Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Unia Europejska chce ożywić rynek chmur obliczeniowych

Cloud Computing European UnionKomisja Europejska ogłosiła strategię, mającą na celu ożywienie rynku chmur obliczeniowych (cloud computing), który w Europie rozwija się dość ospale w porównaniu do USA. Użytkownicy w Unii Europejskiej podchodzą z dużą dozą nieufności do magazynowania danych w chmurze (cloud storage) jak i wykorzystywania chmury publicznej w biznesie.


Chmura obliczeniowa pozwala m.in. na gromadzenie danych na serwerach poza siecią lokalną, w taki sposób, że można mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci Internet. Dane te (np. zdjęcia, dokumenty) można udostępniać innym, wybranym użytkownikom sieci. Usługi oparte o chmurę obliczeniową oferuje wiele firm, a największymi graczami w tym obszarze są Amazon, Google i Microsoft.

 
Użytkownicy często korzystają z chmur obliczeniowych nieświadomie, np. przez pocztę elektroniczną lub serwisy społecznościowe takie jak Facebook.

"Chmury obliczeniowe mają wielki potencjał, który może pobudzić unijną gospodarkę. Warunkiem koniecznym jednak jest, to by użytkownicy zrozumieli sposób ich działania oraz im zaufali. Bez przedsięwzięć na poziomie UE pozostaniemy zamknięci w krajowych fortecach i ominie nas szansa na miliardowe zyski" - powiedziała na konferencji prasowej Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej.

Obecnie rozwój chmur obliczeniowych w UE jest spowolniony, gdyż użytkownicy nie mają pewności co do tego, gdzie znajdują się ich dane, w jaki sposób są przechowywane, jak są zabezpieczone i kto odpowiada z ich ewentualne utracenie. Użytkownicy ponad to boją się o swoją prywatność. Dlatego Komisja Europejska podjęła działania w trzech kierunkach.

"Po pierwsze, standardy i certyfikaty pomogą użytkownikom ocenić i porównywać usługi. Po drugie, wzór warunków kontraktów będzie regulował, jak dane są wykorzystywane w chmurze i kto za nie odpowiada. Po trzecie, europejskie partnerstwa przyczynią się do pobudzenia siły nabywczej sektora publicznego i ukształtują rynek" - wymieniła Neelie Kroes.

KE chce pobudzić rynek zwiększając zaufanie konsumentów poprzez wsparcie dla dobrowolnych unijnych systemów certyfikowania dostawców usługi cloud computing (lista systemów ma powstać do 2014 roku), opracowanie i wdrożenie wzoru "bezpiecznego i uczciwego" kontraktu na te usługi (w tym celu ma powstać unijna grupa zadaniowa) oraz wspieranie tworzenia europejskich partnerstw krajów UE z sektorem IT. Mają one opracować wspólne wymogi do przetargów publicznych na usługi cloud computing, co z kolei ma przyczynić się do kształtowania oferty rynkowej pod kątem tych kryteriów, także dla sektora prywatnego.

Urzędnicy unijni tłumaczyli, że KE chce stworzyć pewnego rodzaju prototyp usług, który będzie mógł być powielany w krajach unijnych. Na ten cel Komisja Europejska przeznaczyła 10 mln EUR z unijnych funduszy.

 
Takimi unijnymi partnerstwami zainteresowanie wyraziły m.in. Niemcy i Holandia, a niektóre kraje już rozwijają takie projekty na własną rękę: Francja (Andromede), Niemcy (Trusted Cloud) i Wielka Brytania (G-Cloud).

KE zwraca uwagę na konieczność ujednolicenia standardów technicznych, tak by zwiększyć kompatybilność różnych systemów i interfejsów, ułatwić przenoszenie danych pomiędzy chmurami oraz poprawić transparentność działania tego obszaru. Komisja Europejska chce, by takie standardy zostały zidentyfikowane w przyszłym roku, a do końca 2013 roku ma powstać raport z postępów. Jeśli zajdzie taka konieczność, KE wystąpi również z propozycjami legislacyjnymi.

Urzędnicy KE twierdzą, że rynek chmur obliczeniowych w Unii Europejskiej jest bardzo podzielony i mało dynamiczny w porównaniu do rynku amerykańskiego oraz że utrudnieniem jego rozwoju w Europie jest m.in. brak jednolitej ochrony danych osobowych w krajach unijnych. Dlatego taką ochronę zaproponowała Komisja Europejska. Ponadto na rynku Unii Europejskiej jest mała konkurencja, która nie wymusza rozszerzenia oferty dla klientów i zapewniania im najwyższego bezpieczeństwa. Z drugiej strony firmy nie mają zapewnionego bezpieczeństwa prowadzenia biznesu na poziomie paneuropejskim ze względu na zróżnicowane wymogi i regulacje prawne.

Komisja Europejska obliczyła, że pobudzenie sektora cloud computing w UE mogłoby przynieść 2,5 mln nowych miejsc pracy i 160 mld euro PKB do 2020 roku.

Źródło: PAP

 

Logowanie i rejestracja