Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible

Chmura napędza sprzedaż serwerów
Chmura napędza sprzedaż serwerów

Rynek serwerów, po kilku latach kurczenia się, od paru kwartałów utrzymuje sporą, dwucyfrową dynamikę sprzedaży. Dzieje się tak na skutek szeregu czynników: wymiany sprzętu na nowy, wykorzystywania serwerów jako podstawowych elementów składowych infrastruktury definiowanej z oprogramo...

Czytaj więcej...

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku

Bez wątpienia branża IT jest jednym z najmocniej rozwijających się sektorów gospodarki. Firmy dążą do zbudowania coraz lepiej wyedukowanej kadry. Specjaliści muszą nieustannie poszerzać horyzonty by uzyskać awans, brać udział w interesujących projektach, czy też zmienić pracę na lepszą. Posiadanie certyfikat&oac...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

Dziewięć etapów cyberataku na firmę
Dziewięć etapów cyberataku na firmę

Cyberprzestępcy są w stanie w krótkim czasie wykraść z firmowej sieci znaczące ilości cennych danych. Zrozumienie tego, jak przebiega cyberatak i jakie podatności są wykorzystywane przez hakerów, może zminimalizować ryzyko, że firma padnie jego ofiarą. Świadomość tych zagrożeń pozwala organizacjom wdrożyć...

Czytaj więcej...

VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze
VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze

Z najnowszego raportu IDC wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld USD. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi produktami, usługami ora...

Czytaj więcej...

Test dwukieszeniowego NAS-a Zyxel NSA320S

zyxel nsa320sW naszych redakcyjnych progach gościł dwukieszeniowy serwer NAS firmy Zyxel - NSA320S. To pierwsze urządzenie tajwańskiej firmy specjalizującej się w dostawie rozwiązań sieciowych, działającej na rynku już od 30 lat, jakie mieliśmy okazję testować. Zyxel w przeciwieństwie do czołowych dostawców specjalizujących się w serwerach NAS, w swoim portfolio posiada jedynie kilka serwerów, sprzedaje je przez kilka lat, po czym wprowadza odświeżone modele, które znów przez kilka lat są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Testowane przez nas urządzenie, napędzane procesorem z zegarem o częstotliwości 1.0 GHz, wyposażone w 256 MB pamięci RAM, jest najtańszym dwukieszeniowym NAS-em na rynku. Jak urządzenie spisuje się w codziennej pracy?

 

 

Budowa i wyposażenie

Zyxel NSA320S dostarczany jest w niewielkim kolorowym kartonie, na którym poza zdjęciem i nazwą urządzenia umieszczono jego specyfikację, informacje na temat przeznaczenia, schemat ze scenariuszami wykorzystania, schemat złącz, graficzną instrukcją montażu dysków i kilkoma innymi mniej istotnymi informacjami.

zyxel nsa320s

W kartonie poza NAS-em znajdowały się kable zasilające, kabel sieciowy, zestaw śrubek do montażu dysków, instrukcja szybkiego uruchomienia, karta gwarancyjna oraz płyta CD z oprogramowaniem i obszernym przewodnikiem w formacie PDF.

ZyXEL NAS Server

Samo urządzenie wyglądem nie odbiega od dwudyskowych urządzeń konkurencji i ma formę czarnego prostopadłościanu o wymiarach 16.4 x 12.3 x 20.7 cm z zaokrąglonymi brzegami, wspartego na niewielkich gumowanych nóżkach. Do jakości plastiku wykorzystanego do budowy obudowy nie można mieć zastrzeżeń. Góra i boczne ściany są matowe, natomiast pokrywa przednia jest błyszcząca z dodającym szyku perforowanym pasem w dolnej części oraz srebrnym, pionowym (z zaokrąglonymi brzegami) pasem otaczającym przycisk Power z wkomponowaną w niego diodą LED, LED-y sygnalizujące pracę systemu, dysków, sieci i znajdującego się poniżej przycisku kopiowania/synchronizacji. Pod przyciskiem kopiowania ulokowano złącze USB 2.0. Znaczącą część przedniej ścianki zajmuje przesuwana maskownica, za którą znajdują się kieszenie na dyski twarde. By zamontować dyski, należy wpierw przesunąć maskownice na zewnątrz w lewym kierunku (patrząc na serwer na wprost). Na maskownicy w jej górnym, lewym rogu umieszczono logo producenta. Logo znajduje się również na ściankach bocznych.

ZyXEL NAS Server Storage

ZyXel NAS NSA

Na tylnej ścianie ulokowano wentylator, 2 porty USB 2.0, gigabitowy port sieciowy, przycisk reset (po naciśnięciu którego przez około 2 sekundy następuje reset hasła administratora i ustawień sieciowych, a po 5 sekundowym wciśnięciu następuje przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych), złącze zasilające oraz Kensington Security Slot.

Wentylator, pomimo że nie należy do najcichszych i jest słyszalny, nie powinien powodować dyskomfortu w sytuacji gdy urządzenie postawimy w pomieszczeniu, w którym pracujemy, słuchamy muzyki czy oglądamy film. Jednak sypialnia nie będzie najlepszym miejscem dla tego NAS-a, no chyba, że w nocy urządzenie będzie spało razem z domownikami.

Drobnym mankamentem jest brak USB 3.0, przez co kopiowanie dużej porcji danych pomiędzy NAS-em a pendrivem lub dyskiem wyposażonymi w port 3.0 zajmie nieco więcej czasu.

W kieszeniach na dyski twarde wykonanych z plastiku znajdują się otwory pozwalające na montaż zarówno 3,5" jak i 2,5" napędów. Warto podkreślić, że producent umieścił gumowe podkładki w otworach, przez które wkręca się śruby mocujące dyski 3,5". To taki miły dodatek niwelujący potencjalne wibracje, którego w tak tanim urządzeniu można było się nie spodziewać.

ZyXEL Storage

Jak większość producentów serwerów NAS, ZyXEL również sprzedaje swoje urządzenia bez dysków twardych, pozwalając użytkownikowi wybrać odpowiednie napędy w zależności od potrzeb. Przed uruchomieniem urządzenia należy zamontować przynajmniej jeden dysk twardy.

 

Logowanie i rejestracja