Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Asustor AS-304T - test czterokieszeniowego serwera NAS

Asustor AS-304TFirma ASUSTOR z siedzibą w Tajpej na Tajwanie, założona w sierpniu 2011 roku jako filia grupy ASUS, dostawca rozwiązań z zakresu pamięci masowej typu NAS (Network Attached Storage), kierowanych do użytkowników domowych i firm, dostarczyła do naszej redakcji czterodyskowy, wolnostojący serwer sieciowy AS-304T wyposażony w procesor Intel Atom 1.6 GHz i 1GB pamięci RAM DDR3, oferujący wsparcie dla RAID na poziomie 0, 1, 5, 6 oraz 10, pracujący pod kontrolą systemu ASUSTOR Data Master (ADM).

Urządzenie testowaliśmy głównie pod kątem funkcjonalności pożądanych przez użytkowników domowych i sektor SOHO, z uwzględnieniem możliwości wykraczających poza centralne magazynowanie danych.

Zapraszamy do lektury.
 


Budowa i wyposażenie

Asustor AS-304T został zapakowany przez producenta w szary karton z plastikowym uchwytem. Całość opakowania ma formę walizki na narzędzia. Poza zdjęciem i specyfikacją serwera, na pudełku umieszczono logo producenta i dominujące na ok. połowie powierzchni powtarzane wielokrotnie hasła Storage, Network, Cloud, sugerujące przeznaczenie urządzenia.

Asustor Box

Serwer ma kształt zbliżony do prostopadłościanu, przypominającego wielkością urządzenia typu barebone. Obudowa została wykonana w większości z metalu i prezentuje się bardzo solidnie. Ściany boczne i wierzchnią wykonano z jednego kawałka szczotkowanego aluminium w kolorze popielatym, natomiast  przednią część z dobrej jakości plastiku w kolorze czarnym.

Asustor AS-304T NAS Serwer test

Przednią ścianę podzielono na dwie części. Pa lewej, nieco mniejszej i wysuniętej o kilka mm. do przodu umieszczono od góry logo producenta, włącznik zasilania z diodą oraz diodę systemową. Poniżej umieszczono diodę sygnalizującą aktywność karty sieciowej oraz diodę USB i port USB 3.0. Największą część przedniej ściany zajmują cztery kieszenie hotswap na dyski twarde.

Na jednej z bocznych ścian znajduje się dwucentymetrowy rząd niewielkich otworów poprawiających cyrkulację powietrza. Z tyłu urządzenia umieszczono duży 120 mm wentylator, odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej temperatury. Ustawieniem prędkości obrotowej wentylatora można sterować z poziomu panelu administracyjnego ADM. W warunkach biurowych, w trybie automatycznym wentylator pracuje bardzo cicho, a jego prędkość obrotowa oscylowała w granicach 600 RPM. Po wybraniu trybów 'Średnia prędkość' lub 'Wysoka prędkość', wentylator rozpędził się do blisko 1920 RPM, a szum urządzenia był dosyć wysoki. We wnętrzu, znajduje się jeszcze jedne 40 mm wentylator odpowiedzialny za dodatkowe chłodzenie wewnętrznego zasilacza. Przy wyborze automatycznej prędkości obrotowej dźwięk wentylatorów nie powinien przekraczać poziomu tolerowanego przez większość użytkowników.

Asustor AS-304T back tył

Na tylnej ścianie, poza wylotami powietrza wentylatora i zasilacza, znajduje się 1 port USB 3.0, 2 porty USB 2.0, 1 port Gigabit Ethernet, złącze HDMI z tyłu oraz port na 3.5mm Audio Jack. Ponadto z tyłu umieszczono przycisk RESET, Kensington Security Slot i oczywiście gniazdo zasilania.

Od spodu naklejono naklejkę z adresem MAC karty sieciowej i numerem seryjnym urządzenia. Gumowe nóżki sprawiają, że urządzenie stoi pewnie nawet na śliskiej powierzchni biurka i eliminują przypadkowe przesunięcie.

Po odkręceniu trzech śrubek z urządzenia można zdjąć idealnie dopasowaną część obudowy osłaniającą płytę główną z podzespołami, w tym z procesorem znajdującym się pod pasywnym radiatorem.

Asustor AS-304T Inside

Kieszenie typu hot-swap na dyski twarde, częściowo aluminiowe a częściowo z tworzyw sztucznych wykonane są bardzo solidnie. Wloty powietrza w kieszeniach poprawią chłodzenie dysków twardych. W ramkach rozmieszczono otwory dające możliwość montażu zarówno 3,5" jak i 2,5" dysków. Producent nie przewidział jednak zabezpieczenia dysków za pomocą zamka i kluczyka. Pomimo, iż przykręcenie dysku czterema śrubkami przebiega sprawnie i zajmuje ok. 1 minuty, to miłym akcentem byłaby możliwość beznarzędziowego montażu dysków, którego niestety producent nie przewidział.

Podobnie jak większość konkurentów, Asustor nie wyposaża fabrycznie swoich serwerów w dyski twarde, pozwalając użytkownikowi, w zależności od potrzeb, wybrać odpowiednie napędy z bogatej listy kompatybilnych urządzeń.

W kartonie poza solidnie zabezpieczonym NAS'em, znalazł się kartonik z akcesoriami (kabel zasilający, kabel sieciowy (CAT.5E), płyta z przewodnikiem, instrukcją instalacji i oprogramowaniem, zestaw śrubek do montażu dysków oraz broszura informacyjna).

Asustor AS-304t akcesoria

Podsumowując wygląd/budowę Asustor AS-304T, należy stwierdzić, że urządzenie wykonano bardzo solidnie, przez co prezentuje się profesjonalnie. Producent nie korzysta z tanich plastików a materiałów najwyższej jakości, w większości jest to sporej grubości aluminium. Elementy z tworzywa sztucznego zostały ograniczone do minimum. Poszczególne elementy są bardzo dobrze dopasowane, nic się nie ugina i nie trzeszczy.

 

Logowanie i rejestracja