Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Osobista chmura z Orbweb.me

Personal Cloud Orbweb.meBox, Dropbox, iCloud, OneDrive czy GoogleDrive - to tylko kilka z pośród wielu usług chmurowych oferujących między innymi możliwość przechowywania danych w chmurze obliczeniowej. Z dysków chmurowych (Cloud Storage) korzysta coraz więcej osób. Dzięki tego typu usługom można uchronić utrwalone na zdjęciach wspomnienia z wakacyjnych podróży po utracie smartfona, czy też będąc na spotkaniu biznesowym, posiłkując się tabletem zaprezentować ważne raporty zapisane wcześniej na komputerze w biurze. Nie wszystko jednak złoto co się świeci.


Dla wielu osób niewątpliwe zalety magazynów chmurowych okryte są cieniem obaw związanych z prywatnością, bezpieczeństwem czy brakiem kontroli nad danymi przechowywanymi na serwerach w chmurze. Z kolei osoby, dla których poziom bezpieczeństwa deklarowany przed usługodawców, nie budzi większych zastrzeżeń borykają się z szybkim przyrostem prywatnych danych. Korzystając z komputerów z terabajtowymi dyskami, darmową przestrzeń na dyskach chmurowych łatwo zapchać, nawet wówczas gdy dokonujemy starannej selekcji danych wysyłanych do chmury. Oczywiście każdy z dostawców oferuje możliwość płatnego rozszerzenia przestrzeni magazynowej. Jednak często po wniesieniu opłaty, poza zwiększeniem przestrzeni magazynowej nie uzyskujemy innych korzyści, a synchronizacja zwiększających się porcji danych stanowi nie lada wyzwanie dla łączy internetowych.

Dysk w chmurze ma jeszcze jedno istotne ograniczenie - oferując dostęp do danych - nie zapewnia dostępu do oprogramowania zainstalowanego lokalnie na komputerze.

Okazuje się, że dla wielu osób najkorzystniejszym rozwiązaniem byłaby możliwość zamiany prywatnego komputera w centralny magazyn chmury, do którego można by się połączyć z dowolnego miejsca, za pomocą dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu, które pozwoli nie tylko na odczytanie dokumentu czy przejrzenia zdjęć, lecz również pozwoli na uruchomienie programu i wygenerowanie raportu czy wystawienie faktury.

Czy w takim razie można zamienić domowy komputer z systemem Windows w centrum osobistej chmury? Tak! Czy można stworzyć takie środowisko w krótkim czasie wykorzystując do tego celu nieskomplikowane oprogramowanie? Można zbudować własną chmurę w trzy minuty, bez konieczności konfiguracji (no prawie) żadnego programu.

Jak zatem zamienić swój komputer domowy czy też firmowy w centrum chmury? Z pomocą przychodzi Orbweb.me, usługa chmurowa tworząca swego rodzaju most pomiędzy twoim  komputerem z systemem Windows, a innymi komputerami, jak i urządzeniami mobilnymi pracującymi pod kontrolą systemów Android i iOS. Dzięki Orbweb.Me możesz uzyskać dostęp nie tylko do swoich dokumentów czy zdjęć, lecz również na smartfonie lub tablecie słuchać muzykę, oglądać filmy znajdujące się na dysku komputera, jak również monitorować dom lub biuro poprzez kamerę webową.

Rejestracja w portalu
By rozpocząć przygodę z Orbweb.me, w pierwszej kolejności, z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej, musimy założyć konto w serwisie (https://orbweb.me/signup). W tym celu należy podać dane personalne (imię i nazwisko), adres e-mail i zdefiniować hasło. Po czym na podany podczas rejestracji adres e-mail otrzymamy wiadomość z prośbą o kliknięcie w link celem weryfikacji.

Założenie konta zajmuje tylko kilka chwil i nie przysparza żadnych problemów. Po aktywacji konta możemy przystąpić do właściwego procesu tworzenia osobistej chmury.

Dodajemy komputer do konta w Orbweb.me
By nasz komputer mógł stać się centrum naszej osobistej chmury musimy pobrać i zainstalować agenta ze strony https://orbweb.me/download. Agent wspiera systemy Windows 7, 8.1 i 10 w wersjach 32- i 64-bit.

W jakim celu instalujemy agenta? Agent odpowiedzialny jest za stworzenie mostu pomiędzy naszymi urządzeniami. Dzięki niemu nie musimy nigdzie podawać adresów IP czy zmieniać konfiguracji routera. Co ważne, zestawiony kanał transmisji, to bezpieczne, szyfrowane połączenie SSL.  

Instalacja oprogramowania jest prosta i sprowadza się do uruchomienia instalatora, zaakceptowania postanowień licencyjnych i klikania dalej. Cały proces trwa kilkadziesiąt sekund.

Orbweb.me instalacja

Po zakończeniu instalacji zostajemy przeniesieni do przeglądarki internetowej, celem przyłączenia komputera do naszego konta Orbweb.Me. Podajemy dane dostępowe i ustalamy nazwę na podstawie której w łatwy sposób zidentyfikujemy komputer. Jest to istotny element, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie by w ramach portalu Orbweb.Me łączyć się ze stacjonarnym komputerem domowym, prywatnym laptopem czy komputerem firmowym.

Orbweb.me personal cloud

Agent jest bardzo lekki. Podczas streamingu wideo zajmował ok. 50-70 MB RAM, a obciążenie procesora wąchało się od 0 do 2,5%.

Logowanie i rejestracja