Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

Co nas czeka w branży IT w 2014 r.?

Prognozy IT 2014Jak podają analitycy firmy Gartner, już w 2014 roku, za sprawą nowych rozwiązań technologicznych, światowe wydatki na IT sięgną 3,8 bln dolarów, co będzie stanowić 3,6% wzrostu w skali roku. Firma badawcza wyszczególniła najistotniejsze trendy z branży IT, które będą strategiczne dla większości przedsiębiorstw w 2014 roku.


Na popularności zyskają m.in. Internet wszechrzeczy, chmury prywatne, inteligentne samochody czy druk trójwymiarowy. Według analiz Gartnera rynek rozwiązań 3D urośnie w ciągu najbliższego roku o 75%, a do 2015 r. o 200%. Specjaliści o najnowszych trendach Analitycy Gartnera przedstawili swoje wnioski dotyczące branży w przyszłym roku podczas Gartner Symposium/ITxpo, obywającym się w październiku w Orlando w Stanach Zjednoczonych.

Specjaliści zdefiniowali technologie, które będą kluczowe dla przedsiębiorstw w ciągu najbliższych trzech lat. Nadchodzący rok w branży IT w zgodnej ocenie jej przedstawicieli odznaczy się rosnącą popularnością rozwiązań mobilnych oraz chmury obliczeniowej. Analitycy sugerują wzrost znaczenia urządzeń mobilnych w okresie 2014 - 2018, jednak nie przewidują dominacji żadnego z dostawców aplikacji.

Biznes w chmurach
Dużą część konferencji Gartner Symposium/ITxpo poświęcono rozwiązaniom z zakresu cloud computing, przewidując rozwój chmur prywatnych.

"Obecnie migracja aplikacji do chmury w dużej mierze skupia się na nowych obszarach biznesowych, a w mniejszym stopniu na istniejących rozwiązaniach. Dodatkowym bodźcem rozwoju cloud computingu może być kryzys wielu gospodarek światowych, który zachęca przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych możliwości oszczędności oraz ograniczenia kosztów związanych z inwestycjami w infrastrukturę IT" - twierdzi Kamil Sumara, Konsultant Zarządzający w Capgemini Polska.

Rozwiązania oparte na chmurze stają się nie tylko sposobem na optymalizację kosztów, ale coraz częściej się stanowią podstawę transformacji modelu biznesowego przedsiębiorstw, który umożliwia w pełniejszy sposób wykorzystanie szans wynikających z nowego modelu.

Mobilność i BYOD
"Rozwój rozwiązań mobilnych to aktualnie jeden z najistotniejszych trendów w biznesie. Wynika to z faktu, iż klienci oczekują dyspozycyjności swojego usługodawcy bez przerwy, a pracownicy chcą efektywnie wykorzystywać czas przeznaczony na podróże. Dlatego też coraz częściej korzystają z urządzeń i aplikacji, które umożliwiają im wykonywanie zadań służbowych niezależnie od okoliczności i miejsca" - mówi Michał Grabarz, dyrektor ds. usług IT w Infosys BPO Europe.

Rosnącą rolę aplikacji w biznesie potwierdzają też badania „World Quality Report” przygotowanego przez Capgemini we współpracy z HP. Wskazuje ono, że niemal ¼ wydatków firm z wielu przebadanych krajów, także z Polski, na IT przypada na testowanie i zapewnienie jakości (Quality Assurance - QA) aplikacji.

"Badania ABI Research wykazują, że liczba pobrań aplikacji mobilnych na całym świecie rośnie i w tym roku prawdopodobnie wyniesie 70 mld. Popularność tego typu produktów odzwierciedla bardzo ważny trend, jakim jest dynamiczny rozwój rynku software’owego w skali globalnej, Według Gartnera, wydatki firm na oprogramowanie wyniosą w 2016 r. 158 mld USD" - mówi Tomasz Kaczyński, Business Development Manager, Capgemini Polska, firmy będącej jednym z globalnych liderów usług i rozwiązań informatycznych dla biznesu.

Co więcej, jak szacuje Gartner, w ciągu najbliższych lat liczba osób pracujących na własnym sprzęcie, także tym mobilnym, wzrośnie dwu lub nawet trzykrotnie. Trend BYOD staje się coraz popularniejszy, ponieważ pracownicy chcą korzystać z prywatnego sprzętu w miejscu zamieszkania, zatrudnienia oraz w podróży służbowej. Z badań Cisco z 2013 r. przeprowadzonych w kilku krajach wynika, że prawie 50% osób zatrudnionych w korporacji woli pracować na swoim własnym urządzeniu mobilnym niż tym udostępnionym im do zdalnego użytku przez pracodawcę. Co więcej, pracownicy chcą korzystać z infrastruktury biurowej za pomocą sprzętów, jakie posiadają w domu.

