Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Aktualności

SUSE przewiduje powszechność wykorzystania superkomputerów w biznesie

SUSE SupercomputerFirma SUSE poinformowała, że według listy TOP500, będącej powszechnie uznawanym światowym rankingiem systemów komputerowych o najwyższej wydajności (HPC), system operacyjny SUSE Linux Enterprise Server (SLES) wykorzystywany jest przez ponad jedną trzecią ze stu najwydajniejszych superkomputerów świata.


SUSE należy do wiodących dostawców rozwiązań z dziedziny superkomputerów, łącząc wysoką skalowalność z elastycznością architektury i możliwością obsługi wielkich jednostek przetwarzających dane (CPU). Liczne zalety systemu Linux sprawiają, że jego różne dystrybucje są wykorzystywane przez 95 procent maszyn z listy TOP500.

"SUSE wkłada wiele wysiłku w rozwój rozwiązań dla najszybszych komputerów świata. Następnym krokiem w rozwoju superkomputerów będzie przejście od wysokiej wydajności ku wysokiej produktywności, nad czym pracują nasi partnerzy, tacy jak SGI, Cray i Teradata. Linux pozostanie integralną częścią tych rewolucyjnych maszyn" - mówi Meike Chabowski, dyrektor marketingu produktów w dziale Enterprise Linux Servers firmy SUSE.

Kilka minionych lat przyniosło istotne zmiany w dziedzinie informatyki o najwyższej wydajności - coraz częściej nazywanej informatyką wysokiej produktywności. Powodem tego było przynajmniej po części pojawienie się rozwiązań open source i nowych technologii klastrowych. Rozwój zarówno przystępnego cenowo sprzętu, jak i systemu Linux spowodował radykalne obniżenie kosztów takich systemów. Moc obliczeniowa wzrosła tysiąckrotnie w ciągu zaledwie kilku lat, umożliwiając przedsiębiorstwom korzystanie z potęgi superkomputerów w postaci linuksowych klastrów HPC, działających na powszechnie dostępnym sprzęcie.

Praktycznie w każdej branży wdrażane są klastry linuksowe, pozwalające uzyskać wydajność niezbędną do osiągnięcia celów biznesowych. Rozwiązania HPC wykorzystywane są do analiz sejsmicznych w poszukiwaniach ropy i gazu, symulacji aerodynamicznych przy projektowaniu samochodów i samolotów, efektów specjalnych w kinematografii, modelowania molekularnego w badaniach biomedycznych, superskalowalnych obliczeń biznesowych oraz przetwarzania wielkich ilości danych i modelowania finansowego w analizach biznesowych. W efekcie trwającej od roku 2011 cichej ewolucji, lista TOP500 zawiera dziś 270 superkomputerów przemysłowych, działających poza ośrodkami akademickimi, badawczymi i rządowymi (większość z nich w energetyce oraz poszukiwaniach ropy i gazu, a także u dostawców usług informatycznych). Najszybszym superkomputerem działającym w przemyśle, zajmującym 11 pozycję na liście TOP500 jest Pangea, użytkowana przez Total Exploration Production we Francji - system SGI ICE X, działający pod kontrolą SUSE Linux Enterprise Server.

"Coraz więcej komercyjnych użytkowników sięga po rozwiązania HPC, by zapewnić sobie wielką wydajność niezbędną realizacji celów biznesowych. Przygotowując system Pangea dla Total Exploration, firma SGI stworzyła najszybszy superkomputer używany w środowisku przemysłowym. Współpraca z SUSE pozwoliła nam wykorzystać SUSE Linux Enterprise Server, system operacyjny doskonale łączący wysoką skalowalność i elastyczną architekturę z możliwością obsługi wielkiej liczby procesorów" - powiedział Bill Mannel, wiceprezes firmy SGI ds. serwerów.

Od roku 1992 inżynierowie SUSE wnieśli istotny wkład w rozwój i optymalizację jądra systemu Linux oraz związanych z nim rozwiązań o najwyższej wydajności. Na przykład SUSE Linux Enterprise Server był pierwszą dostępną na rynku wersją systemu operacyjnego Linux obsługującą 64-bitowe chipsety i obecnie stanowi synonim Linuksa o wysokiej wydajności dla maszyn 64-bitowych i komputerów mainframe.

"Nasze komputery klasy HPC wykorzystują systemy SUSE od 1998 roku. W tamtym czasie było dla nas istotne to, że SUSE udostępniało funkcje nieobecne w innych dystrybucjach Linuksa. Wciąż jest to dla nas ważne i dlatego nasze najwydajniejsze maszyny i większość innych komputerów używa systemy SUSE Linux Enterprise Server" - mówi dr Herbert Huber, szef działu systemów wysokowydajnych w Centrum Komputerowym Leibniza Bawarskiej Akademii Nauk w Garching.

Szybkie implementowanie przez SUSE nowych funkcji i technologii istotnych dla wysokiej wydajności sprzyjało i wciąż sprzyja powodzeniu SUSE Linux Enterprise Server w branży HPC. Jednym z obszarów, w których SUSE aktywnie wspomaga partnerów i społeczność użytkowników superkomputerów, jest obsługa Lustre przez SUSE Linux Enterprise Server. Lustre to bardzo skalowalny, równoległy, rozproszony system plików, zdolny do współpracy z wieloma klastrami obliczeniowymi o tysiącach węzłów, dziesiątkach petabajtów pamięci masowej w setkach serwerów i łączną przepływnością wejścia/wyjścia przekraczającą terabajt na sekundę.

Inżynierowie SUSE pracują także nad implementacją technologii pamięci masowych Ceph. Jest to zunifikowany, rozproszony system pamięci masowej, opracowany pod kątem wysokiej wydajności, niezawodności i skalowalności. Wbudowane, rozproszone platformy pamięci masowej takie jak Ceph zwiastują koniec silosów CPU, krępujących przetwarzanie i składowanie danych. CPU mogą być teraz wykorzystywane do tego, do czego są w danej chwili potrzebne, co pozwala maksymalnie wykorzystać zasoby i uzyskać wyższe zwroty z inwestycji.

Użytkownicy rozwiązań HPC odnoszą dodatkowe korzyści z efektów intensywnej współpracy SUSE ze wszystkimi liczącymi się dostawcami sprzętu i podzespołów o najwyższej wydajności, w tym firmami SGI, HP, IBM, Cray i Intel.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.suse.com/products/server.

Źródło: SUSE