Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro SysAdmin Day contest

Chmura obliczeniowa wyprze tradycyjne centra danych
Chmura obliczeniowa wyprze tradycyjne centra danych

Wyniki najnowszego badania Cisco Global Cloud Index koncentrującego się wokół wirtualizacji centrów danych i chmury obliczeniowej wskazują, że do 2021 roku przesył danych związany z chmurą będzie wynosił 19,5 ZB (zettabajtów), a co ważne będzie stanowił 95 procent całkowitego ruchu w centrach danyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2018 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2018 roku

Nikt nie ma wątpliwości, że IT można zaliczyć do najszybciej rozwijających się branż. Osoby wchodzące w świat IT zadają sobie pytanie jak zrobić ten pierwszy krok, a specjaliści mocno zakorzenieni w branży często myślą na kolejnym krokiem, na drodze do wymarzonego stanowiska. Dobrym sposobem na wprowadzenie zmian, jest...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup v8 już dostępny!
Altaro VM Backup v8 już dostępny!

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. Nowy Altaro VM Backup 8.0 (Build 8.0.3) wprowadza funkcjonalność - WAN-Optimized Replication....

Czytaj więcej...

Gartner: Chmura wśród 10 największych zagrożeń dla biznesu
Gartner: Chmura wśród 10 największych zagrożeń dla biznesu

Nieustający rozwój technologii przynosi nowe ryzyka dla prowadzenia działalności gospodarczej. Firma analityczna Gartner zdiagnozowała dziesięć obszarów, na które musi zwrócić uwagę każdy szybko rozwijający się biznes. Zaskakiwać może wysokie pierwsze miejsce dla chmury obliczeniowej. Eksper...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Veeam umacnia pozycję lidera w obszarze zarządzania danymi w chmurze
Veeam umacnia pozycję lidera w obszarze zarządzania danymi w chmurze

Podczas konferencji Veeam Velocity 2019 odbywającej się w tym tygodniu w Orlando, Veeam Software podkreślając swoje mocne zaangażowanie w usprawnienie zarządzania danymi w chmurze, integracji chmury, przenoszeniu obciążeń między lokalizacjami i podniesieniu możliwości związanych z bezpieczeństwem zaprezentował Veeam Av...

Czytaj więcej...

Synology DiskStation DS412+ z obsługą VAAI


NAS Synology DiskStation DS412+

Kontynuując serię testów sieciowych serwerów NAS kierowanych do segmentu małych i średnich firm, przyjrzeliśmy się szczegółowo 4-kieszeniowemu Synology DiskStation DS412+, napędzanemu przez dwurdzeniowy procesor pracujący z częstotliwością 2.13 GHz.

Sprawdziliśmy czy serwer pracujący pod kontrolą systemu Synology Disk Station Manager (DSM) 4.1 jest w stanie sprostać aplikacjom intensywnie przetwarzającym dane i zastąpić  inne urządzenia w sieciowym środowisku biznesowym.

DS412+ to obecnie najtańsze z urządzeń Synology, które uzyskało certyfikację VMware vSphere 5 VAAI , dlatego też sprawdziliśmy czy NAS poradzi sobie w środowisku zwirtualizowanym.
 Budowa i wyposażenie

Wyjmując urządzenie z niebieskiego, estetycznego kartonu zwróciliśmy uwagę na jego wagę. Ważący bez dysków nieco ponad dwa kilogramy, DS412+ można uznać za urządzenie bardzo lekkie. Choć często w przypadku podzespołów komputerowych i urządzeń informatycznych, niska waga  jest utożsamiana z ich niską jakością to w tym wypadku jest zgoła inaczej.

 

DS412+ Box


Czarny serwer w kształcie zbliżonym do sześcianu, przypominający minikomputer zamknięty w obudowie typu barebone prezentuje się okazale. Obudowa, choć wykonana z tworzywa sztucznego sprawia wrażenie solidnej i zaprojektowanej z duża starannością. Producent zdążył już przyzwyczaić użytkowników do wlotów powietrza na ścianach bocznych, w które został wkomponowany logotyp.

