Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

VMware zapowiada vSphere 6.5 - #VMworld
VMware zapowiada vSphere 6.5 - #VMworld

Podczas konferencji VMworld 2016 Europe trwającej w Barcelonie, firma VMware zapowiedziała nową wersję platformy wirtualizacji stanowiącej fundament dla chmur hybrydowych (hybrid cloud) i centrum danych definiowanych programowo (Software-defined Data Center, SDDC) - vSphere 6.5. Podanie tej informacji podczas europe...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Aktualności

Nowa platforma EMC VMAX3 - podwalina pod chmurę hybrydową

EMCFirma EMC Corporation rozszerza ofertę o wyczekiwaną rodzinę VMAX3, wprowadzającą rozwiązania VMAX w świat platform usług przetwarzania danych klasy korporacyjnej. Jest to fundamentalna zmiana tego, co było dotąd możliwe w kontekście pamięci masowej dla przedsiębiorstw. Nowe rozwiązania oferują dużo lepszą sprawność (porównywalną z usługami chmurowymi), wydajność i kontrolę nad centrum przetwarzania danych.


Pojawienie się chmur publicznych (public cloud) umożliwiło działom biznesowym pominięcie działów informatycznych i szybkie pozyskiwanie potrzebnych aplikacji. Takie samoobsługowe podejście zdecydowanie poprawiło sprawność funkcjonowania biznesu, jednak  pojawiło się nowe ryzyko związane z przeniesieniem danych firmowych poza zaufaną strefę kontrolowaną przez wewnętrzny dział informatyczny.

Chcąc odzyskać kontrolę nad danymi, działy informatyczne potrzebują nowej, o wiele sprawniejszej infrastruktury centrum przetwarzania danych. VMAX3, platforma usług przetwarzania danych klasy korporacyjnej, pozwala odzyskać kontrolę nad tym, gdzie są uruchamiane konkretne obciążenia - w centrum przetwarzania danych czy w chmurze publicznej. VMAX3 pomaga w ten sposób klientom zarządzać środowiskiem pamięci masowej jako usługi (ang. Storage-as-a-Service) z wykorzystaniem łatwych do przewidzenia poziomów usług w chmurze hybrydowej.

Przebudowa architektury VMAX3 bazuje na nowej wersji systemu operacyjnego HYPERMAX i architekturze Dynamic Virtual Matrix. HYPERMAX to pierwszy w branży otwarty, konwergentny hiperwizor pamięci masowej i system operacyjny w jednym. Pozwala on platformie VMAX3 osadzać usługi infrastruktury pamięci masowej, takie jak dostęp do chmury, mobilność danych czy ochrona danych, bezpośrednio w macierzy. W ten sposób rośnie wydajność i poziom konsolidacji infrastruktury centrum przetwarzania danych, przy jednoczesnym zmniejszeniu zajmowanej powierzchni i zużycia energii. Ponadto system HYPERMAX umożliwia udostępnianie usług przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, bez zakłócania pracy innych podsystemów. Architektura macierzowa Dynamic Virtual Matrix umożliwia dynamiczne przydzielanie mocy obliczeniowej, co poprawia ogólną wydajność infrastruktury i pozwala zapewniać łatwe do przewidzenia poziomy usług - niezależnie od skali środowiska.

"EMC twierdzi, że za sprawą VMAX3 chce wywrócić do góry nogami rynek korporacyjnych systemów pamięci masowej. W tym celu firma ukuła łatwe do zrozumienia i chwytliwe określenie tego rodzaju rozwiązania: platforma usług przetwarzania danych klasy korporacyjnej. Jakkolwiek chwytliwa nie byłabynazwa, liczą się konkrety. Szczęśliwie pod tym względem VMAX3 zdecydowanie nie rozczarowuje. Jest to dobrze przemyślana platforma wykorzystująca zarówno moc obliczeniową nowoczesnych procesorów, jak i zaawansowane, nowatorskie funkcje, w wyniku czego umożliwia zagwarantowanie i utrzymanie łatwych do przewidzenia poziomów usług - niezależnie od skali środowiska. VMAX3 zostało zaprojektowane z myślą o umożliwieniu działom informatycznym skorzystania z atrakcyjnych ekonomiczności, elastyczności oraz samoobsługi oferowanych przez chmury, nie rezygnując jednocześnie z bezpieczeństwa, dostępności i skalowalności tradycyjnego centrum przetwarzania danych" - powiedział Mark Peters, ESG.

Platforma VMAX3 łączy kontrolę i pewność tradycyjnych centrów przetwarzania danych z elastycznością, ekonomicznością i skalowalnością chmury. W ten sposób dostajemy środowisko wydajniejsze, bezpieczniejsze i sprawniejsze.

Nowe systemy hybrydowe VMAX3 - w tym modele 100K, 200K i 400K - zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o obsłudze chmur hybrydowych. Z tego względu właśnie potrafią dynamicznie przydzielać na żądanie nawet 384 rdzeni procesorów, płynnie dostosowując się do wymagań dynamicznych, zróżnicowanych obciążeń.

Zoptymalizowana pod kątem pamięci Flash platforma VMAX3 oferuje sprawność i ekonomiczność chmury oraz kontrolę i bezpieczeństwo, z których znana jest rodzina produktów VMAX (dostępność na poziomie „sześciu dziewiątek”, czyli 99,9999%).

Nowy produkt do zabezpieczania danych, EMC ProtectPoint, umożliwia tworzenie kopii zapasowych bezpośrednio z podstawowej pamięci masowej do podsystemu chronionego. Nawet dziesięciokrotnie szybsze tworzenie kopii zapasowych i natychmiastowy dostęp do chronionych danych. Nowy algorytm umożliwia utworzenie kopii zapasowej danych zawartychw VMAX3 bezpośrednio w systemie Data Domain, co eliminuje potrzebę utrzymywania tradycyjnej infrastruktury kopii zapasowych i obniża całkowity koszt posiadania nawet o 65%.

Nowe, wbudowane funkcje dostępu do chmury publicznej zostaną dodane z wykorzystaniem technologii przejętej niedawno spółki TwinStrata Inc. Ta zaawansowana technologia warstwowania środowiska chmury umożliwia przenoszenie rzadko wykorzystywanych danych do chmury publicznej, co obniża całkowity koszt posiadania. Obecnie rozwiązania firmy TwinStrata obsługują chmury wielu czołowych dostawców. Wkrótce grono obsługiwanych środowisk zostanie powiększone o inne popularne rozwiązania.

VMAX3 z systemem HYPERMAX powinny być dostępne od trzeciego kwartału 2014 r. W późniejszym terminie będą udostępniane różne dodatkowe funkcje. Osadzanie plików i rozwiązanie ProtectPoint będą dostępne od czwartego kwartału 2014 r. (obowiązywać będą dodatkowe opłaty licencyjne). Szczegóły integracji z rozwiązaniem firmy TwinStrata zostaną podane w późniejszym terminie. Do wdrożeń VMAX3 dostępne są usługi doradcze i wdrożeniowe EMC Global Services.

Źródło: EMC