Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Aktualności

Nowe badania przestrzegają przed lukami w zabezpieczeniach BYOD

BYODZ nowych badań przeprowadzonych przez F-Secure wynika, że wiele firm naraża poufne dane na duże ryzyko, lekceważąc kwestię zabezpieczania urządzeń prywatnych wykorzystywanych do celów służbowych. Tylko 30% polskich firm stosuje rozwiązania do ochrony tabletów i smartfonów, a niecałe 40% wdrożyło programy umożliwiające zarządzanie przez działy IT urządzeniami mobilnymi.


Badania pokazują, że wiele firm rozumie potrzebę wprowadzenia niezawodnych zabezpieczeń, ale często nie potrafi powiązać tego wymogu z konkretnymi środkami ochrony. Na przykład: choć 92 proc. twierdzi, że zarządzanie bezpieczeństwem nabierze większego znaczenia w ciągu następnych 12 miesięcy, a 87 proc. przyznaje, że używanie urządzeń osobistych do celów zawodowych (bring your own device, BYOD) utrudnia zabezpieczanie systemów informatycznych, to tylko 36 proc. dysponuje rozwiązaniem do zarządzania urządzeniami mobilnymi, które pomaga ograniczyć zagrożenia związane z BYOD.

Problem jest szczególnie widoczny w firmach zatrudniających 25-199 pracowników, które pozostają w tyle za większymi przedsiębiorstwami, jeśli chodzi o ochronę flot BYOD (i ogólnie urządzeń mobilnych).

Oto niektóre luki w zabezpieczeniach, które występują w tym segmencie:
• Tylko 29 proc. ma rozwiązania do zarządzania urządzeniami mobilnym, w porównaniu z 36 proc. w całej próbie.
• Tylko 29 proc. zapewnia pracownikom rozwiązania do zabezpieczania telefonów i tabletów, w porównaniu z 37 proc. całości.
• Tylko 41 proc. używa VPN, w porównaniu z 50 proc. w całej próbie.
• Dla firm z tego segmentu zapewnienie płynnego działania systemów IT, ochrony przeciw wirusom i złośliwemu oprogramowaniu, a także ochrony przed cyberatakami mającymi na celu kradzież informacji finansowych, własności intelektualnej oraz danych pracowników i klientów, ma wyższy priorytet, niż ochrona szerokiej gamy urządzeń czy też ogólne bezpieczeństwo urządzeń mobilnych.

Francja bardziej przejęta BYOD, ale mniej aktywna niż Wielka Brytania i Niemcy
Widać też istotne różnice we wdrażaniu środków bezpieczeństwa w poszczególnych krajach. Na przykład respondenci z Francji uznali zabezpieczanie szerokiej gamy urządzeń oraz ochronę przed zewnętrznymi cyberatakami, mającymi na celu kradzież danych pracowników i klientów, za kwestie o najwyższym priorytecie, ale tylko 28 proc. spośród nich obecnie dysponuje rozwiązaniem do zarządzania urządzeniami mobilnymi. Ponadto rzadziej wskazywali zabezpieczanie szerokiej gamy urządzeń jako kwestię, która będzie miała priorytetowe znaczenie w przyszłości.

Z drugiej strony 43 proc. respondentów brytyjskich dysponuje już rozwiązaniem do zarządzania urządzeniami mobilnymi, pomimo tego, że zabezpieczanie szerokiej gamy urządzeń zajęło dopiero ósme miejsce na liście ich szesnastu bieżących priorytetów i dziewiąte na liście szesnastu przyszłych priorytetów.

Badania umożliwiły też porównanie niektórych europejskich krajów i regionów:
• 42 proc. firm niemieckich dysponuje rozwiązaniem do zabezpieczenia urządzeń mobilnych, w porównaniu z 40 proc. firm brytyjskich i nordyckich i tylko 30 proc. firm francuskich.
• 30 proc. firm polskich używa rozwiązań do ochrony tabletów i smartfonów.
• 43 proc. firm brytyjskich dysponuje rozwiązaniem do zarządzania urządzeniami mobilnymi, czyli umożliwiającymi kontrolę instalowanych aplikacji i funkcjonalności telefonów i tabletów, w porównaniu z 37 proc. niemieckich, 34 proc. nordyckich i zaledwie 28 proc. francuskich.
• 39 proc. firm polskich stosuje rozwiązania do zarządzania flotą mobilną
• 58 proc. firm niemieckich używa VPN, w porównaniu z 51 proc. brytyjskich, 49 proc. nordyckich i tylko 44 proc. francuskich.
• 46 proc. firm polskich stosuje rozwiązania VPN

Jarno Niemela, z działu badań F-Secure, uważa, że lekceważenie wymagań w zakresie ochrony flot BYOD stanowi poważną lukę w zabezpieczeniach punktów końcowych i może narazić firmy dokładnie na te problemy, których próbują uniknąć.

Lekceważenie zabezpieczeń punktów końcowych, na przykład poprzez zaniedbywanie ochrony flot BYOD, to zasadniczo przymykanie oczu na zagrożenia, jakie wiążą się ze zbyt łagodnymi zasadami bezpieczeństwa. W ten sposób firmy stają się podatne na incydenty, których wolałyby uniknąć - powiedział Niemela. - Czy ktokolwiek używałby firmowego komputera do obsługi poczty e-mail bez rozwiązania zabezpieczającego? Oczywiście, że nie. Dlaczego więc przyznawać niezabezpieczonym urządzeniom BYOD dostęp do poczty lub innych zasobów przedsiębiorstwa?

Pakiet F-Secure Protection Service for Business oferuje firmom kompleksowe rozwiązanie zabezpieczające do ochrony wszystkich punktów końcowych - komputerów PC i Mac, urządzeń mobilnych i serwerów - z wykorzystaniem jednego, scentralizowanego portalu. Jeden z komponentów tego pakietu, Freedome for Business, pomaga w zabezpieczeniu floty urządzeń z systemami iOS i Android, zarówno należących do pracowników, jak i do firmy, i oferuje przedsiębiorstwom ekonomiczny sposób wprowadzenie skutecznej polityki BYOD.

Badanie zostały przeprowadzone w dniach 26 kwietnia - 15 maja wśród 1780 respondentów z Europy. Podczas analizy próbę ograniczono do 1278 firm zatrudniających 25 lub więcej pracowników.

Źródło: F-Secure