie stanowić 3,6% wzrostu w skali roku. Firma badawcza wyszczególniła najistotniejsze trendy z branży IT, które będą strategiczne dla większości przedsiębiorstw w 2014 roku.


Na popularności zyskają m.in. Internet wszechrzeczy, chmury prywatne, inteligentne samochody czy druk trójwymiarowy. Według analiz Gartnera rynek rozwiązań 3D urośnie w ciągu najbliższego roku o 75%, a do 2015 r. o 200%. Specjaliści o najnowszych trendach Analitycy Gartnera przedstawili swoje wnioski dotyczące branży w przyszłym roku podczas Gartner Symposium/ITxpo, obywającym się w październiku w Orlando w Stanach Zjednoczonych.

Specjaliści zdefiniowali technologie, które będą kluczowe dla przedsiębiorstw w ciągu najbliższych trzech lat. Nadchodzący rok w branży IT w zgodnej ocenie jej przedstawicieli odznaczy się rosnącą popularnością rozwiązań mobilnych oraz chmury obliczeniowej. Analitycy sugerują wzrost znaczenia urządzeń mobilnych w okresie 2014 - 2018, jednak nie przewidują dominacji żadnego z dostawców aplikacji.

Biznes w chmurach
Dużą część konferencji Gartner Symposium/ITxpo poświęcono rozwiązaniom z zakresu cloud computing, przewidując rozwój chmur prywatnych.

"Obecnie migracja aplikacji do chmury w dużej mierze skupia się na nowych obszarach biznesowych, a w mniejszym stopniu na istniejących rozwiązaniach. Dodatkowym bodźcem rozwoju cloud computingu może być kryzys wielu gospodarek światowych, który zachęca przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych możliwości oszczędności oraz ograniczenia kosztów związanych z inwestycjami w infrastrukturę IT" - twierdzi Kamil Sumara, Konsultant Zarządzający w Capgemini Polska.

Rozwiązania oparte na chmurze stają się nie tylko sposobem na optymalizację kosztów, ale coraz częściej się stanowią podstawę transformacji modelu biznesowego przedsiębiorstw, który umożliwia w pełniejszy sposób wykorzystanie szans wynikających z nowego modelu.

Mobilność i BYOD
"Rozwój rozwiązań mobilnych to aktualnie jeden z najistotniejszych trendów w biznesie. Wynika to z faktu, iż klienci oczekują dyspozycyjności swojego usługodawcy bez przerwy, a pracownicy chcą efektywnie wykorzystywać czas przeznaczony na podróże. Dlatego też coraz częściej korzystają z urządzeń i aplikacji, które umożliwiają im wykonywanie zadań służbowych niezależnie od okoliczności i miejsca" - mówi Michał Grabarz, dyrektor ds. usług IT w Infosys BPO Europe.

Rosnącą rolę aplikacji w biznesie potwierdzają też badania „World Quality Report” przygotowanego przez Capgemini we współpracy z HP. Wskazuje ono, że niemal ¼ wydatków firm z wielu przebadanych krajów, także z Polski, na IT przypada na testowanie i zapewnienie jakości (Quality Assurance - QA) aplikacji.

"Badania ABI Research wykazują, że liczba pobrań aplikacji mobilnych na całym świecie rośnie i w tym roku prawdopodobnie wyniesie 70 mld. Popularność tego typu produktów odzwierciedla bardzo ważny trend, jakim jest dynamiczny rozwój rynku software’owego w skali globalnej, Według Gartnera, wydatki firm na oprogramowanie wyniosą w 2016 r. 158 mld USD" - mówi Tomasz Kaczyński, Business Development Manager, Capgemini Polska, firmy będącej jednym z globalnych liderów usług i rozwiązań informatycznych dla biznesu.

Co więcej, jak szacuje Gartner, w ciągu najbliższych lat liczba osób pracujących na własnym sprzęcie, także tym mobilnym, wzrośnie dwu lub nawet trzykrotnie. Trend BYOD staje się coraz popularniejszy, ponieważ pracownicy chcą korzystać z prywatnego sprzętu w miejscu zamieszkania, zatrudnienia oraz w podróży służbowej. Z badań Cisco z 2013 r. przeprowadzonych w kilku krajach wynika, że prawie 50% osób zatrudnionych w korporacji woli pracować na swoim własnym urządzeniu mobilnym niż tym udostępnionym im do zdalnego użytku przez pracodawcę. Co więcej, pracownicy chcą korzystać z infrastruktury biurowej za pomocą sprzętów, jakie posiadają w domu.

"Według badań Quocirca „The Mobile Print Enterprise. January 2012”, 60 proc. pracowników chciałoby mieć możliwość druku z urządzeń mobilnych. Tego typu trend obserwować można również w Polsce" - przekonuje Arkadiusz Chłopik, A&P & Strategic Marketing Manager, Xerox Polska.

