Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu
Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu

Mijający rok dobitnie wskazuje, jak ważna jest stała dostępność - zarówno usług, jak i danych. Wystarczy wspomnieć głośne fiasko elektronicznego spisu powszechnego na kontynencie australijskim, czy równie dotkliwe w skutkach przestoje systemów IT w sektorze transportu pasażerskiego. Awarie te sprawiły, że ludzie na ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Aktualności

Unia Europejska chce ożywić rynek chmur obliczeniowych

Cloud Computing European UnionKomisja Europejska ogłosiła strategię, mającą na celu ożywienie rynku chmur obliczeniowych (cloud computing), który w Europie rozwija się dość ospale w porównaniu do USA. Użytkownicy w Unii Europejskiej podchodzą z dużą dozą nieufności do magazynowania danych w chmurze (cloud storage) jak i wykorzystywania chmury publicznej w biznesie.


Chmura obliczeniowa pozwala m.in. na gromadzenie danych na serwerach poza siecią lokalną, w taki sposób, że można mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci Internet. Dane te (np. zdjęcia, dokumenty) można udostępniać innym, wybranym użytkownikom sieci. Usługi oparte o chmurę obliczeniową oferuje wiele firm, a największymi graczami w tym obszarze są Amazon, Google i Microsoft.

 
Użytkownicy często korzystają z chmur obliczeniowych nieświadomie, np. przez pocztę elektroniczną lub serwisy społecznościowe takie jak Facebook.

"Chmury obliczeniowe mają wielki potencjał, który może pobudzić unijną gospodarkę. Warunkiem koniecznym jednak jest, to by użytkownicy zrozumieli sposób ich działania oraz im zaufali. Bez przedsięwzięć na poziomie UE pozostaniemy zamknięci w krajowych fortecach i ominie nas szansa na miliardowe zyski" - powiedziała na konferencji prasowej Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej.

Obecnie rozwój chmur obliczeniowych w UE jest spowolniony, gdyż użytkownicy nie mają pewności co do tego, gdzie znajdują się ich dane, w jaki sposób są przechowywane, jak są zabezpieczone i kto odpowiada z ich ewentualne utracenie. Użytkownicy ponad to boją się o swoją prywatność. Dlatego Komisja Europejska podjęła działania w trzech kierunkach.

"Po pierwsze, standardy i certyfikaty pomogą użytkownikom ocenić i porównywać usługi. Po drugie, wzór warunków kontraktów będzie regulował, jak dane są wykorzystywane w chmurze i kto za nie odpowiada. Po trzecie, europejskie partnerstwa przyczynią się do pobudzenia siły nabywczej sektora publicznego i ukształtują rynek" - wymieniła Neelie Kroes.

KE chce pobudzić rynek zwiększając zaufanie konsumentów poprzez wsparcie dla dobrowolnych unijnych systemów certyfikowania dostawców usługi cloud computing (lista systemów ma powstać do 2014 roku), opracowanie i wdrożenie wzoru "bezpiecznego i uczciwego" kontraktu na te usługi (w tym celu ma powstać unijna grupa zadaniowa) oraz wspieranie tworzenia europejskich partnerstw krajów UE z sektorem IT. Mają one opracować wspólne wymogi do przetargów publicznych na usługi cloud computing, co z kolei ma przyczynić się do kształtowania oferty rynkowej pod kątem tych kryteriów, także dla sektora prywatnego.

Urzędnicy unijni tłumaczyli, że KE chce stworzyć pewnego rodzaju prototyp usług, który będzie mógł być powielany w krajach unijnych. Na ten cel Komisja Europejska przeznaczyła 10 mln EUR z unijnych funduszy.

 
Takimi unijnymi partnerstwami zainteresowanie wyraziły m.in. Niemcy i Holandia, a niektóre kraje już rozwijają takie projekty na własną rękę: Francja (Andromede), Niemcy (Trusted Cloud) i Wielka Brytania (G-Cloud).

KE zwraca uwagę na konieczność ujednolicenia standardów technicznych, tak by zwiększyć kompatybilność różnych systemów i interfejsów, ułatwić przenoszenie danych pomiędzy chmurami oraz poprawić transparentność działania tego obszaru. Komisja Europejska chce, by takie standardy zostały zidentyfikowane w przyszłym roku, a do końca 2013 roku ma powstać raport z postępów. Jeśli zajdzie taka konieczność, KE wystąpi również z propozycjami legislacyjnymi.

Urzędnicy KE twierdzą, że rynek chmur obliczeniowych w Unii Europejskiej jest bardzo podzielony i mało dynamiczny w porównaniu do rynku amerykańskiego oraz że utrudnieniem jego rozwoju w Europie jest m.in. brak jednolitej ochrony danych osobowych w krajach unijnych. Dlatego taką ochronę zaproponowała Komisja Europejska. Ponadto na rynku Unii Europejskiej jest mała konkurencja, która nie wymusza rozszerzenia oferty dla klientów i zapewniania im najwyższego bezpieczeństwa. Z drugiej strony firmy nie mają zapewnionego bezpieczeństwa prowadzenia biznesu na poziomie paneuropejskim ze względu na zróżnicowane wymogi i regulacje prawne.

Komisja Europejska obliczyła, że pobudzenie sektora cloud computing w UE mogłoby przynieść 2,5 mln nowych miejsc pracy i 160 mld euro PKB do 2020 roku.

Źródło: PAP