Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku

Bez wątpienia branża IT jest jednym z najmocniej rozwijających się sektorów gospodarki. Firmy dążą do zbudowania coraz lepiej wyedukowanej kadry. Specjaliści muszą nieustannie poszerzać horyzonty by uzyskać awans, brać udział w interesujących projektach, czy też zmienić pracę na lepszą. Posiadanie certyfikat&oac...

Czytaj więcej...

Chmura napędza sprzedaż serwerów
Chmura napędza sprzedaż serwerów

Rynek serwerów, po kilku latach kurczenia się, od paru kwartałów utrzymuje sporą, dwucyfrową dynamikę sprzedaży. Dzieje się tak na skutek szeregu czynników: wymiany sprzętu na nowy, wykorzystywania serwerów jako podstawowych elementów składowych infrastruktury definiowanej z oprogramo...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze
VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze

Z najnowszego raportu IDC wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld USD. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi produktami, usługami ora...

Czytaj więcej...

Dziewięć etapów cyberataku na firmę
Dziewięć etapów cyberataku na firmę

Cyberprzestępcy są w stanie w krótkim czasie wykraść z firmowej sieci znaczące ilości cennych danych. Zrozumienie tego, jak przebiega cyberatak i jakie podatności są wykorzystywane przez hakerów, może zminimalizować ryzyko, że firma padnie jego ofiarą. Świadomość tych zagrożeń pozwala organizacjom wdrożyć...

Czytaj więcej...

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

Asustor AS-304T - test czterokieszeniowego serwera NAS

Asustor AS-304TFirma ASUSTOR z siedzibą w Tajpej na Tajwanie, założona w sierpniu 2011 roku jako filia grupy ASUS, dostawca rozwiązań z zakresu pamięci masowej typu NAS (Network Attached Storage), kierowanych do użytkowników domowych i firm, dostarczyła do naszej redakcji czterodyskowy, wolnostojący serwer sieciowy AS-304T wyposażony w procesor Intel Atom 1.6 GHz i 1GB pamięci RAM DDR3, oferujący wsparcie dla RAID na poziomie 0, 1, 5, 6 oraz 10, pracujący pod kontrolą systemu ASUSTOR Data Master (ADM).

Urządzenie testowaliśmy głównie pod kątem funkcjonalności pożądanych przez użytkowników domowych i sektor SOHO, z uwzględnieniem możliwości wykraczających poza centralne magazynowanie danych.

Zapraszamy do lektury.
 


Budowa i wyposażenie

Asustor AS-304T został zapakowany przez producenta w szary karton z plastikowym uchwytem. Całość opakowania ma formę walizki na narzędzia. Poza zdjęciem i specyfikacją serwera, na pudełku umieszczono logo producenta i dominujące na ok. połowie powierzchni powtarzane wielokrotnie hasła Storage, Network, Cloud, sugerujące przeznaczenie urządzenia.

Asustor Box

Serwer ma kształt zbliżony do prostopadłościanu, przypominającego wielkością urządzenia typu barebone. Obudowa została wykonana w większości z metalu i prezentuje się bardzo solidnie. Ściany boczne i wierzchnią wykonano z jednego kawałka szczotkowanego aluminium w kolorze popielatym, natomiast  przednią część z dobrej jakości plastiku w kolorze czarnym.

Asustor AS-304T NAS Serwer test

Przednią ścianę podzielono na dwie części. Pa lewej, nieco mniejszej i wysuniętej o kilka mm. do przodu umieszczono od góry logo producenta, włącznik zasilania z diodą oraz diodę systemową. Poniżej umieszczono diodę sygnalizującą aktywność karty sieciowej oraz diodę USB i port USB 3.0. Największą część przedniej ściany zajmują cztery kieszenie hotswap na dyski twarde.

Na jednej z bocznych ścian znajduje się dwucentymetrowy rząd niewielkich otworów poprawiających cyrkulację powietrza. Z tyłu urządzenia umieszczono duży 120 mm wentylator, odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej temperatury. Ustawieniem prędkości obrotowej wentylatora można sterować z poziomu panelu administracyjnego ADM. W warunkach biurowych, w trybie automatycznym wentylator pracuje bardzo cicho, a jego prędkość obrotowa oscylowała w granicach 600 RPM. Po wybraniu trybów 'Średnia prędkość' lub 'Wysoka prędkość', wentylator rozpędził się do blisko 1920 RPM, a szum urządzenia był dosyć wysoki. We wnętrzu, znajduje się jeszcze jedne 40 mm wentylator odpowiedzialny za dodatkowe chłodzenie wewnętrznego zasilacza. Przy wyborze automatycznej prędkości obrotowej dźwięk wentylatorów nie powinien przekraczać poziomu tolerowanego przez większość użytkowników.

Asustor AS-304T back tył

Na tylnej ścianie, poza wylotami powietrza wentylatora i zasilacza, znajduje się 1 port USB 3.0, 2 porty USB 2.0, 1 port Gigabit Ethernet, złącze HDMI z tyłu oraz port na 3.5mm Audio Jack. Ponadto z tyłu umieszczono przycisk RESET, Kensington Security Slot i oczywiście gniazdo zasilania.

Od spodu naklejono naklejkę z adresem MAC karty sieciowej i numerem seryjnym urządzenia. Gumowe nóżki sprawiają, że urządzenie stoi pewnie nawet na śliskiej powierzchni biurka i eliminują przypadkowe przesunięcie.

Po odkręceniu trzech śrubek z urządzenia można zdjąć idealnie dopasowaną część obudowy osłaniającą płytę główną z podzespołami, w tym z procesorem znajdującym się pod pasywnym radiatorem.

Asustor AS-304T Inside

Kieszenie typu hot-swap na dyski twarde, częściowo aluminiowe a częściowo z tworzyw sztucznych wykonane są bardzo solidnie. Wloty powietrza w kieszeniach poprawią chłodzenie dysków twardych. W ramkach rozmieszczono otwory dające możliwość montażu zarówno 3,5" jak i 2,5" dysków. Producent nie przewidział jednak zabezpieczenia dysków za pomocą zamka i kluczyka. Pomimo, iż przykręcenie dysku czterema śrubkami przebiega sprawnie i zajmuje ok. 1 minuty, to miłym akcentem byłaby możliwość beznarzędziowego montażu dysków, którego niestety producent nie przewidział.

Podobnie jak większość konkurentów, Asustor nie wyposaża fabrycznie swoich serwerów w dyski twarde, pozwalając użytkownikowi, w zależności od potrzeb, wybrać odpowiednie napędy z bogatej listy kompatybilnych urządzeń.

W kartonie poza solidnie zabezpieczonym NAS'em, znalazł się kartonik z akcesoriami (kabel zasilający, kabel sieciowy (CAT.5E), płyta z przewodnikiem, instrukcją instalacji i oprogramowaniem, zestaw śrubek do montażu dysków oraz broszura informacyjna).

Asustor AS-304t akcesoria

Podsumowując wygląd/budowę Asustor AS-304T, należy stwierdzić, że urządzenie wykonano bardzo solidnie, przez co prezentuje się profesjonalnie. Producent nie korzysta z tanich plastików a materiałów najwyższej jakości, w większości jest to sporej grubości aluminium. Elementy z tworzywa sztucznego zostały ograniczone do minimum. Poszczególne elementy są bardzo dobrze dopasowane, nic się nie ugina i nie trzeszczy.

 

Logowanie i rejestracja