Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

Red Hat OpenStack Platform 12

Red Hat OpenStackRed Hat, zapowiedział Red Hat OpenStack Platform 12, najnowszą wersję wysoce skalowalnego i elastycznego chmurowego rozwiązania Infrastructure-as-a-Service (IaaS). Red Hat OpenStack Platform 12 opiera się na wydaniu „Pike” OpenStack i wprowadza skonteneryzowane usługi, które zwiększają elastyczność oraz zmniejszają złożoność środowisk IT, co przyspiesza tworzenie aplikacji.

Red Hat OpenStack Platform 12 oferuje szereg ulepszeń, w tym zmodernizowaną rozproszoną ciągłą integrację (distributed continuous integration, DCI) oraz zwiększony stopień bezpieczeństwa, który pomaga zachować zgodność z przepisami o ochronie danych i ograniczyć ryzyko.

Red Hat OpenStack Platform napędza chmury hybrydowe i prywatne używane w krytycznych wdrożeniach przez setki organizacji, takich jak BBVA; Cambridge University; FICO; Massachusetts Open Cloud; Turkcell; IAG; Oak Ridge National Laboratory; Paddy Power Betfair; Produban; UKCloud i Verizon. Rozwiązanie Red Hat OpenStack Platform jest też wspierane przez szeroki ekosystem firm partnerskich, m.in. Cisco, Dell EMC, Intel, Lenovo, Rackspace i NetApp w segmencie korporacyjnym, a także przez Ericsson, Nokia, NEC, Huawei, Cisco i innych przedstawicieli branży telekomunikacyjnej.

Rozwiązanie Red Hat OpenStack Platform 12 zostało zaprojektowane pod kątem infrastruktury chmury prywatnej lub publicznej i zbudowane na fundamencie korporacyjnego systemu operacyjnego Red Hat Enterprise Linux. Red Hat OpenStack Platform 12 to przetestowana, certyfikowana i w pełni wspierana wersja OpenStack, która umożliwia elastyczne skalowanie systemów i szybsze spełnianie potrzeb klientów bez obniżania wymagań w zakresie dostępności, wydajności lub bezpieczeństwa. Częścią Red Hat OpenStack Platform jest również Red Hat CloudForms, platforma administracyjna obsługująca wiele chmur, która zapewnia nadzór operacyjny oraz oparte na zasadach zarządzanie zarówno samą infrastrukturą Red Hat OpenStack Platform, jak i obciążeniami roboczymi. Ponadto Red Hat OpenStack Platform 12 ściśle zintegrowano z Red Hat Ceph Storage, rozwiązaniem blokowej, obiektowej i plikowej pamięci masowej, zaprojektowanym z myślą o skalowanych poziomo chmurach.

Konteneryzacja usług OpenStack
Nowością w Red Hat OpenStack Platform 12 jest konteneryzacja usług OpenStack. Red Hat  jest wiodącą firmą zarówno w dziedzinie OpenStack, jak i korporacyjnych zastosowań kontenerów. Aby szybciej wprowadzać nowe produkty na rynek, współczesne organizacje potrzebują infrastruktury chmurowej, która potrafi przydzielać zasoby szybko, efektywnie i na dużą skalę. Mogą to osiągnąć właśnie dzięki usługom OpenStack działającym w kontenerach linuksowych, które zwiększają elastyczność aktualizowania i przywracania usług, jednocześnie ograniczając złożoność zarządzania chmurą. Ponadto kontenery linuksowe ułatwiają szybkie skalowanie usług OpenStack, pomagając klientom spełnić zapotrzebowanie użytkowników wtedy, kiedy jest to szczególnie istotne.

Zarówno podczas nowego wdrożenia, jak i zautomatyzowanej aktualizacji z wykorzystaniem narzędzia Director, Red Hat OpenStack Platform 12 konteneryzuje większość usług OpenStack, oferując też skonteneryzowane wersje demonstracyjne (Technology Preview) niektórych usług sieciowych i pamięciowych. Dzięki temu strategiczni partnerzy mają możliwość certyfikacji sterowników i wtyczek w nowym modelu wdrożeniowym, co oznacza minimalne zakłócenia w usługach świadczonych klientom.

Zwiększony poziom bezpieczeństwa
Nowe funkcje Red Hat OpenStack Platform 12, takie jak zautomatyzowana usługa rejestrowania się w infrastrukturze, pomagają organizacjom zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność poprzez automatyczne zarządzanie cyklem życia certyfikatów bezpieczeństwa.

