Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Idea Open Source - co nam daje otwarte oprogramowanie

Open SourceRozwiązania Open Source coraz szerzej stosowane są nie tylko na rynkach światowych, ale i w Polsce. Wiele prywatnych firm, korporacji czy instytucji państwowych decyduje się na wykorzystanie otwartego oprogramowania. Dlaczego tak się dzieje?


Otwarte oprogramowanie to takie, którego licencja pozwala na legalne i często bezpłatne użytkowanie, a także na nieograniczoną modyfikację kodu źródłowego. Rozwiązania Open Source, które jeszcze kilka lat temu były niszą, dziś stają się priorytetem w wielu instytucjach, firmach i krajach. Są powszechnie używane nie tylko w postaci oprogramowania komputerowego, przeglądarek czy klientów poczty dla indywidualnych użytkowników, ale także jako rozwiązania biznesowe, z których korzystają firmy telekomunikacyjne, banki, ubezpieczyciele i wiele innych. Na jego podstawie tworzone są m. in. wewnętrzne systemy instytucji czy platformy bankowości internetowej. Firmy decydują się na korzystanie z otwartego oprogramowania nie tylko ze względu na koszty, ale także lepsze parametry, określające większą elastyczność, wydajność, innowacyjność, bezpieczeństwo i brak uzależnienia od jednego producenta.

Zastosowanie otwartych rozwiązań to przede wszystkim innowacyjność i wolność wyboru, ale także oszczędność dla budżetów firm i instytucji. To również możliwość łatwej integracji całych rozwiązań. Użytkownicy nie płacą za licencję na oprogramowanie, a to w przypadku instytucji np. państwowych zatrudniających tysiące pracowników może sięgać dziesiątek czy setek milionów złotych.
 
Ponadto, stosowanie zamkniętego oprogramowania uzależnia często odbiorcę od jednego dostawcy, który narzucając swoją technologię żąda dodatkowych opłat za jej integrację z innymi systemami. Taki rodzaj uzależnienia nazywany „vendor lock-in” sprawia, że zmiana dostawcy niesie za sobą ogromne koszty w przypadku chęci dostosowania do produktów konkurencji. Stosując rozwiązania otwarte sami decydujemy, czy chcemy ponosić opłaty za wsparcie dostawcy czy systemy będą wdrażane i rozwijane samodzielnie - mówi Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska Sp. z o.o., jeden z ekspertów podczas konferencji Open Source Day 2014.  

Bezpieczeństwo danych
Instytucje rządowe krajów Europy Zachodniej (m.in. Niemiec i Francji) już kilka lat temu wprowadziły zmianę stosowanego oprogramowania na otwarte. Strategie rządowe zalecają podmiotom podległym korzystanie z Open Source, co minimalizuje wydatki publiczne, ale także w dużej mierze wzmacnia bezpieczeństwo danych.

Jako, że kod źródłowy rozwiązań Open Source jest powszechnie dostępny, tysiące ludzi - pasjonatów otwartości każdego dnia testuje i rozwija te systemy. Robią to dobrowolnie, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami z innymi użytkownikami. Można śmiało stwierdzić, że społeczność Open Source to największa firma informatyczna świata, działająca non stop, testująca oprogramowanie na wszelkich możliwych systemach i w każdym środowisku. Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku rozwiązań zamkniętych. Tam kod źródłowy jest pilnie strzeżoną tajemnicą, znaną ograniczonej liczbie programistów. Jeżeli na przykład nie zauważą oni błędów czy luki bezpieczeństwa, może ona być „furtką” dla hackerów przez wiele miesięcy - dodaje Dariusz Świąder.  

Szczegółowe kwestie dotyczące otwartego oprogramowania będą dyskutowane podczas konferencji Open Source Day 2014, która odbędzie się w dn. 13-14 maja 2014 w Warszawie. Podczas wydarzenia podjęte zostaną takie tematy, jak np. wpływ otwartego oprogramowania na informatyzację, dlaczego nie warto bać się migracji na otwarte oprogramowanie czy przyszłość rozwiązań Open Source w Polsce.   

Źródło: Core PR