Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Macierze Hitachi Data Systems w superkomputerze Galera

HitachiHitachi Data Systems, spółka zależna Hitachi, Ltd., we współpracy z firmą WASKO S.A. wdrożyła w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK) system pamięci masowej oparty na platformach Hitachi Unified Storage VM i Hitachi Unified Storage 150.


CI TASK to ośrodek zlokalizowany w Gdańsku, w którym naukowcy z całej Polski mogą przeprowadzać złożone analizy, obliczenia i eksperymenty laboratoryjne, wpływające na rozwój wiedzy w dziedzinach takich jak fizyka, meteorologia, mechanika czy chemia. Na przestrzeni 20 lat istnienia ośrodka jego superkomputery m.in. modelowały skrzydła polskich i zagranicznych samolotów, wspierały badania nad nowymi materiałami i pomagały w wirtualnym testowaniu substancji leczniczych.

Pamięci masowe Hitachi pełnią rolę podsystemu dyskowego superkomputera Galera Plus, najważniejszego i najpotężniejszego superkomputera w CI TASK, który pomaga środowiskom naukowym w szybszym i skuteczniejszym prowadzeniu zaawansowanych badań.

Galera Plus to klaster składający się z serwerów o łącznej ilości 10896 rdzeni i mocy obliczeniowej przekraczającej 100 teraflopsów (FLOPS określa liczbę operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Inwestycje w pierwotną wersję Galery, oddanej do użytku w 2008 roku, skupiały się na osiągnięciu jak najwyższej mocy obliczeniowej. Kwestie związane z systemem składowania danych zeszły na drugi plan, czego konsekwencją w przypadku wystąpieniu awarii dysków twardych był spadek wydajności całego środowiska.

"Awaria dysku była dla nas głównie problemem wydajnościowym. Gdy macierz rozpoczynała automatyczne odbudowywanie woluminu logicznego, spadała wydajność całego podsystemu dyskowego, a w rezultacie superkomputera jako całości" - mówi Rafał Tylman, Kierownik Działu Systemów Komputerów Dużej Mocy w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.

Planując zakup nowego środowiska do składowania danych, tym razem priorytetem dla CI TASK stało się uzyskanie wysokiej wydajności całego środowiska, nawet w sytuacji wystąpienia awarii kilku dysków jednocześnie. Propozycję najbardziej odpowiadającą oczekiwaniom ośrodka naukowego zaproponowała w przetargu firma Wasko. Architektura rozwiązania opierała się na trzech macierzach klasy enterprise (HUS VM) oraz jednej platformie midrange (HUS 150). Dodatkowo w rozwiązaniu zastosowano serwery z procesorami Intel Xeon wykorzystywane przez klastrowy systemu plików Lustre. Nowe środowisko superkomputera Galera Plus osiągnęło w testach stabilną wydajność zapisu rzędu 15 GB/s - co ważne, również trakcie odbudowy uszkodzonego dysku.

Wyższa wydajność systemu związana z dostępem do ponad dziesięciu tysięcy rdzeni i prawie dwupetabajtowego repozytorium na dane w ramach jednego, spójnego środowiska oznacza większą dostępność superkomputera dla naukowców. Mogą oni swobodnie prowadzić bardziej efektywne działania i realizować skomplikowane zadania obliczeniowe polegające na modelowaniu zjawisk fizycznych, chemicznych czy inżynierskich. Tego typu badania, często prowadzone w czasie rzeczywistym, wymagają wydajnej komunikacji serwerów z pamięciami masowymi. Odpowiednia konfiguracja macierzy zapewnia stałą wysoką wydajność środowiska nawet podczas awarii jednego, czy nawet kilku dysków.

"Rozwiązanie Hitachi Data Systems pozwala nam na rozwój, zarówno na poziomie architektury, jak i technologii. Macierze są wyposażone w funkcje wirtualizacji zasobów, co stanowi dodatkowe ułatwienie. Upraszcza rekonfigurację środowiska, dzielenie go na logicznie niezależne części, a także migrowanie danych" - mówi Michał Białoskórski, Administrator w Dziale Systemów KDM w CI TASK.

Źródło: Hitachi Data Systems