Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Aktualności

Gartner - stabilizacja na rynku serwerów

GartenrMijający rok nie będzie dobrze wspominany przez producentów serwerów. Na załamanie rynków mają wpływ nie tylko utrzymujące się od dłuższego czasu trendy w zakresie konsolidacji i wirtualizacji lecz przede wszystkim kryzys gospodarczy.


Modny ostatnio, przeżywający boom - cloud computing wymusił budowę wielu, wartych miliardy dolarów centrów danych (Apple, Google, Microsoft). W dziedzinie superkomputerów padły nowe rekordy, jednak sprzedaż serwerów znacznie spadła.

Analitycy Gartnera, nie podający  szczegółów badania, informują że w trzecim kwartale bieżącego roku obroty na globalnym rynku systemów serwerowych spadły o 15,5 procent w porównaniu z trzecim kwartałem 2008 roku. Liczba sprzedanych serwerów zmniejszyła się o 17,1 procent, do 1,92 miliona sztuk.

Gartner w podanych wynikach uwzględnia również serwery bazujące na procesorach z poza rodziny x86, choć nie ma ich zbyt wiele. W tej grupie są między innymi systemy serwerowe typu Power koncernu IBM (System Z, System P), maszyny Itanium takich producentów jak HP, Bull, NEC, Fujitsu czy Hitachi oraz systemy firmy Sun Microsystems (UltraSPARC i SPARC64). Do tego doszło jeszcze kilka systemów BS2000/OSD Fujitsu, bazujących na procesorach Xeon firmy Intel.

 

Analizy Gartnera uwzględniają w raporcie każdy komputer sprzedawany jako serwer - ale nie ma tu miejsca na tradycyjne pecety w mocnej konfiguracji kupowane przez klientów z przeznaczeniem serwerowych (z taką sytuacją dość często można się spotkać w małych firmach).

Pomimo zapaści rynku, w porównaniu z drugim kwartałem najnowsze wyniki sprzedaży serwerów wyglądają obiecująco. Nastąpił wzrost liczby sprzedanych sztuk o 13,8 procent, a obroty o 10,2 procent, sięgając 10,7 miliarda dolarów.

Na przebudzeniu rynku nie skorzystał jedynie Sun Microsystems. Niewątpliwie wpływ na to ma niejasna przyszłość firmy w związku z wciąż przedłużającą się procedurą przejęcia przez Oracle. Wpływy Suna zmalały z 980 do 785 milionów dolarów.

Ustabilizowanie rynku z pewnością nie uspokoi snu producentów, czekających na znaczne przebudzenie rynku.

 

Producenci serwerów (obroty w mld USD)

Firma
Obroty Q3 2009 Udział w rynku Q3 2008 Obroty Q3 2008 Udział w rynku Q3 2008 Zmiana Q3 2009/Q3 2008
IBM
3,38 31,7% 3,86
30,6% -12,3%
HP 3,32
30,2% 3,79 30,1% -15,1%
Dell 1,42 13,4% 1,50 11,9% -5,1%
Sun 0,78
7,4% 1,16 9,2% -32,3%
Fujitsu 0,55 5,2% 0,62 4,9% -10,8%
Inni 1,30 12,2% 1,68 13,4% -23,0%
Rynek łącznie 10,70 100% 10,70 100% -15,5%

 

 Źródło: Gartner

Skomentuj na forum