"Według badań Quocirca „The Mobile Print Enterprise. January 2012”, 60 proc. pracowników chciałoby mieć możliwość druku z urządzeń mobilnych. Tego typu trend obserwować można również w Polsce" - przekonuje Arkadiusz Chłopik, A&P & Strategic Marketing Manager, Xerox Polska.

Eksperci z branży nowych technologii zalecają jednak, by firmy dokładniej określały wymagania w stosunku do sprzętu będącego własnością ich pracowników. Model BYOD może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa danych, dlatego przedsiębiorstwa powinny dążyć do stworzenia bezpiecznej platformy dostępu do treści, która może być kontrolowana i zarządzana przez wewnętrzny dział IT.

Internet wszechrzeczy
Według ekspertów Gartnera Internet wszechrzeczy (Internet of Everything), czyli sieć łącząca przedmioty, dane, procesy i ludzi, zastąpi Internet przedmiotów. Zdaniem firmy badawczej, siłą tej koncepcji jest to, że bazuje na produktach, które znamy i którymi umiemy się posługiwać od dawna. Na przykład drukarki, faksy, komputery czy szuflady na ważne dokumenty nie znikną z naszych biur, tylko staną się dla nas bardziej użyteczne: - Wystarczy zwykły czujnik w przegródce na dokumenty w recepcji, żeby wysłać wiadomość pracownikowi o dużej liczbie przesyłek pocztowych. Chcąc wydrukować raport, nie będziemy musieli się zastanawiać, którą drukarkę wybrać w menu. Odpowiednia aplikacja pobierze harmonogram dnia z naszego arkusza biurowego i skieruje dokument na urządzenie znajdujące się najbliżej miejsca kolejnego spotkania lub pracy. "Dzięki geolokalizacji drukowanie rozpocznie się tylko kilka sekund przed naszym pojawieniem się przy danej maszynie" - mówi Maciej Nuckowski, Dyrektor Działu Usług w Xerox Polska.

Motoryzacja
Eksperci Gartnera przewidują także rozwój inteligentnych rozwiązań m.in. w zakresie motoryzacji. Nowe technologie w samochodach W przyszłości w coraz większym stopniu przedsiębiorcy będą mogli dobrać rozwiązania biznesowe dostosowane do ich indywidualnych potrzeb dzięki zainstalowaniu najnowszych systemów samochodowych i odpowiedniej analizie ich działań.

"Urządzenia zainstalowane w firmowych pojazdach, zintegrowane z interaktywnymi i dostępnymi online platformami monitoringu, dostarczają w czasie rzeczywistym informacji m.in. na temat lokalizacji, toru i szybkości jazdy aut w posiadanej flocie, a także o zużyciu paliwa, czy sposobie eksploatacji pojazdu przez kierowcę" - twierdzi Bartłomiej Dębski, Prezes Zarządu Cartrack Polska, oddziału jednego z największych globalnych dostawców usług monitoringu GPS.

Telefony w coraz większym stopniu zintegrowane są z pojazdami. - Do niedawna telefony komórkowe stanowiły proste urządzenia, służące wyłącznie do dzwonienia i pisania SMS. Dziś użytkownicy telefonów mają dostęp do tysięcy aplikacji przydatnych w codziennej pracy czy rozrywce. Już niedługo nowe modele samochodów będą dawały podobne możliwości ich użytkownikom. Na przykład, Luxoft realizuje obecnie, wspólnie z jednym z gigantów amerykańskiej motoryzacji, projekt „Interaktywny kokpit”. Pozwoli on dowolnie skonfigurować użytkownikowi auta kokpit kierowcy i wybrać wskaźniki, które będą na nim wyświetlane.

Druk 3D
Według analiz Gartnera rynek rozwiązań 3D urośnie w ciągu najbliższego roku o 75%, a do 2015 r. o 200%. Również w Polsce rośnie zainteresowanie tematem drukowania przestrzennego. Specjaliści prognozują, że choć obecnie druk 3D napotyka jeszcze wiele ograniczeń, z roku na rok będzie można tworzyć wydruki w coraz szybszym tempie i za pomocą coraz lepszych materiałów.

"Postępuje miniaturyzacja urządzeń do trójwymiarowego druku, w kierunku tworzenia modeli biurowych. Prawdopodobne jest więc, że w przyszłości możliwe będzie zastosowanie ich nie tylko na przemysłową skalę. Firmy stawiają na mobilność rozwiązań drukarskich, tak więc druk 3D będzie można zlecić z tabletów lub smartfonów w biurach i domach" - twierdzi Leszek Bareja, Product Manager, Xerox Polska.

Według autorów raportu rynek IT w nadchodzącym roku opierać się będzie więc na nieustannym doskonaleniu dostępnych już na rynku technologii. Jakość tego typu usług wzrośnie, a przedsiębiorstwa będą uczyć się, jak efektywnie z nich korzystać.

Źródło: Linkleaders

Logowanie i rejestracja