Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

Chmura prywatna ochroni dane wrażliwe

Cloud ComputingWedług danych firmy analitycznej Forrester Research, rynek chmury prywatnej - będzie wart do 2022 roku 26 miliardów USD. I nic w tym dziwnego - chmura prywatna jest jednym ze sprawdzonych sposobów rozwoju firmowej infrastruktury. Umożliwia optymalne wykorzystanie zasobów oraz skalowalność, a dla branż o specyficznych wymogach - jak finanse, ubezpieczenia, medycyna czy jednostki administracji publicznej - znakomicie adresuje potrzebę przetwarzania danych wrażliwych.

Prognozowany wzrost inwestycji w chmurę prywatną nie musi oznaczać, że biznes przeznaczy ogromne środki na zakup infrastruktury serwerowej. Ekonomiczną i efektywną alternatywą jest bowiem outsourcing usług cloud.

Wyzwaniem decydentów odpowiadających za realizację projektów IT jest bezpieczeństwo danych. W badaniu przeprowadzonym przez VMware  ponad 70% respondentów wskazało „kontrolę danych” jako główną przesłankę za wdrożeniem chmury prywatnej. To właśnie samodzielność w decydowaniu m.in. o: procedurach związanych z bezpieczeństwem, wyborze lokalizacji i konkretnego sprzętu, na którym są przechowywane i przetwarzane dane, a także o polityce działania w trybie awaryjnym, świadczą o przewadze chmury prywatnej.

Chmura prywatna, serwer zewnętrzny
Jedną z różnic pomiędzy chmurą prywatną a publiczną jest dostęp do mocy obliczeniowej. W wielu przedsiębiorstwach chmura prywatna działa w oparciu o rozwiązania ulokowane w siedzibie danej organizacji. Na rynku funkcjonują też firmy, które oferują chmurę prywatną na zasadach outsourcingu. Oznacza to, że przedsiębiorstwo posiada gwarancję zasobów i mocy obliczeniowej, nie inwestując w infrastrukturę serwerową ani w specjalistów odpowiadających za jej obsługę i utrzymanie.

Zmianę podejścia przedstawicieli biznesu do usług cloud computingu obrazują również wyniki badania Forrester Research. Mimo że 59% decydentów z branży IT na szczycie listy priorytetów umieściło wewnętrzne projekty, to aż 61% respondentów określiło projekty outsourcingu chmury prywatnej jako kluczowe lub istotne.

"Dzięki rosnącej popularności modelu IaaS (Infrastructure as a Service) tradycyjny podział na chmurę prywatną i chmurę publiczną zaciera się. OVH oferuje usługi cloud działające w oparciu o własną infrastrukturę i sieć internetową z gwarancją wysokiego bezpieczeństwa oraz zakładające wybór rozwiązań. Wybór OVH Private Cloud SDDC (Software-Defined Data Center) oznacza, że bezpośrednio poprzez naszą stronę WWW klient otrzymuje gotową usługę, tj. potrzebną moc obliczeniową, dyski i sieć. Udostępniamy przygotowane środowisko, które umożliwia posiadanie własnego data center, przy pełnej kontroli nad zasobami IT, spełniające indywidualne potrzeby klienta z uwzględnieniem fazy przedsięwzięcia czy jego rozmiaru" - tłumaczy Tomasz Rzepkowski, Technical Account Manager w OVH, Polska.

Jak bezpieczna będzie moja strona WWW/ aplikacja/ system
Gdy firma prowadzi autorskie badania czy analizy rynku, podlega obostrzeniom związanym ze specyfiką branży lub jej pracownicy mają dostęp do tajemnicy państwowej, chmura prywatna jest często właściwszym rozwiązaniem na potrzeby przetwarzania lub przechowywania danych wrażliwych. Ten wariant pozwala uwzględnić szczególne wymagania i ograniczenia prawne regulujące pracę firm w niektórych sektorach oraz oferuje indywidualny system zabezpieczeń. To także dodatkowy argument dla organizacji, które wykorzystują IaaS jako element większego projektu realizowanego dla klienta końcowego. W wielu przypadkach bowiem padają pytania, „jak bezpieczna będzie moja strona WWW/aplikacja/system?”, a chmura prywatna zapewnia właśnie wysokie bezpieczeństwo - bez względu na to, czy ktoś podlega szczególnym przepisom prawa czy też nie.

