Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
This Holiday Season, WIN with Altaro!

VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze
VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze

Z najnowszego raportu IDC wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld USD. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi produktami, usługami ora...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

Jak firmy powinny sobie radzić ze zjawiskiem BYOD?
Jak firmy powinny sobie radzić ze zjawiskiem BYOD?

Wraz z postępującą cyfryzacją przedsiębiorstw na znaczeniu zyskuje zjawisko BYOD, czyli Bring Your Own Device. Polega na wykorzystaniu przez pracowników prywatnych urządzeń, np. smartfonów i tabletów, do łączenia się z firmową siecią. Zjawisko dotyczy już 87% organizacji  i może narażać je na ...

Czytaj więcej...

Dla większości firm DevOps to wciąż czarna magia
Dla większości firm DevOps to wciąż czarna magia

Aż 81 proc. menadżerów IT na świecie uważa, że wytwarzanie oprogramowania metodyką DevOps w sposób znaczący ogranicza czas potrzebny na stworzenie systemu IT lub aplikacji, a wdrożenie DevOps we własnej organizacji jest jednym z najważniejszych wyzwań dla ich firmy - wynika z badań firmy GitLab. Jednocześ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku

Bez wątpienia branża IT jest jednym z najmocniej rozwijających się sektorów gospodarki. Firmy dążą do zbudowania coraz lepiej wyedukowanej kadry. Specjaliści muszą nieustannie poszerzać horyzonty by uzyskać awans, brać udział w interesujących projektach, czy też zmienić pracę na lepszą. Posiadanie certyfikat&oac...

Czytaj więcej...

Aktualności

Managerowie zbędni? Zastąpi ich sztuczna inteligencja

AI BossPrzyszłość bez szefa? I tak, i nie. Twoją pracę będzie kontrolować… Sztuczna Inteligencja! Ponad połowa (57%) uczestników badania Citrix „Work 2035”, uważa, że za 15 lat SI będzie odpowiedzialna za większość decyzji biznesowych i tym samym zagrozi pozycji kadry C-level.

Jak pokazują badania zrealizowane przez Oxford Analytica i Coleman Parkes, zdaniem managerów i pracowników korporacji z Europy i Ameryki Północnej wkraczamy w dynamiczne czasy, które przyniosą sporo zmian.

"Firmy, które chcą być konkurencyjne, muszą trzymać rękę na pulsie. Nie wystarczy podążać za trendami, czasem wręcz trzeba je kreować. Gdy spojrzymy na nasze polskie podwórko, zauważymy, jak szybko wpływ technologii zmienił krajobraz wielu branż. Przemysł ciężki czy lekki jest dziś wypełniony technologią. Algorytmy nie tylko kontrolują jakość produktów, ale też odpowiadają za skład receptur produkcyjnych, dzieje się tak np. w zakładach mięsnych. Czy 20 lat temu, ktoś się tego spodziewał? - pyta retorycznie ekspert ze śląskiej spółki dostarczającej oprogramowanie dla biznesu" - mówi dr Stanisław Drosio, Dyrektor Pionu Usług i Utrzymania Oprogramowania w BPSC.

Roboty do roboty
Wszyscy możemy odetchnąć z ulgą. Okazuje się, że raporty mówiące o tym, że maszyny zastąpią ludzi, możemy włożyć między bajki. Przynajmniej takiego zdania jest ponad trzy czwarte ankietowanych (77%) w badaniu Oxford Analytica i Coleman Parkes.

Nie oznacza to jednak, że nic się nie zmieni. Pytani są przekonani, że za piętnaście lat sztuczna inteligencja znacznie przyspieszy proces decyzyjny i zwiększy produktywność pracowników.

"Wraz z rozwojem technologii, jej znaczenie w przedsiębiorstwach wzrośnie. Będziemy świadkami zasadniczy zmian w relacjach między ludźmi a IT" - opisuje dr Stanisław Drosio i dodaje czego możemy się spodziewać - "Praca już jest elastyczna, ale z roku na rok będziemy szli w tym trendzie dalej. Obserwując rynek, widzimy, że rośnie zainteresowanie technologią, która zapewni sprawny dostęp do informacji, narzędzi i decyzji niezbędnych do wykonywania pracy z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Motorem napędowym rozwoju rynku IT będą zmiany na rynku pracy - potrzeba elastyczności i zwinności przy zachowaniu odpowiedniego poziomu efektywności".

To o czym mówi ekspert z BPSC to nowy paradygmat pracy, co doskonale obrazują wyniki badania Work 2035, przeprowadzonego na zlecenie Citrix przez firmę konsultingową Oxford Analytica i Man Bites Dog. 67% profesjonalistów uważa, że podstawą pracy nie będzie biuro, a zintegrowana platforma cyfrowa. To właśnie na systemie informatycznym opierać się będzie praca każdej organizacji. Powszechne wykorzystane IT będzie efektem transformacji modelu wykonywania pracy. 60% ankietowanych jest przekonanych, że za 15 lat powszechnie akceptowany będzie hybrydowy model pracy, a tym samym praca przy biurku na open space stanie się rzadkością. Managerowie biorący udział w badaniu zwracają uwagę, że oprogramowanie pozwoli szybciej zmieniać i dopasowywać oferty do potrzeb zarówno rynku, jak i poszczególnych klientów. Takiego zdania jest aż 8 na 10 ankietowanych pracujących na stanowisku C-level.

Szef bez ciała i duszy
Gdy mowa o managemencie, to ciekawie wyglądają odpowiedzi, których udzielili pracownicy średniego i niższego szczebla na temat przyszłości kadry kierowniczej. Znacznie ponad połowa (57%) uważa, że sztuczna inteligencja będzie podejmować większość prostych decyzji biznesowych i przejmie obowiązki kierownictwa wyższego szczebla w tym zakresie. Zdaniem pytanych, nie będzie konieczności zatrudniania szefów poszczególnych działów, bo ich obowiązki przejmą algorytmy. SI na pewno nie zajmie roli CEO, ale pozycja jego bezpośrednich podwładnych, może być zagrożona. Zdaniem 69% pracowników “prawą ręką” prezesa będzie szef działu sztucznej inteligencji. Choć dziś takowego nie ma w strukturach przedsiębiorstw, ponad ¾ ankietowanych jest przekonanych, że za 15 lat, w dużych firmach powstanie dział SI nadzorujący wszystkie obszary przedsiębiorstwa.

Każda rewolucja przemysłowa jest historią o tym, jak dzięki technologii udało się przyspieszyć pewne procesy. Może więc sztuczna inteligencja nie zabierze pracy, ale jest wielce prawdopodobne, że będzie następnym szefem. - Mój szef jest bez serca. - często skarżą się pracownicy. Wiele wskazuje na to, że wkrótce nie będzie to tak dalekie od prawdy, a więcej szef będzie nie tylko bez serca, ale również bez ciała i duszy. Głównym motywatorem prac nad rozwojem algorytmów jest wzrost efektywności, a z tym radzą sobie doskonale.

Źródło: BPSC