Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

IDC: boom na rozwiązania SD-WAN nie słabnie

SD WANGlobalne przychody ze sprzedaży infrastruktury SD-WAN będą w latach 2018-2023 średniorocznie rosnąć na poziomie ponad 30 proc. (wskaźnik CAGR), by za cztery lata osiągnąć wartość 5,25 mld dolarów, szacują analitycy firmy IDC. Liderami rynku pozostają firmy VMware, Cisco i Silver Peak.

Przychody z infrastruktury SD-WAN w samym tylko 2018 r., wrosły o prawie 65 proc., osiągając wartość 1,37 mld dolarów. Obecni od lat dostawcy sieci wykorzystali swoje mocne technologiczne strony i zdobyli silnie umocnione rynkowe przyczółki. Stanowi to nie lada wyzwanie dla pojawiający się co jakiś czas start-up’ów pragnących zdobyć kawałek rynkowego tortu.

"Technologia SD-WAN utrzymuje pozycję najszybciej rozwijającego się segmentu całej branży infrastruktury sieciowej. Dzieje się tak ponieważ tradycyjne sieci WAN nie mogą już sprostać wymaganiom cyfrowego biznesu, szczególnie wtedy gdy ich głównym zadaniem jest wsparcie dla nowoczesnych aplikacji i środowisk multicloudowych. Firmy szukają ponadto sposobu, by ułatwić sobie proces zarządzania połączeniami sieciowymi, podnieść wydajność swoich aplikacji i satysfakcję klientów końcowych" - twierdzi Rohit Mehra, wiceprezes ds. infrastruktury sieciowej w IDC.

Liderzy biorą wszystko
IDC uważa, że Cisco ma największy udział w rynku infrastruktury SD-WAN, napędzany przez obszerny portfel routingu, który jest wykorzystywany w wdrożeniach SD-WAN, a także przez platformę zarządzania infrastrukturą SD-WAN opartą na technologii, którą firma kupiła od Viptela w sierpniu 2017 r. VMware, z usługą SD-WAN opartą na VeloCloud (którą VMware nabyło w grudniu 2017 r.), posiada drugi największy udział w rynku infrastruktury SD-WAN. Następne są firmy Silver Peak, Nokia-Nuage i Riverbed.

"Klienci coraz chętniej rezygnują z tradycyjnej, niekiedy przestarzałej już, infrastruktury sieciowej. W zawrotnym tempie wręcz poszukują rozwiązań, które muszą zapewnić im technologiczną elastyczność, niezawodność i bezpieczeństwo. Wszystko to oferują im rozwiązania SD-WAN. Dzięki architekturze opartej na chmurze, VMware SD-WAN by VeloCloud zapewnia bezproblemową integrację i jednocześnie daje wsparcie bogatego ekosystemu naszych partnerów technologicznych" - komentuje Sanjay Uppal, wiceprezes i dyrektor generalny VeloCloud Business Unit, VMware.

W ostatnich miesiącach firma VMware podjęła szereg działań mających wzmocnić jej rynkową pozycję. Jednym z nich jest wzmocnienie sieci partnerów specjalizujących się w dystrybucji rozwiązań SD-WAN. Wśród nowych technologicznych partnerów jest m.in. firma ADVA Optical Networking - międzynarodowe przedsiębiorstwo branży telekomunikacyjnej, działające w 19 krajach, m.in. w Polsce. Współpracę podjął również amerykański gigant AT&T, który przy wykorzystaniu technologii VMware chce umożliwić swoim klientom wykorzystanie możliwości 5G w ich firmowych sieciach WAN.


Mobilność i finanse polubiły się z SD-WAN
Dane IDC potwierdzają również inne rynkowe badania. Według analityków z firmy IHS Markit rynek rozwiązań SD-WAN tylko w I kw. 2019 r. osiągnął 8-procentowy wzrost przychodów. Rozwój ten napędzają przede wszystkim pracodawcy oferujący możliwość pracy zdalnej oraz banki i firmy z branży finansowej. Jak przekonuję IHS Markit, na samym początku rozwoju tego rynku to głównie amerykańskie banki jak np. Bremer Bank czy Capital One zaczęły wyznaczać trendy. Wraz z dojrzewaniem rynku coraz więcej instytucji finansowych zaufało tej technologii. Dzisiaj już ponad 3800 banków z Ameryki, Europy i Azji korzysta z technologii SD-WAN.

"Firmy finansowe  zdolność SD-WAN do segmentowania ruchu sieciowego na podstawie typu lub miejsca docelowego postrzegają jako niezwykłą wartość dodaną do ich usług i procesów. Zapewnia im przede wszystkim bezpieczeństwo. Ruch sieciowy, przenoszący wrażliwe dane klientów jest oddzielony od innego ruchu sieciowego i pomaga w wykazaniu zgodności np. podczas płatności mobilnych" - komentuje Josh Bancroft, starszy analityk w IHS Markit. "Ponieważ pracownicy zdalni i mobilni stają się coraz bardziej wszechobecni, dostawcy rozwiązań SD-WAN powinni ocenić, w jaki sposób mogą zaspokoić również ten niszowy segment rynku".

Przyszłość firmowych sieci
IDC definiuje SD-WAN jako architekturę opartą na hybrydowej sieci WAN wykorzystującej co najmniej dwa lub więcej typy połączeń (takich jak MPLS, internet szerokopasmowy, 3G/4G, itp.). Technologia SD-WAN, pozwalająca centralnie zarządzać siecią z jednej lokalizacji, ma niwelować mankamenty tradycyjnych sieci MPLS, które zarówno pod względem kosztów utrzymania, jak i wydajności systemów operacyjnych przestają nadążać za potrzebami coraz bardziej cyfrowego biznesu. W miarę upowszechniania się wirtualizacji, zarządzania chmurami i rozwiązań SDN (ang. software-defined networking - programowo definowanej sieci) w sieciach korporacyjnych, SD-WAN będzie zyskiwać na znaczeniu.

Źródło: IDC

Logowanie i rejestracja