Kwestia danych wrażliwych jeszcze bardziej zyska na znaczeniu po wejściu w życie rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO, ang. GDPR). Od 28 maja 2018 roku przepisy będą regulowały zasady przechowywania i przetwarzania takich informacji na terenie Unii Europejskiej, co wpłynie również na decyzje odnośnie do wyboru modelu usług cloud computingu.

"W przypadku przetargów publicznych często wymagane jest podanie konkretnej lokalizacji centrum danych, w którym będą przechowywane i przetwarzane dane oraz odległości do siedziby firmy. Jeżeli ten dystans jest zbyt duży lub trudno jednoznacznie go sprecyzować, bo nieznana jest dokładna lokalizacja data center lub znajduje się ona na terytorium państwa trzeciego (poza EOG), gdzie obowiązuje inna jurysdykcja, a przestrzeń serwerowa przydzielana jest losowo, możemy nie zdobyć grantu czy finansowania" - tłumaczy Robert Paszkiewicz, dyrektor sprzedaży OVH, Polska.

60% klientów centrów danych firmy stawia na lokalny patriotyzm
Część dostawców chmury publicznej nie określa lokalizacji data center, w którym przechowywane są dane firmy. Dzięki temu mogą w dowolny sposób dokonywać migracji zasobów, redukując tym samym koszty operacyjne. Oznacza to, że odległości mogą się znacząco zwiększyć, co wpływa na opóźnienia np. podczas korzystania z aplikacji. W przypadku chmury prywatnej klient ma wpływ na to, gdzie znajdują się jego dane, co dla wielu firm ma ogromne znaczenie i wpływa na plany inwestycyjne dostawców usług chmurowych.

"Decyzja o własnym centrum danych w Warszawie była w dużej mierze podyktowana potrzebami naszych klientów. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że 60% odbiorców usług OVH w Polsce oczekuje lokalnego data center, co daje większe poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad zasobami firmy" - tłumaczy Robert Paszkiewicz.

Chmura prywatna zwłaszcza dla dużych
Dla organizacji, takich jak kancelarie prawne, placówki medyczne, banki czy firmy ubezpieczeniowe operujące na dużą skalę, inwestycja w model prywatny może być bardziej ekonomicznym i wygodniejszym rozwiązaniem. Chmura prywatna daje bowiem niezależność i gwarancję wyłączności zasobów IT tylko na wewnętrzne potrzeby firmy.

W badaniu VMware 41% respondentów z sektora enterprise wskazało, że chmura prywatna, z której korzystają, jest dla nich tańsza od chmury publicznej. Niższe TCO (koszt całkowitego posiadania) infrastruktury IT uzyskane w tych przedsiębiorstwach wiąże się m.in. z wielkością organizacji, ale również są wynikiem wnikliwego planowania wydajności i zużycia. Równie istotne są możliwość korzystania z gotowych pakietów (infrastruktura i licencje w jednym) czy dostępność narzędzi umożliwiających automatyzację pracy zespołu. Nie oznacza to jednak spadku popularności chmury publicznej. Wiele firm, w tym startupy z branży technologicznej czy organizacje wymagające gwarancji skalowalności, odnajdą w chmurze publicznej swojego sprzymierzeńca, korzystając zwłaszcza z ofert graczy, którzy gwarantują zasoby CPU i RAM także w tym modelu chmury.

Podsumowując - duża część biznesu stawia na chmurę prywatną, gdyż jest to kompleksowa, gotowa do wdrożenia i działania usługa, która pozwala administratorom na sprawne zarządzanie całością infrastruktury. Wiele firm nie ma wewnętrznych kompetencji w zakresie budowy infrastruktury, natomiast potrzebuje zachować kontrolę nad działaniem i danymi. Wtedy właśnie do gry wchodzi chmura prywatna, która odpowiada na te potrzeby. A po przeliczeniu wszystkich wydatków i oszczędności okazuje się, że jest to optymalne rozwiązanie.

Źródło: OVH

Logowanie i rejestracja