Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Artykuły

Wdrożenie wirtualnego środowiska Xen cz.4

W poprzedniej części, opisano instalację gości DomU w trybie parawirtualizacji, a w szczególności instalacji dystrybucji Linux Fedora 12 i Fedora 15 w trybie parawirtualizacji. W niniejszym odcinku skupimy się na instalacji Debiana 6.0.1 wraz z modyfikacją konfiguracji startowaj i NetBSD.Debian 6.0.1 - modyfikacja pliku konfiguracji startowej VM, HVM2PV

Jeśli dystrybucja nie została przygotowana przez dystrybutorów do instalacji PV z drzewa sieciowego, jak w przypadku Debiana, również możemy ją uruchomić w trybie parawirtualizacji. Metoda ta polega na instalacji VM w trybie HVM, a następnie modyfikacji systemu, tak aby uruchamiał się w trybie PV. Metodę tę można w skrócie nazwać HVM2PV (HVM to PV).
 
Jest to uniwersalna metoda na instalację różnego rodzaju SO, zarówno Linuksów, BSD, jak i Windowsów w trybie parawirtualizacji.

W pierwszej kolejności należy zainstalować wybrany system w trybie pełnej wirtualizacji HVM, tak jak to opisano na przykładzie Windowsa XP (Rozdział 1.7). Następnie należy doinstalować do niego takie sterowniki, które będą potrafiły komunikować się z API hyperwizora Xen w trybie PV. W praktyce dla Linuksów musimy wkompilować sterowniki pv_ops, które to właśnie w tym celu zostały napisane. Po uruchomieniu systemu z takim jądrem (nadal w trybie HVM) modyfikujemy plik konfiguracyjny Xena dla tej domeny tak, aby Xen uruchamiał ten system w trybie parawirtualizacji i restartujemy maszynę.

Zatem po zainstalowaniu Debiana 6.0 (w trybie pełnej wirtualizacji), w pierwszej kolejności doinstalowujemy do systemu krenel potrafiący komunikować się z Xenem. Po jego uruchomieniu  sprawdźmy jaki obecnie mamy zainstalowany:

 

Xen Debian

Kliknij w obrazek by powiększyć


Jak widać zainstalowany kernel jest jednym z najnowszych jąder i ma w nazwie słowo Xen. Jądra posiadające wkompilowane pv_ops zwyczajowo tak się opisuje. Widać zatem, że jądro to wspiera hypervisor Xen w trybie PV.

Następnie edytujemy plik, w którym zapisana jest konfiguracja tej VM.
Domyślne katalogi Xena to:
   •  /etc/xen/ - przechowuje konfigurację poszczególnych domen,
   •  /var/lib/xen/images/ - przechowuje obrazy dysków img poszczególnych domen.

W poniższej tabeli zostały przedstawione poszczególne etapy zmiany pliku konfiguracyjnego VM uruchamianej w trybie HVM do uruchomienia jej w trybie PV.

 

Xen Debian wirtualizacja

Tabela. Etapy „przerabiania” pliku konfiguracyjnego

(kliknij w obrazek by powiększyć)