Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Aktualności

XenServer ma 10 lat!

XenServer 10th years AnniversaryDokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.


XenEnterprise był pierwszym hypervisorem typu-1, który rozpoczął walkę na rynku wirtualizacji z firmą VMware i jej ESX Server 3.0 wydanym miesiąc wcześniej. XenSource utworzył wówczas dwupoziomowy kanał sprzedaży, pozyskując dystrybutorów w Europie i Ameryce Północnej, a w efekcie tysiące klientów głodnych wirtualizacji.

Choć pierwsze wydanie XenEnterprise oferowało wsparcie tylko dla parawirtualizacji i obsługiwało maszyny wirtualne z systemem Linux, to już w kilka miesięcy później, w grudniu 2006 roku pojawiła się nowa wersja hypervisora w dwóch odsłonach: XenServer i XenExpress. Dodano wówczas wsparcie dla sprzętowej obsługi wirtualizacji za sprawą technologii Intel VT i AMD-V, dzięki czemu hypervisor był gotowy na obsługę systemów Windows.

Kolejne ważne wydarzenie w rozwoju platformy miało miejsce w sierpniu 2007 roku, kiedy to Citrix Systems poinformował o sfinalizowaniu transakcji przejęcia XenSource za kwotę 500 milionów USD. To wówczas ukształtowała się rada doradcza, która postawiła sobie za cel wsparcie społeczności pracującej nad hypervisorem Xen, jako projektem open source.

W 2009 roku wraz z wydaniem XenServer 5.0 Update 3, Citrix wprowadził zmiany licencyjne w obrębie hypervisora, a wraz z nimi bezpłatną edycję XenServer Free Edition.

Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju XenServer'a było wydanie XenServer 6.2 w czerwcu 2013 roku. Wówczas Citrix podjął decyzję o zniesieniu podziału na edycję bezpłatną i edycje komercyjne, a platforma stała się bezpłatnym rozwiązaniem open source.

Niestety przez kolejne 2-3 lata, Citrix swoje rozwiązanie chował głęboko w szufladzie, a na licznych konferencjach branżowych, w tym flagowych jak Citrix Synergy, wymieniał płomienne, zalotne spojrzenia z Microsoft i promował swoje rozwiązania do wirtualizacji desktopów (XenDesktop) i aplikacji (XenApp) w połączeniu z Microsoft Hyper-V, rezygnując tym samym z walki w obszarze wirtualizacji serwerów.

W 2015 roku, wraz z wydaniem XenServer 6.5, ponownie zmianie uległo licencjonowanie i poza edycją bezpłatną Free i płatnym wsparciem technicznym oferowanym w edycji Standard, dodano edycję Enterprise skierowaną do środowisk chmurowych, oferującą dodatkowe funkcjonalności na potrzeby wirtualizacji desktopów i wirtualizacji aplikacji.

Wraz z informacjami na temat kolejnych wersji poglądowych XenServer'a rozwijanego pod nazwą kodową 'Dundee', wydanego oficjalnie w czerwcu br. jako XenServer 7.0, ku uciesze fanów hypervisora, Citrix głośno i wyraźnie zaczął uświadamiać klientów, że XenServer jest najlepszą platformą pozwalającą na hostowanie innych rozwiązań Citrix, w tym XenDesktop i XenApp, jak również doskonałym fundamentem na potrzeby rozwiązań chmurowych.

Pozostaje tylko życzyć społeczności XenServer.org, a przede wszystkim firmie Citrix, by w kolejnych latach rozwoju hypervisora dokonywała dobrych wyborów, bo to od niej zależy w jakim kierunku i w jakim tempie będzie się rozwijała platforma. Zachowanie konkurencyjności rozwiązania w stosunku do hypervisorów VMware, Microsoft, jak i innych platform walczących o kawałek już nie wirtualizacyjnego a raczej chmurowego tortu, może tylko przynieść liczne korzyści dla całego rynku IT.