Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Chmura obliczeniowa zaufanieTylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do tych wciąż zyskujących na popularności rozwiązań.
 

Pewne jest jedno - rozwiązania w chmurze będą z dnia na dzień zyskiwały na znaczeniu, zarówno na całym świecie, jak i w naszym kraju. Badania pokazują, że w ciągu następnych 16 miesięcy 80% budżetów IT w firmach respondentów będzie przeznaczone na rozwiązania w chmurze. Oznacza to definitywną konieczność edukacji w zakresie wartości tej technologii i sposobów jej zabezpieczenia.

"Chmura ma już bardzo silny wpływ na codzienne życie każdego z nas, bo niemal wszystko, co robimy na urządzeniach cyfrowych, w mniejszym lub większym stopniu wiąże się z jej wykorzystaniem. Wkraczamy więc w fazę wdrażania chmury na szeroką skalę, na potrzeby obsługi kluczowych aplikacji i usług. Aby móc w pełni korzystać z tego, co ta technologia oferuje, musimy z pełnym zaangażowaniem pochylić się nad tematem zaufania do niej" - mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager, Intel Security Poland.

Zaufanie CISO do chmury obliczeniowej (cloud computing)

Nowy raport przygotowany przez Intel Security i zatytułowany Blue Skies Ahead? The state of cloud adoption zwraca uwagę na to, że dostawcy technologii powinni pomagać przedsiębiorstwom, instytucjom rządowym i konsumentom w lepszym poznaniu rozwiązań w chmurze obliczeniowej i pokazywać najlepsze metody ich ochrony. Większość (77%) uczestników badania stwierdziło, że poziom zaufania do chmury obliczeniowej w ich organizacjach jest lepszy niż rok temu, ale tylko 13% pokłada pełne zaufanie w chmurze publicznej, jeśli chodzi o ochronę danych poufnych. A to oznacza, że zwiększony poziom zaufania i bezpieczeństwa jest kluczowy dla dalszej ekspansji rozwiązań w chmurze.

budżet IT chmura / cloud

"Nadchodzi nowa era dla dostawców rozwiązań w chmurze. Dziś można powiedzieć, że jesteśmy w punkcie szczytowym, jeśli chodzi o inwestycje w te rozwiązania, a ich rozwój jest wprost proporcjonalny do wzrostu zaufania do tej technologii i jej dostawców" - komentuje Raj Samani, główny dyrektor technologiczny, Intel Security, Region EMEA.

Wyniki ankiety:
• Trendy związane z inwestycjami w chmurę: Większość organizacji planuje inwestycje we wszystkie modele usług w chmurze, w tym 81% chce inwestować w infrastrukturę jako usługę (IaaS), 79% - w bezpieczeństwo jako usługę, 69% - w platformę jako usługę (PaaS) oraz 60% - w oprogramowanie jako usługę (SaaS).
• Bezpieczeństwo i zgodność z przepisami: Większość respondentów (72%) wskazuje na zgodność z przepisami jako kluczową kwestię w ramach wszystkich rodzajów wdrożeń rozwiązań w chmurze, ale tylko 13% ankietowanych wiedziało, czy ich organizacja przechowuje w chmurze dane poufne.
• Jakie największe zagrożenie związane jest z chmurą? Percepcja kontra rzeczywistość: Więcej niż jeden na pięciu respondentów stwierdza, że główny problem w zakresie wykorzystania oprogramowania jako usługi stanowią incydenty związane z bezpieczeństwem danych, zaś w przypadku infrastruktury jako usługi i chmury publicznej są to przypadki naruszenia danych. Tymczasem wyniki wskazują, że mniej niż jedna czwarta (23%) firm faktycznie doświadczyła utraty danych lub naruszeń w ramach używanych rozwiązań w chmurze.
• Niedostateczne kompetencje najwyższego kierownictwa: Głośne przypadki naruszenia danych mające poważne konsekwencje dla finansów i reputacji firm sprawiły, że bezpieczeństwo danych jest jednym z kluczowych priorytetów dla prezesów i dyrektorów wysokiego szczebla, ale istnieje ciągła potrzeba dodatkowej edukacji i poszerzania świadomości dotyczącej ryzyka związanego z przechowywaniem danych poufnych w chmurze. Tylko jedna trzecia (34%) ankietowanych uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury.
• Szara strefa IT, ryzyko i możliwości: Pomimo działań podejmowanych przez działy IT w celu eliminacji szarej strefy technologii informacyjnych 52% firm oczekuje, że dział IT będzie zabezpieczał nieautoryzowane usługi w chmurze wykorzystywane w firmie. Ten brak widoczności w zakresie użycia chmury spowodowany szarą strefą IT stwarza problemy dla działów bezpieczeństwa. Aż 58% ankietowanych w badaniu Orchestrating Security in the Cloud twierdzi, że szara strefa IT ma negatywny wpływ na możliwość utrzymania bezpieczeństwa usług w chmurze.
• Inwestycja w zabezpieczenia: Inwestycje związane z zabezpieczeniem chmury różnią się w zależności od priorytetów w ramach poszczególnych projektów wdrożenia, przy czym najważniejsze technologie wykorzystywane przez uczestników ankiety obejmują ochronę poczty e-mail (43%), ochronę sieci (41%), program antywirusowy (38%), zaporę firewall (37%), szyfrowanie i zarządzanie kluczami (34%) oraz ochronę przed utratą danych (31%).

chmura w firmach, hybrid, public, private cloud

"Chmura to przyszłość dla firm, instytucji rządowych i konsumentów. Dostawcy zabezpieczeń i dostawcy rozwiązań w chmurze muszą zapewnić klientom odpowiednią wiedzę i narzędzia oraz budować relacje oparte na zaufaniu, aby utrzymać ekspansję platform chmurowych. Tylko wtedy w pełni skorzystamy z zalet oferowanych przez tę technologię" - dodaje Jim Reavis, prezes organizacji Cloud Security Alliance.

Metodologia
W ankiecie przeprowadzonej przez Vanson Bourne uczestniczyło 1200 decydentów w zakresie IT, posiadających wpływ na bezpieczeństwo rozwiązań w chmurze w swojej organizacji we Francji, Brazylii, Kanadzie, Niemczech, Australii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych (350 respondentów ze Stanów Zjednoczonych i po 150 z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii oraz po 100 z Francji, Brazylii, Kanady, Niemiec i Australii). W ankiecie udział wzięli pracownicy z różnych organizacji, poczynając od zatrudniających 251-500 osób, a kończąc na przedsiębiorstwach z ponad 5000 pracowników.


Źródło: Intel Security

Logowanie i rejestracja