Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
This Holiday Season, WIN with Altaro!

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

Dla większości firm DevOps to wciąż czarna magia
Dla większości firm DevOps to wciąż czarna magia

Aż 81 proc. menadżerów IT na świecie uważa, że wytwarzanie oprogramowania metodyką DevOps w sposób znaczący ogranicza czas potrzebny na stworzenie systemu IT lub aplikacji, a wdrożenie DevOps we własnej organizacji jest jednym z najważniejszych wyzwań dla ich firmy - wynika z badań firmy GitLab. Jednocześ...

Czytaj więcej...

VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze
VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze

Z najnowszego raportu IDC wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld USD. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi produktami, usługami ora...

Czytaj więcej...

Jak firmy powinny sobie radzić ze zjawiskiem BYOD?
Jak firmy powinny sobie radzić ze zjawiskiem BYOD?

Wraz z postępującą cyfryzacją przedsiębiorstw na znaczeniu zyskuje zjawisko BYOD, czyli Bring Your Own Device. Polega na wykorzystaniu przez pracowników prywatnych urządzeń, np. smartfonów i tabletów, do łączenia się z firmową siecią. Zjawisko dotyczy już 87% organizacji  i może narażać je na ...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku

Bez wątpienia branża IT jest jednym z najmocniej rozwijających się sektorów gospodarki. Firmy dążą do zbudowania coraz lepiej wyedukowanej kadry. Specjaliści muszą nieustannie poszerzać horyzonty by uzyskać awans, brać udział w interesujących projektach, czy też zmienić pracę na lepszą. Posiadanie certyfikat&oac...

Czytaj więcej...

Test serwera NAS QNAP TS-269L

QNAP Turbo NAS TS-269L
Sieciowe serwery typu NAS zyskują coraz bardziej na popularności, a ich rola już nie ogranicza się wyłącznie do magazynowania danych. Wielozadaniowość, od centrum backupowego, przez stację multimedialną, centrum monitoringu, po wsparcie zaawansowanych funkcji biznesowych, wirtualizacji i technologii chmurowych docenią w szczególności małe firmy i użytkownicy domowi. Do naszej redakcji trafił QNAP TS-269L, jedno z urządzeń kierowanych do sektora SOHO. Przyjrzeliśmy się mu dokładnie.

Serwer sieciowy QNAP TS-269L, to pierwsze urządzenie tajwańskiego producenta specjalizującego się w dostawie NAS'ów, urządzeń do monitoringu wideo i sieciowych urządzeń multimedialnych, skierowanych do firm każdej wielkości i użytkowników domowych, które/jakie mieliśmy okazję przetestować.
 


Budowa i wyposażenie

Turbo NAS QNAP TS-269L mieści się w niewielkim, biało-szarym kartonie. Na jednej z bocznych ścian kartonu znajduje się duże zdjęcie urządzenia, na pozostałych ściankach umieszczono specyfikację sprzętową, spis funkcji serwera i opis kilku scenariuszy wykorzystania wraz ze schematem (scentralizowane i bezpieczne przechowywanie plików, zaawansowane funkcje sieciowe, iSCSI Storage i wirtualizacja oraz scentralizowany backup dla biznesu).


Qnap TS-239L Test


W kartonie poza NAS'em, zabezpieczonym amortyzującą pianką na czas transportu, znajduje się zewnętrzny zasilacz wraz z kablem zasilającym, 2 kable sieciowe (UTP CAT.5E), płyta z oprogramowaniem, zestaw śrubek do montażu dysków oraz przewodnik szybkiej instalacji w kilku językach. Na potrzeby testów do serwera dołączono również pilota, usprawniającego zarządzanie urządzeniem w trybie HD Station.


Qnap TS-239L Box


Turbo NAS TS-269L, przypominający wielkością HTPC, jest jednym z najmniejszych dwukieszeniowych NAS-ów. Maskownica przodu obudowy wykonana została z czarnego plastiku. Ściany boczne i góra wykonane są z jednego kawałka szczotkowanej blachy w kolorze popielatym.