 

Synology DiskStation 412+ Photo

Z matowymi ścianami bocznymi i częścią wierzchnią kontrastuje przednia, błyszcząca plastikowa pokrywa maskująca kieszenie dysków twardych. Na pokrywie mogą pozostawać ślady palców, no ale przecież to nie jest urządzenie, które się bez przerwy dotyka.
 

Synology DS412Plus


Z przodu NAS-a umieszczono pięć diod LED, odpowiedzialnych za informowanie o statusie urządzenia oraz aktywności każdego z czterech dysków (Status, Disk 1, Disk 2, Disk 3, Disk 4). Poniżej znajduje się port USB 2.0 oraz przycisk zasilania.

2/3 tylnej ściany zajmują dwa 92 mm wentylatory odpowiedzialne za chłodzenie dysków i podzespołów zamontowanych na płycie głównej. Z poziomu systemu zarządzającego urządzeniem można zdefiniować prędkość wentylatora wybierając jeden z trybów: chłodzenia, cichy, niskiego poboru mocy. Bez względu na wybrany tryb, wiatraki generują cichy szum o niewielkim natężeniu.
 

DS412+


Poniżej wentylatorów umieszczono 2 porty LAN, 2 porty USB 3.0, złącze eSATA, przycisk Reset, gniazdo zasilania oraz Kensington Security Slot.


Projektując konstrukcję obudowy, producent zadbał o wytłumienie ewentualnych drgań przenoszonych na obudowę przez dyski twarde. Przednia osłona osadzona jest na gumowych 'kołkach', dzięki temu osadzona jest solidnie, a ponadto guma eliminuje ewentualne drgania.

W części spodniej urządzenia znajdują się liczne otwory wentylacyjne zapewniające przepływ powietrza, natomiast nóżki wykończono gumkami.

Wewnątrz urządzenia, na niewielkich rozmiarów płycie znajdują się dwa sloty PCIe. Do jednego z nich podłączony jest kontroler SATA, a do drugiego karta z dwoma portami USB 3.0 i jeden port eSATA.

Wydajność DS412+ na odpowiednim poziomie gwarantuje procesor Intel Atom 2.13GHz D2700 Dualcore i moduł pamięci RAM SO-DIMM 1GB DDR3. Za chłodzenie procesora z max. TDP równym 10 W odpowiada niewielkich rozmiarów pasywny radiator.

 

DiskStation płyta


Na płycie głównej znajduje się również mostek południowy Intel ICH10. Dwa gigabitowe kontrolery sieciowe Intel 82574L oferują wsparcie dla funkcjonalności Port Trunking i Jumbo frames.

Synology sprzedaje swoje NAS-y bez dysków twardych, pozostawiając użytkownikowi możliwość doboru napędów w zależności od potrzeb.

 

DS412+ HDD Case Hot Swap

 

DS412+


Zatem przed pierwszym uruchomieniem urządzenia należy przynajmniej jedną kieszeń wyposażyć w dysk. Kieszenie nie zostały zaopatrzone w zamki zabezpieczające przed dostępem do dysków. W trakcie montażu dysków w kieszeniach nie sposób nie zauważyć gumowych podkładek, których zadaniem jest tłumienie ewentualnych drgań wywołanych przez wibracje talerzy dysków.

 

DS412+ Accesories


Poza NAS'em w kartonie znajduje się zewnętrzny zasilacz z kablem zasilającym, 2 kable sieciowe (skrętka UTP CAT 5e), płyta z oprogramowaniem i podręcznikiem użytkownika w formacie PDF, śrubki do montażu dysków, broszura powitalna oraz informacje dotyczące zasad licencjonowania produktów Synology.

 

 

Logowanie i rejestracja