Eksperci z branży nowych technologii zalecają jednak, by firmy dokładniej określały wymagania w stosunku do sprzętu będącego własnością ich pracowników. Model BYOD może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa danych, dlatego przedsiębiorstwa powinny dążyć do stworzenia bezpiecznej platformy dostępu do treści, która może być kontrolowana i zarządzana przez wewnętrzny dział IT.

Internet wszechrzeczy
Według ekspertów Gartnera Internet wszechrzeczy (Internet of Everything), czyli sieć łącząca przedmioty, dane, procesy i ludzi, zastąpi Internet przedmiotów. Zdaniem firmy badawczej, siłą tej koncepcji jest to, że bazuje na produktach, które znamy i którymi umiemy się posługiwać od dawna. Na przykład drukarki, faksy, komputery czy szuflady na ważne dokumenty nie znikną z naszych biur, tylko staną się dla nas bardziej użyteczne: - Wystarczy zwykły czujnik w przegródce na dokumenty w recepcji, żeby wysłać wiadomość pracownikowi o dużej liczbie przesyłek pocztowych. Chcąc wydrukować raport, nie będziemy musieli się zastanawiać, którą drukarkę wybrać w menu. Odpowiednia aplikacja pobierze harmonogram dnia z naszego arkusza biurowego i skieruje dokument na urządzenie znajdujące się najbliżej miejsca kolejnego spotkania lub pracy. "Dzięki geolokalizacji drukowanie rozpocznie się tylko kilka sekund przed naszym pojawieniem się przy danej maszynie" - mówi Maciej Nuckowski, Dyrektor Działu Usług w Xerox Polska.

Motoryzacja
Eksperci Gartnera przewidują także rozwój inteligentnych rozwiązań m.in. w zakresie motoryzacji. Nowe technologie w samochodach W przyszłości w coraz większym stopniu przedsiębiorcy będą mogli dobrać rozwiązania biznesowe dostosowane do ich indywidualnych potrzeb dzięki zainstalowaniu najnowszych systemów samochodowych i odpowiedniej analizie ich działań.

"Urządzenia zainstalowane w firmowych pojazdach, zintegrowane z interaktywnymi i dostępnymi online platformami monitoringu, dostarczają w czasie rzeczywistym informacji m.in. na temat lokalizacji, toru i szybkości jazdy aut w posiadanej flocie, a także o zużyciu paliwa, czy sposobie eksploatacji pojazdu przez kierowcę" - twierdzi Bartłomiej Dębski, Prezes Zarządu Cartrack Polska, oddziału jednego z największych globalnych dostawców usług monitoringu GPS.

Telefony w coraz większym stopniu zintegrowane są z pojazdami. - Do niedawna telefony komórkowe stanowiły proste urządzenia, służące wyłącznie do dzwonienia i pisania SMS. Dziś użytkownicy telefonów mają dostęp do tysięcy aplikacji przydatnych w codziennej pracy czy rozrywce. Już niedługo nowe modele samochodów będą dawały podobne możliwości ich użytkownikom. Na przykład, Luxoft realizuje obecnie, wspólnie z jednym z gigantów amerykańskiej motoryzacji, projekt „Interaktywny kokpit”. Pozwoli on dowolnie skonfigurować użytkownikowi auta kokpit kierowcy i wybrać wskaźniki, które będą na nim wyświetlane.

Druk 3D
Według analiz Gartnera rynek rozwiązań 3D urośnie w ciągu najbliższego roku o 75%, a do 2015 r. o 200%. Również w Polsce rośnie zainteresowanie tematem drukowania przestrzennego. Specjaliści prognozują, że choć obecnie druk 3D napotyka jeszcze wiele ograniczeń, z roku na rok będzie można tworzyć wydruki w coraz szybszym tempie i za pomocą coraz lepszych materiałów.

"Postępuje miniaturyzacja urządzeń do trójwymiarowego druku, w kierunku tworzenia modeli biurowych. Prawdopodobne jest więc, że w przyszłości możliwe będzie zastosowanie ich nie tylko na przemysłową skalę. Firmy stawiają na mobilność rozwiązań drukarskich, tak więc druk 3D będzie można zlecić z tabletów lub smartfonów w biurach i domach" - twierdzi Leszek Bareja, Product Manager, Xerox Polska.

Według autorów raportu rynek IT w nadchodzącym roku opierać się będzie więc na nieustannym doskonaleniu dostępnych już na rynku technologii. Jakość tego typu usług wzrośnie, a przedsiębiorstwa będą uczyć się, jak efektywnie z nich korzystać.

Źródło: Linkleaders