Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Aktualności

XenServer ma 10 lat!

XenServer 10th years AnniversaryDokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.


XenEnterprise był pierwszym hypervisorem typu-1, który rozpoczął walkę na rynku wirtualizacji z firmą VMware i jej ESX Server 3.0 wydanym miesiąc wcześniej. XenSource utworzył wówczas dwupoziomowy kanał sprzedaży, pozyskując dystrybutorów w Europie i Ameryce Północnej, a w efekcie tysiące klientów głodnych wirtualizacji.

Choć pierwsze wydanie XenEnterprise oferowało wsparcie tylko dla parawirtualizacji i obsługiwało maszyny wirtualne z systemem Linux, to już w kilka miesięcy później, w grudniu 2006 roku pojawiła się nowa wersja hypervisora w dwóch odsłonach: XenServer i XenExpress. Dodano wówczas wsparcie dla sprzętowej obsługi wirtualizacji za sprawą technologii Intel VT i AMD-V, dzięki czemu hypervisor był gotowy na obsługę systemów Windows.

Kolejne ważne wydarzenie w rozwoju platformy miało miejsce w sierpniu 2007 roku, kiedy to Citrix Systems poinformował o sfinalizowaniu transakcji przejęcia XenSource za kwotę 500 milionów USD. To wówczas ukształtowała się rada doradcza, która postawiła sobie za cel wsparcie społeczności pracującej nad hypervisorem Xen, jako projektem open source.

W 2009 roku wraz z wydaniem XenServer 5.0 Update 3, Citrix wprowadził zmiany licencyjne w obrębie hypervisora, a wraz z nimi bezpłatną edycję XenServer Free Edition.

Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju XenServer'a było wydanie XenServer 6.2 w czerwcu 2013 roku. Wówczas Citrix podjął decyzję o zniesieniu podziału na edycję bezpłatną i edycje komercyjne, a platforma stała się bezpłatnym rozwiązaniem open source.

Niestety przez kolejne 2-3 lata, Citrix swoje rozwiązanie chował głęboko w szufladzie, a na licznych konferencjach branżowych, w tym flagowych jak Citrix Synergy, wymieniał płomienne, zalotne spojrzenia z Microsoft i promował swoje rozwiązania do wirtualizacji desktopów (XenDesktop) i aplikacji (XenApp) w połączeniu z Microsoft Hyper-V, rezygnując tym samym z walki w obszarze wirtualizacji serwerów.

W 2015 roku, wraz z wydaniem XenServer 6.5, ponownie zmianie uległo licencjonowanie i poza edycją bezpłatną Free i płatnym wsparciem technicznym oferowanym w edycji Standard, dodano edycję Enterprise skierowaną do środowisk chmurowych, oferującą dodatkowe funkcjonalności na potrzeby wirtualizacji desktopów i wirtualizacji aplikacji.

Wraz z informacjami na temat kolejnych wersji poglądowych XenServer'a rozwijanego pod nazwą kodową 'Dundee', wydanego oficjalnie w czerwcu br. jako XenServer 7.0, ku uciesze fanów hypervisora, Citrix głośno i wyraźnie zaczął uświadamiać klientów, że XenServer jest najlepszą platformą pozwalającą na hostowanie innych rozwiązań Citrix, w tym XenDesktop i XenApp, jak również doskonałym fundamentem na potrzeby rozwiązań chmurowych.

Pozostaje tylko życzyć społeczności XenServer.org, a przede wszystkim firmie Citrix, by w kolejnych latach rozwoju hypervisora dokonywała dobrych wyborów, bo to od niej zależy w jakim kierunku i w jakim tempie będzie się rozwijała platforma. Zachowanie konkurencyjności rozwiązania w stosunku do hypervisorów VMware, Microsoft, jak i innych platform walczących o kawałek już nie wirtualizacyjnego a raczej chmurowego tortu, może tylko przynieść liczne korzyści dla całego rynku IT.

Logowanie i rejestracja