Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Aktualności

Coraz większa popularność przetwarzania w chmurze

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Oracle przez firmę Quocirca, cloud computing zdobywa coraz większą popularność wśród przedsiębiorstw z Europy, Bliskiego Wschodu i Rosji. Drugi cykl badań wykazał, że większość firm przeanalizowała specyfikę tej technologii i że przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na jej wdrożenie, gdy natkną się na podejście do przetwarzania w chmurze, które odpowiada ich potrzebom.


Największą popularnością wśród tych podejść cieszy się chmura prywatna. Niemal połowa przedsiębiorstw (49%) planuje wdrożyć chmurę prywatną w oparciu o własną infrastrukturę (28%) albo w oparciu o zasoby zewnętrzne (21%). Wskaźnik ten wzrósł od stycznia 2011 r., kiedy wynosił 35%.

Badania wykazały też, że liczba respondentów, którzy kompletnie nie rozumieli zasad funkcjonowania chmury spadła w ciągu 2011 r. o połowę - z 12,5% do 6%. Nastąpił też znaczny wzrost liczby przedsiębiorstw, które już korzystają z tej technologii - z 12% do 21%. Co więcej, 32% respondentów przewiduje wdrożenie chmury w ramach swojej platformy informatycznej w przyszłości, podczas gdy 22% badanych uważa, że chmura spowoduje „całkowitą zmianę reguł gry” (wzrost z poziomu 14%).

28% przebadanych stwierdziło, że planuje utworzenie wielu "chmur prywatnych" i nie zamierza korzystać z "chmury publicznej" - dla porównania, tylko 15% planuje korzystanie wyłącznie z chmury publicznej.

Jednak rozróżnienie między tymi dwoma rodzajami chmury zaciera się w branżach takich jak telekomunikacja i branża mediów. Z badań firmy Quocirca wynika, że w sektorach tych przetwarzanie w chmurze jest wdrażane znacznie częściej niż w innych sektorach objętych badaniami.

Podczas gdy jedna czwarta respondentów wciąż uważa kwestie bezpieczeństwa za "główny problem", twierdząc, że zawsze będą one przedmiotem obaw, a 11% badanych sądzi, że to wciąż zniechęca do wdrażania nowej technologii, znacznie większy odsetek respondentów uważa, że jest to problem, z którym można sobie spokojnie poradzić.

Badania wykazały, że obserwowane w Europie nastawienia i podejścia do przetwarzania w chmurze uległy zmianie. W styczniu 2011 r. firmy niemieckie i szwajcarskie odnotowały najwyższy wskaźnik wdrożeń w regionie EMEA, następny w kolejności był Beneluks, a po nim kraje skandynawskie. W listopadzie 2011 r. najwyższą pozycję w rankingu zajmowały przedsiębiorstwa z krajów skandynawskich, a Niemcy i Szwajcaria spadły na trzecie miejsce.

W miarę jak przedsiębiorstwa coraz lepiej zaznajamiają się z koncepcjami leżącymi u podstaw modelu cloud computing oraz z zasadami wdrażania tej technologii, a także przestają się jej obawiać, dostrzega się kształtowanie coraz wyraźniejszych wzorców wdrażania. Chmura prywatna jest coraz częściej uznawana przez przedsiębiorstwa europejskie za główny, a w wielu przypadkach za preferowany model wdrażania.

Przetwarzanie w chmurze to podejście, które niedługo znajdzie się w głównym nurcie wdrożeń z uwagi na coraz wyższy poziom dopracowania możliwości infrastruktury i technologii - staje się jasne, że podejście to odegra główną rolę w ewolucji dzisiejszych centrów przetwarzania danych.

Źródło: Oracle
Skomentuj na forum