Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Fortinet Secure SD-Branch zabezpieczy połączenia z SD-WAN

Security SD-WANFortinet zaprezentował nowe rozwiązanie Secure SD-Branch, zapewniające bezpieczeństwo danych na brzegu sieci rozległych, którymi połączone są oddziały przedsiębiorstw. Jest to pierwsze w branży rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo danych w oddziałach połączonych siecią WAN definiowaną programowo (SD-WAN).

Aby sprostać wyzwaniom, przez którymi stoją dziś przedsiębiorstwa o rozproszonej strukturze, Fortinet stworzył pierwsze w branży rozwiązanie Secure SD-Branch zapewniające klientom połączenie zabezpieczeń i dostępu do sieci oraz wprowadzenie architektury Fortinet Security Fabric także do oddziałów. Fortinet Secure SD-Branch składa się z zapory sieciowej FortiGate nowej generacji (FortiGate Next-Generation Firewall), systemu kontroli dostępu do sieci FortiNAC (FortiNAC Network Access Control) oraz przełączników sieciowych FortiSwitch i punktów dostępowych FortiAP (FortiSwitch, FortiAP Access Points).

Rozwiązanie to zabezpiecza dwa kluczowe obszary:
• Ochrona brzegu sieci: Zabezpieczenia zapewniane przez zaporę nowej generacji FortiGate zostały rozszerzone w warstwie dostępowej, w której następuje współpraca z rozwiązaniami FortiSwitch i FortiAP. Tego typu połączenie narzędzi ochronnych ułatwiło stworzenie idealnej architektury dla rozwiązania Secure SD-Branch. Nowe punkty dostępowe FortiAP, zgodne ze standardem WiFi 6, zapewniają większą pojemność i przepustowość, natomiast nowe wielogigabitowe przełączniki FortiSwitch oferują wyższą moc w standardzie PoE (Power over Ethernet) do uruchamiania nawet najbardziej energochłonnych urządzeń Internetu rzeczy.
• Ochrona brzegu urządzenia: System kontroli dostępu do sieci FortiNAC zapewnia automatyczne wykrywanie, klasyfikację i zabezpieczanie urządzeń IoT, gdy tylko zostaną podłączone do sieci. Nowa wersja FortiNAC 8.6 skuteczniej wykrywa anomalie poprzez skanowanie ruchu, wykorzystując FortiGate jako sensor/sondę, bez konieczności instalowania dodatkowego sprzętu w oddziale.

Dzięki takiemu unikalnemu połączeniu technologii powstało pierwsze w branży rozwiązanie Secure SD-Branch, gwarantujące lepszą integrację platform LAN i WAN oraz zapewniające następujące korzyści klientom:
• Zintegrowana ochrona: Dzięki integracji zarządzania przełącznikami i rozwiązaniami bezprzewodowymi funkcjonalność zapory FortiGate mogła być rozszerzona o usługi związane z warstwą dostępu do sieci. Wykorzystanie współpracy systemu kontroli dostępu (NAC) z zaporą FortiGate pracującą jako sensor poprawiło wykrywanie anomalii w infrastrukturze w oddziałach firmy.
• Uproszczone zarządzanie: Zabezpieczanie oddziałów firm stało się proste dzięki eliminacji konieczności skomplikowanego wdrażania narzędzi ochronnych oraz możliwości centralnego zarządzania z jednego panelu. Elastyczna architektura rozwiązania zapewnia obsługę firm każdej wielkości oraz doświadczających szybkiego wzrostu.
• Niższy całkowity koszt użytkowania: Oszczędność czasu i pieniędzy zapewnia brak opłat licencyjnych oraz konieczności kupowania sond ruchu sieciowego, krótki czas wdrożenia, a także uproszczone zarządzanie, wynikające z mniejszej liczby interfejsów, których obsługi trzeba się nauczyć.

"Transformacja cyfrowa radykalnie zmienia sposób, w jaki przedsiębiorstwa prowadzą swój biznes. Istotne jest, żeby wszystkie obszary sieci były zabezpieczone i zintegrowane. Aby w pełni wykorzystywać potencjał oddziałów firm, konieczne jest zagwarantowanie im bezpiecznego dostępu do danych i innych cyfrowych zasobów w czasie rzeczywistym, niezależnie od tego, gdzie się znajdują" - mówi Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce.

Rozwiązanie Fortinet Secure SD-Branch zgodne jest z koncepcją Fortinet Security Fabric oraz zapewnia szereg korzyści związanych z dostępem do sieci SD-WAN, konwergencją sieci WAN oraz bezpieczeństwem całej zintegrowanej platformy IT. Jednocześnie zagwarantowano uproszczenie infrastruktury sieciowej, zwiększono jej wydajność i elastyczność oraz zapewniono obniżenie kosztów funkcjonowania IT.

Nowe wyzwania związane z dostępem do danych przetwarzanych na brzegu sieci WAN
Klienci, którzy przechodzą przez proces cyfrowej transformacji, intensywnie korzystają z zasobów chmur obliczeniowych o hybrydowej architekturze (zapewniających przetwarzanie zdalne i lokalne), a także z aplikacji świadczonych jako usługi (SaaS). Z tego powodu wiele danych przetwarzanych jest poza główną siecią rozległą przedsiębiorstwa i konieczne staje się zagwarantowanie nieprzerwanego dostępu na jej brzegu.

Okoliczność ta powoduje, że coraz więcej firm powinno zadbać o zabezpieczenie danych przetwarzanych w rozproszonym środowisku. Tymczasem złożoność zarządzania nim, powodowana m.in. przez wpływające nawzajem na swoją pracę i konfliktujące ze sobą specjalistyczne urządzenia i rozwiązania, stanowi dodatkowe wyzwanie. Także zwiększona liczba podłączonych do sieci w oddziałach narzędzi Internetu rzeczy (IoT) i ich różnorodność stwarza ryzyko, że hakerzy będą podejmować próbę uzyskania dostępu do poufnych danych. Ponadto u klientów, u których wdrożono sieć SD-WAN, często występuje też konieczność ściślejszej integracji platformy LAN, aby w ogóle możliwe było wprowadzenie do niej funkcji Secure SD-WAN w celu zwiększenia bezpieczeństwa i łatwości zarządzania.

Źródło: Fortinet

Logowanie i rejestracja