Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

UPS-as-a-Reserve - UPSaaR

Data CenterW ubiegłym roku centra danych zużyły 416,2 TWh energii elektrycznej w skali światowej. Jeśli te szacunki są dokładne, w ciągu następnej dekady centra przetwarzania danych zużyją blisko trzykrotnie więcej energii elektrycznej niż do tej pory. Z punktu widzenia ochrony środowiska oznacza to, że centra przetwarzania danych stanowią 3% globalnego zużycia energii i są odpowiedzialne za 2% całkowitej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Janne Paananen, kierownik technologiczny, Eaton EMEA przybliża korzyści jakie dla sektora Data Center wnosi technologia "UPS jako rezerwa".

Z całą pewnością to właśnie między innymi na przemyśle data center spoczywa odpowiedzialność za ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie zużycia energii. Wiele centrów przetwarzania danych dokłada wszelkich starań, aby ograniczyć zużycie energii i uczynić je jak najbardziej energooszczędnymi, równoważąc koszty i troszcząc się o środowisko naturalne. Nasz partner biznesowy Webaxys to doskonały przykład centrum przetwarzania danych, które prezentuje filozofię dążenia do zerowej emisji gazów cieplarnianych, poprzez ponowne użycie akumulatorów pochodzących z pojazdów elektrycznych. Innym dobrym przykładem ostatnich osiągnięć w tej dziedzinie jest ponowne wykorzystanie zysków ciepła z centrów przetwarzania danych; praktyka ta jest coraz częściej spotykana, szczególnie w krajach skandynawskich.

Jako przemysł, jesteśmy wspierani przez fakt, że dostawcy energii coraz częściej wybierają źródła energii odnawialnej. Statystyki pokazują, że w 2017 roku 24% światowej energii elektrycznej było wytwarzane przez odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa i wodna. Istnieje jednak, często pomijany, kluczowy element dialogu na ten temat. Chodzi o niestabilność energii odnawialnej.

Nie oznacza to, że występuje ryzyko wybuchu, lecz w miarę jak rynek energetyczny przesuwa się z sektora paliwowego na odnawialne źródła energii, produkcja może stać się mniej stabilna, trudniejsza do przewidzenia i w związku z tym, zrównoważenie dostaw energii elektrycznej może się stać problematyczne. Zaburzony jest również mechanizm stabilizacji częstotliwości w sieci energetycznej, powodując coraz większe i szybsze jej wahania, zwłaszcza w przypadku poważnych awarii. Zaopatrzenie w energię elektryczną może ulegać wahaniom, a taka niestabilność nie jest korzystna dla centrów przetwarzania danych, które polegają na czystym i stabilnym zaopatrzeniu w energię. Wraz ze wzrostem udziału odnawialnych źródeł energii i rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, jest bardziej prawdopodobne, że będziemy doświadczać wahań jakości energii elektrycznej w sieci.

Oznacza to, że centra przetwarzania danych mogą odegrać ważną rolę pomagając dostawcom energii w utrzymaniu jej jakości, poprzez zrównoważenie jej wytwarzania i zużycia. Firma Eaton wprowadziła koncepcję - pierwszą tego rodzaju w branży centrów przetwarzania danych - która pozwala organizacjom na natychmiastową reakcję na zapotrzebowanie w sieci energetycznej, w celu utrzymania częstotliwości w dozwolonych granicach, co pozwala uniknąć przerw w dostawach energii w całej sieci. Jednym słowem, centra przetwarzania danych mogą czerpać dochody albo z tytułu braku poboru energii, albo za jej sprzedaż do sieci energetycznej.

System „UPS jako rezerwa” (UPS-as-a-Reserve - UPSaaR), opracowany przez Eaton, to pierwsze rozwiązanie dla centrów przetwarzania danych, które pozwala firmom i zakładom zarabiać na inwestycji w zasilacze UPS. Koncepcja ta sprawia, że centra przetwarzania danych mają pod kontrolą swoją energię, wybierając, jaką jej część udostępnić, kiedy i w jakiej cenie. Typowe zwroty to do 50.000 euro za MW energii elektrycznej przydzielonej rocznie do wsparcia sieci energetycznej.

Lubimy myśleć o tym, jak o pieniądzach leżących na podłodze w centrum przetwarzania danych, które to pieniądze po prostu zbieramy.

Zatem jak to działa?

Usługa umożliwia operatorom centrów przetwarzania danych uruchomienie zasilacza UPS jako wirtualnej elektrowni, która umożliwia im udział w FCR (regulacji częstotliwości sieci energetycznej) oraz odpowiedzi strony popytowej (DSR). Zasilacz UPS może być używany do wsparcia sieci poprzez pokrycie zapotrzebowania przy pomocy energii pobranej z akumulatorów. Moc rozładowywania jest płynnie regulowana równolegle z prostownikiem zasilacza UPS, co zapewnia dokładne pokrycie zapotrzebowania, niezależnie od poziomu obciążenia. Operatorzy centrów przetwarzania danych mogą wówczas wspierać sieć w regulacji częstotliwości, generując dodatkowe przychody w celu skompensowania całkowitego kosztu posiadania zasilacza UPS lub w ramach zwiększenia konkurencyjności centrum przetwarzania danych pod względem cenowym.

Firma Eaton rozwinęła tę usługę w ścisłej współpracy z firmą Fortum, wiodącym dostawcą energii w krajach skandynawskich i bałtyckich. Podczas licznych i zakrojonych na szeroką skalę testów udowodniono, że systemy UPS i akumulatory mogą być bezpiecznie i skutecznie wykorzystywane do wykonywania operacji odpowiedzi strony popytowej, bez ryzyka dla podstawowej funkcji zasilaczy UPS.

Centrum przetwarzania danych współpracowałoby z komercyjnym agregatorem energii, aby zaoferować swoją zdolność pokrycia zapotrzebowania na energię krajowej sieci energetycznej lub operatorowi systemu przesyłowego. Firma Eaton zainstaluje zaś funkcjonalność i zapewni interfejs komunikacyjny do systemów agregatora.

Źródło: Eaton

Logowanie i rejestracja