Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

20 poziom zasilania nadal groźny - szczególnie dla firmowych danych

linia energetyczna„Znowu się udało” - mogli pomyśleć nieostrożni administratorzy IT uspokojeni ostatnim ochłodzeniem. Widmo przegrzanych elektrowni, spadków zasilania, wyłączanych serwerów i ginących danych przestało chwilowo straszyć. Firma StorageCraft specjalizująca się w rozwiązaniach do tworzenia i szybkiego przywracania danych z backupu radzi, by ten moment oddechu wykorzystać przygotowując serwerownie nie tylko na energetyczne zawirowania.


Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna podała, że lipiec 2015 roku był najcieplejszym miesiącem w historii takich pomiarów prowadzonych od 1880 roku.

W sierpniu pada kolejny, tym razem polski rekord - 38,9 °C we Wrocławiu. Dopiero ostatni tydzień przyniósł lekkie ochłodzenie i umożliwił oddech zwłaszcza pracownikom przeciążonych elektrowni. Widmo przegrzania agregatów prądotwórczych i spadków napięcia w firmach i domach zostało chwilowo odpędzone.

Wszyscy administratorzy IT bez planu na taką ewentualność mają teraz moment na chłodny rachunek sumienia. Przy realnym spadku zasilania musieliby najpierw wyłączyć chłodzenie serwerów, potem same serwery, a wreszcie telefon rozgrzany pytaniami zarządu „dlaczego firma / bank / urząd stoi”.
Jak się przed tym zabezpieczyć?

Optymalna temperatura w centrum danych powinna wynosić 19-21 °C, a wilgotność powietrza mieścić się w przedziale 45 - 50%. Aby utrzymać takie warunki na stałym poziomie niezbędny jest system chłodzenia zabezpieczony przed skutkami spadków napięcia. Sprzętowym buforem bezpieczeństwa są listwy antyprzepięciowe i awaryjne zasilacze UPS używane przez zapobiegliwych administratorów.

Dobrym pomysłem jest też wyposażenie serwerowni w oprogramowanie monitorujące jej temperaturę. Jeżeli spadek napięcia wyłączy któryś z elementów chłodzenia to system powiadomi nas o ryzyku przegrzania nadzorowanych maszyn. Możemy wtedy np. wyłączyć klimatyzację biura, a uzyskaną energią chłodzić tylko kluczowych w takiej chwili pracowników - nasze serwery.

Utrata zasilania może szkodzić serwerom nie tylko w momencie jej wystąpienia, ale i na dłuższą metę, bo nawet krótka usterka może wpływać na działanie naszego serwera w przyszłości. Co się stanie, gdy pechowy spadek napięcia wyłączy taki niestabilny sprzęt w trakcie naszej pracy?

"W najgorszym przypadku utracimy wszystkie dane przechowywane w pamięci urządzenia. Z tego powodu każdy administrator powinien pamiętać o backupie swoich danych; bez nich nawet serwer z własnym generatorem prądu będzie tylko zbędnym kosztem na fakturze za energię" - przypomina Łukasz Milic, inżynier systemowy firmy StorageCraft Polska Sp. z o.o.

Wybierając backup warto pomyśleć o narzędziu, które pozwoli szybko odtworzyć całą zawartość niesprawnego komputera lub serwera na nowym, nawet zupełnie innym sprzęcie bez konieczności jego wcześniejszej konfiguracji. W ten sposób skrócimy czas przestoju w pracy do absolutnego minimum. Takim rozwiązaniem może być np. in. technologia Hardware Independent Restore dostępna w produktach ShadowProtect SPX.

Do zwlekających z modernizacją serwerowni i wdrożeniem backupu mogą przemówić opinie niektórych ekspertów. Ich zdaniem fakt, że przetrwaliśmy lato 2015 roku nie oznacza, że przetrwamy przyszłoroczne. Jak oceniają specjaliści rok 2016 może jeszcze dotkliwiej uderzyć w bezpieczeństwo polskiego sektora energetycznego i wszystkich, którzy od niego zależą.

Źródło: StorageCraft

Logowanie i rejestracja