Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

Aktualności

Unia Europejska chce ożywić rynek chmur obliczeniowych

Cloud Computing European UnionKomisja Europejska ogłosiła strategię, mającą na celu ożywienie rynku chmur obliczeniowych (cloud computing), który w Europie rozwija się dość ospale w porównaniu do USA. Użytkownicy w Unii Europejskiej podchodzą z dużą dozą nieufności do magazynowania danych w chmurze (cloud storage) jak i wykorzystywania chmury publicznej w biznesie.


Chmura obliczeniowa pozwala m.in. na gromadzenie danych na serwerach poza siecią lokalną, w taki sposób, że można mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci Internet. Dane te (np. zdjęcia, dokumenty) można udostępniać innym, wybranym użytkownikom sieci. Usługi oparte o chmurę obliczeniową oferuje wiele firm, a największymi graczami w tym obszarze są Amazon, Google i Microsoft.

 
Użytkownicy często korzystają z chmur obliczeniowych nieświadomie, np. przez pocztę elektroniczną lub serwisy społecznościowe takie jak Facebook.

"Chmury obliczeniowe mają wielki potencjał, który może pobudzić unijną gospodarkę. Warunkiem koniecznym jednak jest, to by użytkownicy zrozumieli sposób ich działania oraz im zaufali. Bez przedsięwzięć na poziomie UE pozostaniemy zamknięci w krajowych fortecach i ominie nas szansa na miliardowe zyski" - powiedziała na konferencji prasowej Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej.

Obecnie rozwój chmur obliczeniowych w UE jest spowolniony, gdyż użytkownicy nie mają pewności co do tego, gdzie znajdują się ich dane, w jaki sposób są przechowywane, jak są zabezpieczone i kto odpowiada z ich ewentualne utracenie. Użytkownicy ponad to boją się o swoją prywatność. Dlatego Komisja Europejska podjęła działania w trzech kierunkach.

"Po pierwsze, standardy i certyfikaty pomogą użytkownikom ocenić i porównywać usługi. Po drugie, wzór warunków kontraktów będzie regulował, jak dane są wykorzystywane w chmurze i kto za nie odpowiada. Po trzecie, europejskie partnerstwa przyczynią się do pobudzenia siły nabywczej sektora publicznego i ukształtują rynek" - wymieniła Neelie Kroes.

KE chce pobudzić rynek zwiększając zaufanie konsumentów poprzez wsparcie dla dobrowolnych unijnych systemów certyfikowania dostawców usługi cloud computing (lista systemów ma powstać do 2014 roku), opracowanie i wdrożenie wzoru "bezpiecznego i uczciwego" kontraktu na te usługi (w tym celu ma powstać unijna grupa zadaniowa) oraz wspieranie tworzenia europejskich partnerstw krajów UE z sektorem IT. Mają one opracować wspólne wymogi do przetargów publicznych na usługi cloud computing, co z kolei ma przyczynić się do kształtowania oferty rynkowej pod kątem tych kryteriów, także dla sektora prywatnego.

Urzędnicy unijni tłumaczyli, że KE chce stworzyć pewnego rodzaju prototyp usług, który będzie mógł być powielany w krajach unijnych. Na ten cel Komisja Europejska przeznaczyła 10 mln EUR z unijnych funduszy.

 
Takimi unijnymi partnerstwami zainteresowanie wyraziły m.in. Niemcy i Holandia, a niektóre kraje już rozwijają takie projekty na własną rękę: Francja (Andromede), Niemcy (Trusted Cloud) i Wielka Brytania (G-Cloud).

KE zwraca uwagę na konieczność ujednolicenia standardów technicznych, tak by zwiększyć kompatybilność różnych systemów i interfejsów, ułatwić przenoszenie danych pomiędzy chmurami oraz poprawić transparentność działania tego obszaru. Komisja Europejska chce, by takie standardy zostały zidentyfikowane w przyszłym roku, a do końca 2013 roku ma powstać raport z postępów. Jeśli zajdzie taka konieczność, KE wystąpi również z propozycjami legislacyjnymi.

Urzędnicy KE twierdzą, że rynek chmur obliczeniowych w Unii Europejskiej jest bardzo podzielony i mało dynamiczny w porównaniu do rynku amerykańskiego oraz że utrudnieniem jego rozwoju w Europie jest m.in. brak jednolitej ochrony danych osobowych w krajach unijnych. Dlatego taką ochronę zaproponowała Komisja Europejska. Ponadto na rynku Unii Europejskiej jest mała konkurencja, która nie wymusza rozszerzenia oferty dla klientów i zapewniania im najwyższego bezpieczeństwa. Z drugiej strony firmy nie mają zapewnionego bezpieczeństwa prowadzenia biznesu na poziomie paneuropejskim ze względu na zróżnicowane wymogi i regulacje prawne.

Komisja Europejska obliczyła, że pobudzenie sektora cloud computing w UE mogłoby przynieść 2,5 mln nowych miejsc pracy i 160 mld euro PKB do 2020 roku.

Źródło: PAP