Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Aktualności

SUSE przewiduje powszechność wykorzystania superkomputerów w biznesie

SUSE SupercomputerFirma SUSE poinformowała, że według listy TOP500, będącej powszechnie uznawanym światowym rankingiem systemów komputerowych o najwyższej wydajności (HPC), system operacyjny SUSE Linux Enterprise Server (SLES) wykorzystywany jest przez ponad jedną trzecią ze stu najwydajniejszych superkomputerów świata.


SUSE należy do wiodących dostawców rozwiązań z dziedziny superkomputerów, łącząc wysoką skalowalność z elastycznością architektury i możliwością obsługi wielkich jednostek przetwarzających dane (CPU). Liczne zalety systemu Linux sprawiają, że jego różne dystrybucje są wykorzystywane przez 95 procent maszyn z listy TOP500.

"SUSE wkłada wiele wysiłku w rozwój rozwiązań dla najszybszych komputerów świata. Następnym krokiem w rozwoju superkomputerów będzie przejście od wysokiej wydajności ku wysokiej produktywności, nad czym pracują nasi partnerzy, tacy jak SGI, Cray i Teradata. Linux pozostanie integralną częścią tych rewolucyjnych maszyn" - mówi Meike Chabowski, dyrektor marketingu produktów w dziale Enterprise Linux Servers firmy SUSE.

Kilka minionych lat przyniosło istotne zmiany w dziedzinie informatyki o najwyższej wydajności - coraz częściej nazywanej informatyką wysokiej produktywności. Powodem tego było przynajmniej po części pojawienie się rozwiązań open source i nowych technologii klastrowych. Rozwój zarówno przystępnego cenowo sprzętu, jak i systemu Linux spowodował radykalne obniżenie kosztów takich systemów. Moc obliczeniowa wzrosła tysiąckrotnie w ciągu zaledwie kilku lat, umożliwiając przedsiębiorstwom korzystanie z potęgi superkomputerów w postaci linuksowych klastrów HPC, działających na powszechnie dostępnym sprzęcie.

Praktycznie w każdej branży wdrażane są klastry linuksowe, pozwalające uzyskać wydajność niezbędną do osiągnięcia celów biznesowych. Rozwiązania HPC wykorzystywane są do analiz sejsmicznych w poszukiwaniach ropy i gazu, symulacji aerodynamicznych przy projektowaniu samochodów i samolotów, efektów specjalnych w kinematografii, modelowania molekularnego w badaniach biomedycznych, superskalowalnych obliczeń biznesowych oraz przetwarzania wielkich ilości danych i modelowania finansowego w analizach biznesowych. W efekcie trwającej od roku 2011 cichej ewolucji, lista TOP500 zawiera dziś 270 superkomputerów przemysłowych, działających poza ośrodkami akademickimi, badawczymi i rządowymi (większość z nich w energetyce oraz poszukiwaniach ropy i gazu, a także u dostawców usług informatycznych). Najszybszym superkomputerem działającym w przemyśle, zajmującym 11 pozycję na liście TOP500 jest Pangea, użytkowana przez Total Exploration Production we Francji - system SGI ICE X, działający pod kontrolą SUSE Linux Enterprise Server.

"Coraz więcej komercyjnych użytkowników sięga po rozwiązania HPC, by zapewnić sobie wielką wydajność niezbędną realizacji celów biznesowych. Przygotowując system Pangea dla Total Exploration, firma SGI stworzyła najszybszy superkomputer używany w środowisku przemysłowym. Współpraca z SUSE pozwoliła nam wykorzystać SUSE Linux Enterprise Server, system operacyjny doskonale łączący wysoką skalowalność i elastyczną architekturę z możliwością obsługi wielkiej liczby procesorów" - powiedział Bill Mannel, wiceprezes firmy SGI ds. serwerów.

Od roku 1992 inżynierowie SUSE wnieśli istotny wkład w rozwój i optymalizację jądra systemu Linux oraz związanych z nim rozwiązań o najwyższej wydajności. Na przykład SUSE Linux Enterprise Server był pierwszą dostępną na rynku wersją systemu operacyjnego Linux obsługującą 64-bitowe chipsety i obecnie stanowi synonim Linuksa o wysokiej wydajności dla maszyn 64-bitowych i komputerów mainframe.

"Nasze komputery klasy HPC wykorzystują systemy SUSE od 1998 roku. W tamtym czasie było dla nas istotne to, że SUSE udostępniało funkcje nieobecne w innych dystrybucjach Linuksa. Wciąż jest to dla nas ważne i dlatego nasze najwydajniejsze maszyny i większość innych komputerów używa systemy SUSE Linux Enterprise Server" - mówi dr Herbert Huber, szef działu systemów wysokowydajnych w Centrum Komputerowym Leibniza Bawarskiej Akademii Nauk w Garching.

Szybkie implementowanie przez SUSE nowych funkcji i technologii istotnych dla wysokiej wydajności sprzyjało i wciąż sprzyja powodzeniu SUSE Linux Enterprise Server w branży HPC. Jednym z obszarów, w których SUSE aktywnie wspomaga partnerów i społeczność użytkowników superkomputerów, jest obsługa Lustre przez SUSE Linux Enterprise Server. Lustre to bardzo skalowalny, równoległy, rozproszony system plików, zdolny do współpracy z wieloma klastrami obliczeniowymi o tysiącach węzłów, dziesiątkach petabajtów pamięci masowej w setkach serwerów i łączną przepływnością wejścia/wyjścia przekraczającą terabajt na sekundę.

Inżynierowie SUSE pracują także nad implementacją technologii pamięci masowych Ceph. Jest to zunifikowany, rozproszony system pamięci masowej, opracowany pod kątem wysokiej wydajności, niezawodności i skalowalności. Wbudowane, rozproszone platformy pamięci masowej takie jak Ceph zwiastują koniec silosów CPU, krępujących przetwarzanie i składowanie danych. CPU mogą być teraz wykorzystywane do tego, do czego są w danej chwili potrzebne, co pozwala maksymalnie wykorzystać zasoby i uzyskać wyższe zwroty z inwestycji.

Użytkownicy rozwiązań HPC odnoszą dodatkowe korzyści z efektów intensywnej współpracy SUSE ze wszystkimi liczącymi się dostawcami sprzętu i podzespołów o najwyższej wydajności, w tym firmami SGI, HP, IBM, Cray i Intel.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.suse.com/products/server.

Źródło: SUSE