Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Aktualności

Ekspert kryptografii krytykuje bezpieczeństwo chmur

Cloud ComputingUsługi bazujące na przetwarzaniu w chmurze przeżywają obecnie boom. Jak przewiduje Gartner będą one strategicznym obszarem technologicznym w 2010 roku. Czy na pewno cloud computing jest bezpieczny?


Usługi Amazon EC2 czy Google Apps proponują użytkownikom rozproszoną infrastrukturę informatyczną umożliwiającą pracę z przeróżnymi aplikacjami. Dla użytkownika stanowią one chmurę obliczeniową, w której pojedyncze serwery przestają być rozpoznawalne. Dzięki przeniesieniu oprogramowania do chmury, użytkownik dysponuje niemal nieograniczoną mocą obliczeniową i zasobami magazynowymi płacąc jedynie za wykorzystane zasoby.

Co pewien czas pojawiają się pytania i głosy w kwestii bezpieczeństwa tego typu usług. W sprawie tej wypowiedział się Whitfield Diffie, pionier kryptografii, twórca protokołu wymiany kluczy kryptograficznych D-H, były szef działu bezpieczeństwa firmy Sun Microsystems.

Diffie krytykuje to, że użytkownikom korzystającym z usług typu cloud odbiera się stopniowo możliwość wpływania na losy własnych danych.

"Sytuacja przypomina naszą zależność od transportu publicznego, w szczególności transportu powietrznego, który zmusza nas do zaufania organizacjom, nad którymi nie mamy kontroli. Największy problem obecnej sytuacji to konieczność kompromisu między bezpieczeństwem a opłacalnością rozwijającej się branży" - stwierdził Whitfield Diffie. "W usługach bazujących na przetwarzaniu w chmurze główną rolę odgrywają kwestie ekonomiczne. Jeśli ktoś oferuje przetwarzanie danych taniej od ciebie, to powierzasz mu swoje zasoby. Operacje obliczeniowe oczywiście można by wykonywać na szyfrowanych danych, ale wówczas przeszkodziłoby to usługodawcy w czerpaniu innych profitów z twoich informacji."

Jednak bezpieczeństwo chmur to nie tylko szyfrowanie danych, Whitfield Diffie zwraca uwagę na inne aspekty bezpieczeństwa, jak korzystanie z bezpiecznych i dobrze skonfigurowanych systemów operacyjnych. Takimi systemami są między innymi Solaris czy Open BSD. Ważnym elementem bezpieczeństwa jest personel obsługujący centra danych, dobrze przeszkolony i potrafiący odpowiednio zweryfikować zabezpieczenia. Warto rozważyć również bezpieczeństwo świadczone z zewnątrz, dzięki czemu ograniczona zostanie liczba pracowników mająca bezpośredni kontakt ze sprzętem.

Istotne są również wszelkie regulacje prawne pozwalające na skuteczne ściganie osób podejrzanych o wspieranie działalności przestępczej. Jak widać pomimo dynamicznego rozwoju, przed dostawcami usług opartych o przetwarzanie w chmurze jeszcze długa droga by mogli z całkowitą odpowiedzialnością powiedzieć - Nasz produkt jest bezpieczny.

Skomentuj na forum