Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

Test Synology DiskStation DS1513+

Synology DiskStation DS1513+Synology, tajwański producent serwerów NAS, skierowanych do użytkowników domowych jak i firm, dostarczył do naszej redakcji kolejny serwer sieciowy typu NAS (Network Attached Storage). Tym razem testowaliśmy pięciodyskowy, wolnostojący serwer - Synology DS1513+ wyposażony w procesor Dual Core Intel Atom D2700 2,13GHz i 2 GB pamięci (DDR3), pracujący pod kontrolą Synology Disk Station Manager (DSM) - następcę modelu sprzed roku Synology DS1512+. Urządzenie sprawdziliśmy głównie pod kątem funkcji pożądanych w sektorze małych i średnich firm, gdyż przede wszystkim do tych odbiorców serwer jest kierowany. W opisie nie mogło zabraknąć odniesień do modelu sprzed roku. Sprawdziliśmy czy wprowadzone  przez producenta zmiany to krok w dobrym kierunku.

Zapraszamy do lektury.


Budowa i wyposażenie

Karton, w który zapakowano Synology DS1513+, jest niemal identyczny jak opakowanie poznanego przez w ubiegłym roku DS1512+.

Synology DS1513+ Box

Samo urządzenie znajdujące się w środku, w kształcie zbliżonym do prostopadłościanu, przypomina minikomputer zamknięty w obudowie typu barebone o rozmiarze 15,7 x 24,8 x 23,3 cm. Czarna obudowa wykonana z metalu, z plastikowymi dodatkami, jest bardzo solidna i wygląda na niemal identyczną  jak w poprzednich pięciodyskowych NAS-ach Synology DS1010+, DS1511+ i DS1512+. Rzucającą się w oko, kosmetyczną zmianą w stosunku do wersji z ubiegłych lat, jest przycisk zasilania, ulokowany na środku (a nie jak dotychczas z prawej strony) górnej krawędzi frontu obudowy.

Synology DiskStation DS1513+

Poza podświetlanym na niebiesko przyciskiem zasilania, w górnej części przedniej ścianki wykonanej z błyszczącego plastiku znajduje się logo producenta, sześć zielonych diod (Status, Alert, LAN 1, LAN2, LAN3 i LAN4). Poniżej ulokowano 5 ułożonych pionowo kieszeni na dyski. W górnej części każdej z kieszeni znajduje się wskaźnik pracy dysku a w dolnej zamek zabezpieczający przed otwarciem. Kieszenie z zewnątrz wyglądają identycznie jak w modelach poprzednich, jednak po ich wyjęciu spotkała nas miła niespodzianka, gdyż zostały wyposażone w elementy pozwalające na szybki, beznarzędziowy montaż. Oczywiście, napędy mogą być również przykręcone.

Synology tacka kieszeń HDD SDD dysk

W kieszeniach znaleźć można liczne gumowe podkładki, których zadaniem jest tłumienie ewentualnych drgań wywołanych przez wibracje talerzy dysków. Ponadto, przed dostępem osób niepowołanych do napędów, kieszenie wyposażono w zamki.

Na bocznych ściankach znajduje się wycięte logo producenta, przysłonięte drobną siateczką, co przyczynia się do poprawy cyrkulacji powietrza wewnątrz urządzenia.

Z tyłu ulokowano wyloty powietrza dwóch 8 cm wentylatorów, 4 porty Gigabit Ethernet (tutaj kolejna zmiana w stosunku do pięciodyskowych modeli Synology z lat ubiegłych), 2 porty USB 3.0, 4 porty USB 2.0, 2 porty eSATA, gniazdo zasilania, przycisk RESETu urządzenia i Kensington Security Slot. Szkoda, że choć jednego z portów USB, producent nie zdecydował się ulokować na przedniej ściance.

NAS Synology DS1513+ test wydajność

Poza wentylatorami, odpowiedzialnymi za schłodzenie całego wnętrza serwera, znalazł się jeszcze 4 cm wentylator wewnątrz niewielkiego 250 W zasilacza. Urządzenie pomimo, iż jest słyszalne to pracuje stosunkowo cicho. Niewątpliwie na głośność NAS-a będą miały również wpływ dyski twarde.

Podobnie jak w wypadku DS1512+, producent zastosował pasywne chłodzenie dla procesora. Dwa wentylatory doskonale sobie radzą z wychłodzeniem otoczenia procesora i dysków. W uaktualnionej wersji pozostawiono ten sam model procesora co przed rokiem, dwurdzeniowy Intel Atom D2700 taktowany zegarem 2,13 GHz, lecz podwojono rozmiar pamięci operacyjnej.

DS1513+ inside review

Poza NAS-em w zestawie znalazł się kabel zasilający, 2 kable sieciowe (skrętka UTP CAT 5e), 2 kluczyki blokady kieszeni, śrubki do montażu dysków, broszura powitalna oraz informacje dotyczące zasad licencjonowania produktów Synology. Producent zrezygnował z dołączania oprogramowania na płycie CD/DVD, co naszym zdaniem jest jak najbardziej słuszne, gdyż częste aktualizacje prowadziły do tego, że wersje pakietów na płycie często były starsze od tych dostępnych online.

DS1513+ dodatki

 

Logowanie i rejestracja