Inne komponenty, takie jak OpenStack Block Storage (Cinder) oraz Bare Metal Provisioning (Ironic), zaktualizowano pod kątem odpowiednio obsługi szyfrowania woluminów oraz ulepszonego partycjonowania dysków. W związku z tym, że Red Hat pracuje nad lepszym dostosowaniem swoich rozwiązań do podejmowanych na całym świecie inicjatyw zarządzania ryzykiem, użytkownicy Red Hat OpenStack Platform będą mieli dostęp do nowego przewodnika po bezpieczeństwie, dostępnego w portalu klienta Red Hat. Przewodnik ten omawia mechanizmy bezpieczeństwa, zasady wdrożeniowe i podstawowe środki kontroli, które pomagają w stworzeniu bezpieczniejszego środowiska OpenStack.

Większa elastyczność dzięki komponowanej infrastrukturze
Komponowane role wprowadzono po raz pierwszy w wersji Red Hat OpenStack Platform 10, która pozwala operatorom tworzyć profile poszczególnych usług i procesów dostosowane do ich specyficznych potrzeb. W Red Hat OpenStack Platform 11 rozszerzono funkcje związane z komponowanymi rolami – tak, aby zwiększyć elastyczność i spójność wdrożeń oraz aktualizacji. Red Hat OpenStack Platform 12 idzie o krok dalej, wprowadzając komponowane sieci. W poprzednich wersjach użytkownicy musieli wybrać jedną z predefiniowanych topologii sieci. Nowe komponowane sieci pozwalają użytkownikom swobodniej definiować wymaganą topologię. Ponadto operatorzy mogą utworzyć tyle sieci, ile potrzebują, w tym popularną topologię L3 szkielet-liść (spine and leaf). Ulepszenia te ułatwiają przedsiębiorstwom dostosowywanie wdrożeń OpenStack do ich specyficznych potrzeb.
    
Ponadto Red Hat OpenStack 12 obejmuje obsługę otwartego interfejsu API Redfish, opracowanego przez Distributed Management Task Force (DMTF) na potrzeby komponowanej infrastruktury. Dzięki obsłudze tej nowej specyfikacji wersja 12 współdziała z rozwiązaniami, które wykorzystują Redfish API, takimi jak Intel® Rack Scale Design (Intel® RSD).

OpenDaylight do automatyzacji sieci
Wersja 12 oferuje rozszerzoną demonstrację technologiczną OpenDaylight, modularnej platformy open source do dostosowywania i automatyzacji sieci definiowanych programowo (SDN). Obsługa wirtualizacji funkcji sieciowych (NFV) poprzez OpenDaylight dla OpenStack ma pomóc klientom w zwiększeniu szybkości oraz przepustowości sieci. Rozszerzona integracja OpenDaylight oferuje nie tylko lepszą implementację Data Plane Developer Kit (DPDK), ale również wyższą wydajność dzięki funkcjom SDN.

Rozproszona ciągła integracja
Pięć wydań temu rozproszona ciągła integracja (Distributed Continuous Integration, DCI) wprowadziła nową metodę interakcji klientów i partnerów z Red Hat OpenStack Platform. Podstawowym celem DCI jest pomoc firmie Red Hat w dostarczaniu najlepszego w branży oprogramowania OpenStack poprzez automatyzację wdrażania, testowania i gromadzenia opinii klientów oraz partnerów przed i po wydaniu produktu. Dzięki temu producent może testować rzeczywiste zastosowania, weryfikując każde z nich w konfiguracjach stworzonych przez klientów i partnerów. Dziś DCI automatycznie tworzy dzienniki na potrzeby zespołów inżynierii jakości Red Hat, ograniczając czas potrzebny na identyfikowanie i rozwiązywanie problemów oraz dostarczanie poprawek dla społeczności użytkowników.

"Chcąc czerpać korzyści z transformacji cyfrowej, przedsiębiorstwa muszą zmodernizować swoją infrastrukturę tak, żeby lepiej wspierała nową generację aplikacji, które wykorzystują różne architektury sprzętowe, technologie kontenerów linuksowych oraz przetwarzanie danych w chmurze. Red Hat OpenStack Platform 12 pozwala organizacjom osiągnąć to w bezpieczniejszy, łatwiejszy i bardziej przewidywalny sposób, jednocześnie zmniejszając uzależnienie od rozwiązań konkretnych producentów. Konteneryzacja usług OpenStack w połączeniu ze zwiększonym poziomem bezpieczeństwa i stabilności rozwiązań open source firmy Red Hat oferuje gotową do zastosowań produkcyjnych infrastrukturę, pozwalającym organizacjom zwiększyć elastyczność systemów IT" - powiedział Radhesh Balakrishnan, dyrektor generalny, OpenStack, Red Hat.

Rozwiązanie Red Hat OpenStack Platform 12 ma być niedługo dostępne w witrynie Red Hat Customer Portal oraz jako komponent rozwiązań Red Hat Cloud Infrastructure i Red Hat Cloud Suite solutions.

                   
Źródło: Red Hat

Logowanie i rejestracja