Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

Rok 2010 w pigułce

 

Styczeń to miesiąc w którym spoglądamy przed siebie, tu i ówdzie napotykamy prognozy na nadchodzące miesiące, sięgamy również wstecz, by podsumować to co za nami. Przyjrzeliśmy się najciekawszym wydarzeniom minionego roku związanym z tematyką poruszaną na łamach Virtual-IT.pl, wybierając te które naszym zdaniem w ciągu najbliższych miesięcy wywierać będą istotny wpływ na rynek.


Poniżej przedstawiamy najistotniejsze wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy.

Konsolidacja i wirtualizacja serwerów zagościła na dobre w serwerowniach. Korzyści z nich wynikające, do niedawna - wydawało by się - zarezerwowane jedynie dla największych, zaczęły dostrzegać również firmy sektora SMB, a korporacje powstrzymywały się co najwyżej przed wirtualizacją serwerów z aplikacjami krytycznymi.

W minionym roku dużą uwagę przywiązywano do optymalizacji procesów zachodzących w heterogenicznych środowiskach IT. Znaczącym modyfikacjom uległy narzędzia do backupu i przywracania danych środowisk wirtualnych.

Chmury obliczeniowe, choć jeszcze nie powszechnie wykorzystywane, rozrastają sie dynamicznie. Wielu menedżerów IT spoglądających dotychczas z dużą dozą nieufności na cloud computing, nadal zachowawczo podchodzi do chmur publicznych ale powoli zaczyna dostrzegać duże możliwości jakie niosą ze sobą wdrożenia prywatnych chmur obliczeniowych. Wraz z rosnącą popularnością chmur obliczeniowych, eksperci Rady Europy (Council of Europe) debatowali nad koniecznością opracowania dodatkowych międzynarodowych standardów w dziedzinie ochrony danych. Z kolei organizacja Greenpeace  rozpoczęła debatę, w której zwróciła uwagę na to by chmury obliczeniowe (cloud computing) nie stały się chmurami zanieczyszczeń (cloud of pollution).

W centrach przetwarzania danych nadal sporym zainteresowaniem cieszyła się implementacja zintegrowanych i zunifikowanych rozwiązań. Firmy wyposażały serwerownie w kompletne zestawy 'szyte na miarę', zawierające serwery, pamięci masowe i preinstalowane oprogramowanie do wirtualizacji i zarządzania.

Napędy SSD ze względu na wysoką cenę wciąż wkraczają do firm bardzo powoli. Deduplikacja danych, choć coraz powszechniejsza nadal nabiera kształtu, intensywnie się rozwijając. 
Rosnąca liczba gromadzonych danych sprawia, że w firmach śmielej, choć  nadal ostrożnie  kierowano wzrok w kierunku cloud storage.

Obszar Green IT przestaje być modnym sloganem i co raz bardziej zwraca uwagę nie tylko producentów i dostawców. Również nabywcy nowych rozwiązań nie są obojętni wobec energooszczędnego sprzętu czy też ekologicznych materiałów z których go wykonano. Biznes dostrzega realne korzyści płynące ze zmniejszenia niekorzystnego wpływu infrastruktur technicznych na przyrodę.

Rok 2010 obfitował w porozumienia i alianse strategiczne pomiędzy liderami branży, najistotniejsze z nich to:
- Trzyletnie porozumienie pomiędzy HP i Microsoft dotyczące inwestycji 250 milionów dolarów na rzecz uproszczenia środowisk technologicznych,
- Współpraca firm Citrix i Novell ma zapewnić klientom większy wybór korporacyjnych rozwiązań z dziedziny wirtualizacji i przetwarzania typu Cloud,
- Citrix System i McAfee ogłosiły podpisanie strategicznego porozumienia o partnerstwie i współpracy, celem którego ma być zwiększenie skalowalności i podniesienie poziomu bezpieczeństwa rozwiązań wirtualizacyjnych Citrix,
- Microsoft i Citrix podpisały nową umowę technologiczną mającą na celu rozbudowę i integrację  Microsoft RemoteFX z Citrix HDX,
- Firmy VMware i Novell poinformowały o rozszerzeniu strategicznej współpracy, na podstawie której VMware prowadzić będzie dystrybucję i wsparcie dla systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise Server.

Dużą uwagę obserwatorów rynku zwróciło długo trwające, w końcu zakończone powodzeniem, przejęcie Sun Microsystems przez Oracle. Warto odnotować również nabycie Zimbry przez VMware od Yahoo!, Ocarina Networks przez Della, Storwize przez IBM, VMLogix przez Citrix i przyjęcie przez Novella oferty fuzji Attachmate Corporation.

Poniżej, miesiąc po miesiącu, wskazaliśmy najistotniejsze naszym zdaniem informacje, które dotarły do nas w minionym, 2010 roku. Przyznajemy, że wybór nie był łatwy!

 

Styczeń
-  Microsoft uruchamia komercyjną wersję platformy chmurowej Windows Azure mającą konkurować z takimi usługami typu cloud computing jak Google App Engine czy Amazon Elastic Computing Cloud (EC2),
- Firma VMware wydaje Go, bezpłatną webową konsolę do zarządzania hostami z darmowym hipervisorem ESXi 4.0,
- VKernel wydał darmowe narzędzie do raportowania - VKernel VM Stats,
- Firma Fujitsu wprowadza technologię deduplikacji danych do swoich rozwiązań ETERNUS CS.

Luty
- IBM wprowadza na rynek uniksowych serwerów cztery nowe maszyny z procesorami z serii Power7,
- Citrix, walcząc o rynek wirtualizacji podjął strategiczną decyzję o otwarciu kodu źródłowego hypervisora XenServer, ponadto firma zwiększyła skalowalność XenDesktop,
- VKernel zaktualizował Capacity Modeler, wzbogacając go o ponad 380 nowych szablonów sprzętowych,
- HP wprowadza rozwiązanie HP StorageWorks P4000 G2 SAN  - zapewniające dostępność danych w środowiskach zwirtualizowanych i fizycznych poprzez unikatową funkcję sieciowej macierzy RAID (Network RAID),
-  Microsoft wydaje MDOP (Microsoft Desktop Optimization Pack) 2010 z App-V 4.6,
- Firma Parallels wydała edycję Bare Metal, wirtualizatora Parallels Server for Mac.