Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Test serwera NAS QNAP TS-269L

QNAP Turbo NAS TS-269L
Sieciowe serwery typu NAS zyskują coraz bardziej na popularności, a ich rola już nie ogranicza się wyłącznie do magazynowania danych. Wielozadaniowość, od centrum backupowego, przez stację multimedialną, centrum monitoringu, po wsparcie zaawansowanych funkcji biznesowych, wirtualizacji i technologii chmurowych docenią w szczególności małe firmy i użytkownicy domowi. Do naszej redakcji trafił QNAP TS-269L, jedno z urządzeń kierowanych do sektora SOHO. Przyjrzeliśmy się mu dokładnie.

Serwer sieciowy QNAP TS-269L, to pierwsze urządzenie tajwańskiego producenta specjalizującego się w dostawie NAS'ów, urządzeń do monitoringu wideo i sieciowych urządzeń multimedialnych, skierowanych do firm każdej wielkości i użytkowników domowych, które/jakie mieliśmy okazję przetestować.
 


Budowa i wyposażenie

Turbo NAS QNAP TS-269L mieści się w niewielkim, biało-szarym kartonie. Na jednej z bocznych ścian kartonu znajduje się duże zdjęcie urządzenia, na pozostałych ściankach umieszczono specyfikację sprzętową, spis funkcji serwera i opis kilku scenariuszy wykorzystania wraz ze schematem (scentralizowane i bezpieczne przechowywanie plików, zaawansowane funkcje sieciowe, iSCSI Storage i wirtualizacja oraz scentralizowany backup dla biznesu).


Qnap TS-239L Test


W kartonie poza NAS'em, zabezpieczonym amortyzującą pianką na czas transportu, znajduje się zewnętrzny zasilacz wraz z kablem zasilającym, 2 kable sieciowe (UTP CAT.5E), płyta z oprogramowaniem, zestaw śrubek do montażu dysków oraz przewodnik szybkiej instalacji w kilku językach. Na potrzeby testów do serwera dołączono również pilota, usprawniającego zarządzanie urządzeniem w trybie HD Station.


Qnap TS-239L Box


Turbo NAS TS-269L, przypominający wielkością HTPC, jest jednym z najmniejszych dwukieszeniowych NAS-ów. Maskownica przodu obudowy wykonana została z czarnego plastiku. Ściany boczne i góra wykonane są z jednego kawałka szczotkowanej blachy w kolorze popielatym.


Qnap Tuebo NAS TS-269L Test


Z przodu, u góry znajduje się logo producenta, poniżej dwie kieszenie na dyski twarde. Na lewo od kieszeni zostały umieszczone diody LED sygnalizujące pracę dysków HDD1, HDD2, sieci LAN, eSATA, włączniki zasilania i szybkiego kopiowania również z diodami oraz port USB 2.0. Wnęki kieszeni na dyski są perforowane, co przekłada się na poprawę efektywności chłodzenia.

 


Qnap NAS

Na jednej z bocznych ścian znajdują się niewielkich rozmiarów otwory ułatwiające przepływ powietrza.
Na tylnej ścianie mieszczą się wyloty powietrza dla 7 cm wentylatora i bogaty zestaw portów. U dołu tylnej ściany ulokowano gniazdo zasilania i K-Lock Security Slot, powyżej znajdują się 2 porty USB 2.0, port eSATA, 2 porty USB 3.0, 2 porty Gigabit Ethernet podkreślające biznesowy charakter urządzenia, przycisk pozwalający na skasowanie ustawień sieciowych i hasła oraz złącze HDMI.


Qnap Storage


Przez pierwsze 30 sekund po uruchomieniu wentylator pracuje głośno jak suszarka, doprowadzając do swego rodzaju huraganu 'za plecami' NAS-a. Jednak już podczas pracy prędkość obrotowa wentylatora się zmniejsza, a tym samym poziom szumu choć słyszalny, jest w pełni akceptowalny i nie powinien drażnić nawet wrażliwych uszu.

Ustawieniem prędkości obrotowej wiatraczka można sterować z poziomu panelu administracyjnego. I tak przy ustawieniu dużej prędkości ~ 4300 RPM poziom hałasu może być bardzo uciążliwy. Przy średniej prędkości, wynoszącej ~ 3200 RPM, szum niewiele się zmniejszył. Po ustawieniu małej prędkości ~ 1200 RPM, nastaje cisza i można odetchnąć z ulgą.
Zalecamy jednak wszystkim wybranie opcji inteligentnego chłodzenia. Po jej ustawieniu sam system reguluje prędkością obrotową, która domyślnie jest minimalna i wzrasta wraz z temperaturą podzespołów (CPU, system, dyski twarde). Ponadto użytkownik może sam zdefiniować temperatury przy jakich wentylator ma się zatrzymać, pracować z niską prędkością obrotową, bądź zwiększyć prędkość.

Z naszych obserwacji wynika, iż głośnej pracy podczas najwyższych prędkości nie można uznać za wadę, gdyż nie ma potrzeby korzystania z ustawienia maksymalnej prędkości. Podniesienie prędkości obrotowej do maksimum wprawdzie wpłynęło na obniżenie temperatur, jednak wyższe temperatury przy niższych prędkościach utrzymywały się na bezpiecznym poziomie. Przy maksymalnych obrotach wentylatora, temperatura dysków twardych spadła z 32°C do 28°C, temperatura procesora obniżyła się o 9 stopni (z 44°C do 35°C) a temperatura systemu z 36°C do 34°C.

Cała konstrukcja jest wykonana z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły. Dodatkowo stabilne ułożenie na biurku zapewniają gumowe nóżki, eliminujące przypadkowe przesunięcie i przenoszenie wibracji na podłoże.

Za wydajną pracę urządzenia odpowiedzialny jest dwurdzeniowy procesor Intel Atom 1.86 GHz i pamięć 1 GB RAM (z możliwością rozszerzenia do 3 GB).

Po odkręceniu trzech śrubek z tylnej ścianki można zdjąć idealnie dopasowaną część obudowy osłaniającą podzespoły. Dzięki umieszczeniu slotu RAM SODIMM na tylnej stronie laminatu płyty głównej, rozszerzenie pamięci nie sprawia żadnego problemu. Procesor i chipset ukryto pod czarnymi, pasywnymi radiatorami.

Qnap TS-269-L od środka


Kieszenie na dyski twarde typu hot-swap wykonane są z aluminiowej ramki oraz dźwigni i maskownicy z plastiku. W ramkach rozmieszczono otwory pozwalające na montaż zarówno 3,5" jak i 2,5' calowych dysków. Producent nie przewidział jednak zabezpieczenia dysków w postaci zamka i kluczyka.

 

Logowanie i rejestracja