Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Test Synology DiskStation DS1513+

Synology DiskStation DS1513+Synology, tajwański producent serwerów NAS, skierowanych do użytkowników domowych jak i firm, dostarczył do naszej redakcji kolejny serwer sieciowy typu NAS (Network Attached Storage). Tym razem testowaliśmy pięciodyskowy, wolnostojący serwer - Synology DS1513+ wyposażony w procesor Dual Core Intel Atom D2700 2,13GHz i 2 GB pamięci (DDR3), pracujący pod kontrolą Synology Disk Station Manager (DSM) - następcę modelu sprzed roku Synology DS1512+. Urządzenie sprawdziliśmy głównie pod kątem funkcji pożądanych w sektorze małych i średnich firm, gdyż przede wszystkim do tych odbiorców serwer jest kierowany. W opisie nie mogło zabraknąć odniesień do modelu sprzed roku. Sprawdziliśmy czy wprowadzone  przez producenta zmiany to krok w dobrym kierunku.

Zapraszamy do lektury.


Budowa i wyposażenie

Karton, w który zapakowano Synology DS1513+, jest niemal identyczny jak opakowanie poznanego przez w ubiegłym roku DS1512+.

Synology DS1513+ Box

Samo urządzenie znajdujące się w środku, w kształcie zbliżonym do prostopadłościanu, przypomina minikomputer zamknięty w obudowie typu barebone o rozmiarze 15,7 x 24,8 x 23,3 cm. Czarna obudowa wykonana z metalu, z plastikowymi dodatkami, jest bardzo solidna i wygląda na niemal identyczną  jak w poprzednich pięciodyskowych NAS-ach Synology DS1010+, DS1511+ i DS1512+. Rzucającą się w oko, kosmetyczną zmianą w stosunku do wersji z ubiegłych lat, jest przycisk zasilania, ulokowany na środku (a nie jak dotychczas z prawej strony) górnej krawędzi frontu obudowy.

Synology DiskStation DS1513+

Poza podświetlanym na niebiesko przyciskiem zasilania, w górnej części przedniej ścianki wykonanej z błyszczącego plastiku znajduje się logo producenta, sześć zielonych diod (Status, Alert, LAN 1, LAN2, LAN3 i LAN4). Poniżej ulokowano 5 ułożonych pionowo kieszeni na dyski. W górnej części każdej z kieszeni znajduje się wskaźnik pracy dysku a w dolnej zamek zabezpieczający przed otwarciem. Kieszenie z zewnątrz wyglądają identycznie jak w modelach poprzednich, jednak po ich wyjęciu spotkała nas miła niespodzianka, gdyż zostały wyposażone w elementy pozwalające na szybki, beznarzędziowy montaż. Oczywiście, napędy mogą być również przykręcone.

Synology tacka kieszeń HDD SDD dysk

W kieszeniach znaleźć można liczne gumowe podkładki, których zadaniem jest tłumienie ewentualnych drgań wywołanych przez wibracje talerzy dysków. Ponadto, przed dostępem osób niepowołanych do napędów, kieszenie wyposażono w zamki.

Na bocznych ściankach znajduje się wycięte logo producenta, przysłonięte drobną siateczką, co przyczynia się do poprawy cyrkulacji powietrza wewnątrz urządzenia.

Z tyłu ulokowano wyloty powietrza dwóch 8 cm wentylatorów, 4 porty Gigabit Ethernet (tutaj kolejna zmiana w stosunku do pięciodyskowych modeli Synology z lat ubiegłych), 2 porty USB 3.0, 4 porty USB 2.0, 2 porty eSATA, gniazdo zasilania, przycisk RESETu urządzenia i Kensington Security Slot. Szkoda, że choć jednego z portów USB, producent nie zdecydował się ulokować na przedniej ściance.

NAS Synology DS1513+ test wydajność

Poza wentylatorami, odpowiedzialnymi za schłodzenie całego wnętrza serwera, znalazł się jeszcze 4 cm wentylator wewnątrz niewielkiego 250 W zasilacza. Urządzenie pomimo, iż jest słyszalne to pracuje stosunkowo cicho. Niewątpliwie na głośność NAS-a będą miały również wpływ dyski twarde.

Podobnie jak w wypadku DS1512+, producent zastosował pasywne chłodzenie dla procesora. Dwa wentylatory doskonale sobie radzą z wychłodzeniem otoczenia procesora i dysków. W uaktualnionej wersji pozostawiono ten sam model procesora co przed rokiem, dwurdzeniowy Intel Atom D2700 taktowany zegarem 2,13 GHz, lecz podwojono rozmiar pamięci operacyjnej.

DS1513+ inside review

Poza NAS-em w zestawie znalazł się kabel zasilający, 2 kable sieciowe (skrętka UTP CAT 5e), 2 kluczyki blokady kieszeni, śrubki do montażu dysków, broszura powitalna oraz informacje dotyczące zasad licencjonowania produktów Synology. Producent zrezygnował z dołączania oprogramowania na płycie CD/DVD, co naszym zdaniem jest jak najbardziej słuszne, gdyż częste aktualizacje prowadziły do tego, że wersje pakietów na płycie często były starsze od tych dostępnych online.

DS1513+ dodatki

 

Logowanie i rejestracja