Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

chmura lista kontrolnaWspółpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z technologii chmurowej z wygody i dla oszczędności, warto byś przed podjęciem decyzji zapoznał się z siedmioma kluczowymi kwestami jakie zazwyczaj  pojawiają się podczas zawierania umowy.


• Plan Odzyskiwania Danych
Z reguły, chmura daje Ci możliwość łatwego umieszczenia w niej swoich danych, jednak pobranie tych danych czasem może stanowić nie lada problem. Zapisy regulujące zasady pobierania danych powinny być klarowne, tak by Twoje systemy i procesy były strzeżone w razie braku możliwości przeportowania narzędzi. Nie czekaj aż nastąpi katastrofa i będziesz zmuszony do odzyskiwania swoich danych.

• Okres obowiązywania umowy
Wirtualna infrastruktura z pewnością utrzyma twój biznes, ale na jak długo? Czas trwania twojej umowy jest kluczowym punktem do rozważenia, w sytuacji gdy obsługujesz długoterminowy projekt informatyczny. Gdy podpisujesz umowę musisz koniecznie sprawdzić następujące punkty:
- Czy w twojej umowie znajduje się zapis o minimalnym okresie wypowiedzenia?
- Czy twoja umowa jest na tyle elastyczna żebyś mógł ją wypowiedzieć wcześniej?
- Jak twój dostawca będzie zwracał twoje dane i ile czasu mu to zajmie?
- Czy twój dostawca będzie cię wspierał w transferze danych?
- Czy w umowie znajduje się zapis dotyczący pobierania prowizji przy zmianie warunków płatności?

chmura obliczeniowa

• Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy
Każde wcześniejsze zakończenie umowy niesie ze sobą straty finansowe. Jeżeli sytuacja wymaga od ciebie wcześniejszego zerwania kontraktu, to musisz liczyć się z tym, że pojawią  się komplikacje. Oczywistym jest, że dostawcy muszą zarabiać sprzedając Ci usługę. Nie możesz zerwać umowy bez ponoszenia kosztów, chyba że w umowie znajdzie się odpowiedni zapis pozwalający Ci na takie posunięcie. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź czy jej wcześniejsze zakończenie jest niedrogie i praktyczne.

• Polityka wsparcia w czasie migracji
Dobrą praktyką jest by twój dostawca usług cloud zapewnił ci w porę możliwość migracji danych do nowego dostawcy na podstawie warunków twojej umowy. Umowa nie powinna pozwalać dostawcy usług chmurowych na zmianę warunków migracji bez zgody klienta. Klient powinien zachować pełną kontrolę nad procesem usuwania danych i mieć wystarczająca ilość czasu na zmigrowanie swoich danych. Całkowity koszt migracji i transferu danych powinien zostać określony w umowie by ułatwić podjęcie właściwych decyzji.

• Prawa własności do danych i prawo własności intelektualnych
Usługodawcy często prowadzą niestandardowe rejestry i przechowują zastrzeżone dane. Firmy, które korzystają z systemów ERP i dostosowanych pakietów oprogramowania, mogą uniknąć nieporozumień dzięki jasno określonym regulacjom dotyczącym danych i własności intelektualnej, zawartym w umowie.

• SLA (Service Level Agreement) i warunki umowy
Dostawcy usług maja mniejszą motywację by pomagać klientom w migracji. Zrozumiałe jest to, że SLA zabezpiecza Cię przed problemami związanymi z przestojami, jednak liczenie na to, że powoli Ci to uniknąć problemów wydajnościowych jest dużym błędem. Jeżeli Twój dostawca przez kilka dni, będzie miał problemy nawet przez godzinę, to Twoje SLA jest praktycznie bezwartościowe. Ponieważ te problemy mogą zaszkodzić reputacji Twojej firmy, obniżyć produktywność i ostatecznie doprowadzić do utraty przychodów, upewnij się ze otrzymasz rekompensatę jeśli usługodawca nie wyważę się z warunków umowy SLA. Bądź pewien, że umowa nie pozostawia żadnych luk, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoją działalność. W umowie powinno zostać zawarte wszystko, od pomyłek, poprzez ochronę, do zobowiązań finansowych.

• Bezproblemowe rozwiązanie umowy
Możesz zażyczyć sobie aby wszystkie twoje dane zostały trwale usunięte po zakończeniu umowy.  Twoja umowa powinna określać, że wszystkie e-maile i dane identyfikujące nie powinny być dla nikogo dostępne. Twoja umowa powinna być dostosowana do zmieniającego się rynku, kwestii wirtualizacyjnych, rozwiązywania problemów z siecią i odzyskiwania danych. Wszystkie poświadczenia przekazane dostawcy powinny zostać dokładnie sprawdzone przed zamknięciem transakcji.

Cloud computing niesie ze sobą ogromne możliwości. Dobrze skonstruowana umowa pozwoli ci zaoszczędzić czas, ograniczyć zasoby i uniknąć niepotrzebnych nerwów, jeśli zmagasz się z fuzją przedsiębiorstw lub problemami z kompatybilnością. Jeśli jesteś zainteresowany korzystaniem z chmury, warto również byś upewnił się, że jest ona w pełni wyposażona w mechanizmy, które pozwolą Ci poradzić sobie z problemami dotyczącymi VDI. Wychodząc poza monitorowanie wirtualizacji, zestaw Xangati VDI Suite oferuje bieżący monitoring pozwalający na wyeliminowanie ryzyka ataków i optymalizację wydajności. Rozszerzając swoje środowisko VDI o Xangati zyskujesz bogate doświadczenie dla użytkowników końcowych, podczas zmagania się z wyzwaniami pojawiającymi się w trakcie wdrażania infrastruktury opartej o chmurę hybrydową.


Kevin PatelAutor: Kevin Patel pracuje na stanowisku Service Assurance Technology Analyst w firmie Xangati. Jest geek'iem technologicznym pasjonującym się zmieniającym się światem wirtualizacji i chmury hybrydowej. Kevin wnikliwie analizuje technologiczne tematy, takie jak wirtualizacja, migracja centrum danych, storage, sieci i chmura. W wolnych chwilach ogląda filmy Sci-Fi, pasjonuje się wspinaczką i udziela się jako wolontariusz.