Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Aktualności

FORTINET wspiera kształcenie informatyków na UMK w Toruniu

StudentFortinet, światowy lider w dziedzinie zaawansowanych cyberzabezpieczeń, informuje o współpracy z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (WFAiIS UMK). W jej ramach studenci mogą zgłębiać tajniki działania sieci bezprzewodowych w usytuowanym na Wydziale specjalnym laboratorium wyposażonym w sprzęt i oprogramowanie użyczone przez FORTINET.


Zajęcia prowadzone w laboratorium przeznaczone są dla studentów informatyki stosowanej szczególnie zainteresowanych łącznością bezprzewodową. Ich kluczowy element stanowią ćwiczenia praktyczne dotyczące instalacji i konfiguracji sieci bezprzewodowych wykorzystujących kontrolery i punkty dostępowe dostarczone przez FORTINET.

"Dzięki tej współpracy mamy możliwość zaznajamiania studentów z najnowszymi technologiami stosowanymi w sieciach bezprzewodowych.  Studenci cenią sobie zajęcia laboratoryjne, podczas których mogą poszerzać swoją wiedzę teoretyczną rozwiązując praktyczne problemy dotyczące budowy i funkcjonowania sieci bezprzewodowych - tych budowanych w oparciu o typowe autonomiczne punkty dostępowe, a także tych z wykorzystaniem urządzeń firmy FORTINET. Dla Wydziału, który prowadzi studia na kierunku informatyka stosowana od ośmiu lat, laboratorium i prowadzone w nim zajęcia są szczególnie cenne, ponieważ są elementem bliskiego kontaktu naszych studentów z najnowszymi dostępnymi rozwiązaniami" - mówi dr hab. Jacek Kobus, adiunkt na WFAiIS UMK.

W laboratorium dostępnych jest między innymi dziesięć niezależnych stanowisk wyposażonych w wirtualne kontrolery, system umożliwiający zarządzenia wieloma wirtualnymi kontrolerami oraz szesnaście punktów dostępowych. Zajęcia prowadzone są w oparciu o oprogramowanie System Director oraz Network Manager. Rozwiązania FORTINET pozwalają realizować dostęp bezprzewodowy w ramach unikatowej technologii wirtualnej komórki, która jest także omawiana w ramach zajęć.

"Kurs kończy się sprawdzianem z wiedzy teoretycznej i praktycznej. Najlepsi studenci otrzymują specjalny certyfikat poświadczający znajomość zagadnień dotyczących instalacji i konfiguracji rozwiązań FORTINET dla sieci bezprzewodowych" - dodaje dr Mariusz Piwiński, adiunkt na WFAiIS UMK.

Zarówno firma Fortinet jak i WFAiIS UMK mówią o planach poszerzania współpracy dydaktycznej.

FORTINET wspiera kształcenie specjalistów na całym świecie

Partnerstwo z UMK w Toruniu to nie jedyny projekt dydaktyczny prowadzony przez FORTINET. Firma współpracuje z uczelniami z całego świata w ramach programu Fortinet Network Security Academy (FNSA). Celem inicjatywy jest pomoc w kształceniu specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa.

Materiały dydaktyczne, szkolenie wykładowców czy wyposażenie laboratoryjne to tylko część wsparcia, na jakie mogą liczyć uczelnie uczestniczące w programie. Studenci uczestniczący w kursach w ramach FNSA otrzymują możliwość uzyskania certyfikatów FORTINET otwierających drogę do kariery w branży cyberbezpieczeństwa.

Obecnie w programie bierze udział siedem uczelni ze Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Europy. Przewiduje się, że dwadzieścia kolejnych dołączy do niego w ciągu nadchodzących trzech miesięcy.

"Nie jest tajemnicą, że skala zagrożeń rośnie i dotykają one wszelkiego rodzaju organizacji na całym świecie. Szacuje się, że obecnie rynek cyberbezpieczeństwa przyjmie milion nowych pracowników, a do 2019 roku zapotrzebowanie to wzrośnie do sześciu milionów ekspertów. Podejmujemy tę innowacyjną formę współpracy z uczelniami, by odpowiedzieć na to wyzywanie przez pomoc w kształceniu nowych, dobrze przygotowanych specjalistów" - mówi Ken Xie, współzałożyciel i CEO FORTINET.

Źródło: Fortinet

Logowanie i rejestracja