Qnap Tuebo NAS TS-269L Test


Z przodu, u góry znajduje się logo producenta, poniżej dwie kieszenie na dyski twarde. Na lewo od kieszeni zostały umieszczone diody LED sygnalizujące pracę dysków HDD1, HDD2, sieci LAN, eSATA, włączniki zasilania i szybkiego kopiowania również z diodami oraz port USB 2.0. Wnęki kieszeni na dyski są perforowane, co przekłada się na poprawę efektywności chłodzenia.

 


Qnap NAS

Na jednej z bocznych ścian znajdują się niewielkich rozmiarów otwory ułatwiające przepływ powietrza.
Na tylnej ścianie mieszczą się wyloty powietrza dla 7 cm wentylatora i bogaty zestaw portów. U dołu tylnej ściany ulokowano gniazdo zasilania i K-Lock Security Slot, powyżej znajdują się 2 porty USB 2.0, port eSATA, 2 porty USB 3.0, 2 porty Gigabit Ethernet podkreślające biznesowy charakter urządzenia, przycisk pozwalający na skasowanie ustawień sieciowych i hasła oraz złącze HDMI.


Qnap Storage


Przez pierwsze 30 sekund po uruchomieniu wentylator pracuje głośno jak suszarka, doprowadzając do swego rodzaju huraganu 'za plecami' NAS-a. Jednak już podczas pracy prędkość obrotowa wentylatora się zmniejsza, a tym samym poziom szumu choć słyszalny, jest w pełni akceptowalny i nie powinien drażnić nawet wrażliwych uszu.

Ustawieniem prędkości obrotowej wiatraczka można sterować z poziomu panelu administracyjnego. I tak przy ustawieniu dużej prędkości ~ 4300 RPM poziom hałasu może być bardzo uciążliwy. Przy średniej prędkości, wynoszącej ~ 3200 RPM, szum niewiele się zmniejszył. Po ustawieniu małej prędkości ~ 1200 RPM, nastaje cisza i można odetchnąć z ulgą.
Zalecamy jednak wszystkim wybranie opcji inteligentnego chłodzenia. Po jej ustawieniu sam system reguluje prędkością obrotową, która domyślnie jest minimalna i wzrasta wraz z temperaturą podzespołów (CPU, system, dyski twarde). Ponadto użytkownik może sam zdefiniować temperatury przy jakich wentylator ma się zatrzymać, pracować z niską prędkością obrotową, bądź zwiększyć prędkość.

Z naszych obserwacji wynika, iż głośnej pracy podczas najwyższych prędkości nie można uznać za wadę, gdyż nie ma potrzeby korzystania z ustawienia maksymalnej prędkości. Podniesienie prędkości obrotowej do maksimum wprawdzie wpłynęło na obniżenie temperatur, jednak wyższe temperatury przy niższych prędkościach utrzymywały się na bezpiecznym poziomie. Przy maksymalnych obrotach wentylatora, temperatura dysków twardych spadła z 32°C do 28°C, temperatura procesora obniżyła się o 9 stopni (z 44°C do 35°C) a temperatura systemu z 36°C do 34°C.

Cała konstrukcja jest wykonana z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły. Dodatkowo stabilne ułożenie na biurku zapewniają gumowe nóżki, eliminujące przypadkowe przesunięcie i przenoszenie wibracji na podłoże.

Za wydajną pracę urządzenia odpowiedzialny jest dwurdzeniowy procesor Intel Atom 1.86 GHz i pamięć 1 GB RAM (z możliwością rozszerzenia do 3 GB).

Po odkręceniu trzech śrubek z tylnej ścianki można zdjąć idealnie dopasowaną część obudowy osłaniającą podzespoły. Dzięki umieszczeniu slotu RAM SODIMM na tylnej stronie laminatu płyty głównej, rozszerzenie pamięci nie sprawia żadnego problemu. Procesor i chipset ukryto pod czarnymi, pasywnymi radiatorami.

Qnap TS-269-L od środka


Kieszenie na dyski twarde typu hot-swap wykonane są z aluminiowej ramki oraz dźwigni i maskownicy z plastiku. W ramkach rozmieszczono otwory pozwalające na montaż zarówno 3,5" jak i 2,5' calowych dysków. Producent nie przewidział jednak zabezpieczenia dysków w postaci zamka i kluczyka.

 

Logowanie i rejestracja