Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Aktualności

20 poziom zasilania nadal groźny - szczególnie dla firmowych danych

linia energetyczna„Znowu się udało” - mogli pomyśleć nieostrożni administratorzy IT uspokojeni ostatnim ochłodzeniem. Widmo przegrzanych elektrowni, spadków zasilania, wyłączanych serwerów i ginących danych przestało chwilowo straszyć. Firma StorageCraft specjalizująca się w rozwiązaniach do tworzenia i szybkiego przywracania danych z backupu radzi, by ten moment oddechu wykorzystać przygotowując serwerownie nie tylko na energetyczne zawirowania.


Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna podała, że lipiec 2015 roku był najcieplejszym miesiącem w historii takich pomiarów prowadzonych od 1880 roku.

W sierpniu pada kolejny, tym razem polski rekord - 38,9 °C we Wrocławiu. Dopiero ostatni tydzień przyniósł lekkie ochłodzenie i umożliwił oddech zwłaszcza pracownikom przeciążonych elektrowni. Widmo przegrzania agregatów prądotwórczych i spadków napięcia w firmach i domach zostało chwilowo odpędzone.

Wszyscy administratorzy IT bez planu na taką ewentualność mają teraz moment na chłodny rachunek sumienia. Przy realnym spadku zasilania musieliby najpierw wyłączyć chłodzenie serwerów, potem same serwery, a wreszcie telefon rozgrzany pytaniami zarządu „dlaczego firma / bank / urząd stoi”.
Jak się przed tym zabezpieczyć?

Optymalna temperatura w centrum danych powinna wynosić 19-21 °C, a wilgotność powietrza mieścić się w przedziale 45 - 50%. Aby utrzymać takie warunki na stałym poziomie niezbędny jest system chłodzenia zabezpieczony przed skutkami spadków napięcia. Sprzętowym buforem bezpieczeństwa są listwy antyprzepięciowe i awaryjne zasilacze UPS używane przez zapobiegliwych administratorów.

Dobrym pomysłem jest też wyposażenie serwerowni w oprogramowanie monitorujące jej temperaturę. Jeżeli spadek napięcia wyłączy któryś z elementów chłodzenia to system powiadomi nas o ryzyku przegrzania nadzorowanych maszyn. Możemy wtedy np. wyłączyć klimatyzację biura, a uzyskaną energią chłodzić tylko kluczowych w takiej chwili pracowników - nasze serwery.

Utrata zasilania może szkodzić serwerom nie tylko w momencie jej wystąpienia, ale i na dłuższą metę, bo nawet krótka usterka może wpływać na działanie naszego serwera w przyszłości. Co się stanie, gdy pechowy spadek napięcia wyłączy taki niestabilny sprzęt w trakcie naszej pracy?

"W najgorszym przypadku utracimy wszystkie dane przechowywane w pamięci urządzenia. Z tego powodu każdy administrator powinien pamiętać o backupie swoich danych; bez nich nawet serwer z własnym generatorem prądu będzie tylko zbędnym kosztem na fakturze za energię" - przypomina Łukasz Milic, inżynier systemowy firmy StorageCraft Polska Sp. z o.o.

Wybierając backup warto pomyśleć o narzędziu, które pozwoli szybko odtworzyć całą zawartość niesprawnego komputera lub serwera na nowym, nawet zupełnie innym sprzęcie bez konieczności jego wcześniejszej konfiguracji. W ten sposób skrócimy czas przestoju w pracy do absolutnego minimum. Takim rozwiązaniem może być np. in. technologia Hardware Independent Restore dostępna w produktach ShadowProtect SPX.

Do zwlekających z modernizacją serwerowni i wdrożeniem backupu mogą przemówić opinie niektórych ekspertów. Ich zdaniem fakt, że przetrwaliśmy lato 2015 roku nie oznacza, że przetrwamy przyszłoroczne. Jak oceniają specjaliści rok 2016 może jeszcze dotkliwiej uderzyć w bezpieczeństwo polskiego sektora energetycznego i wszystkich, którzy od niego zależą.

Źródło: StorageCraft