Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Aktualności

Acronis radzi - zabezpiecz firmowe dane w sezonie letnim

AcronisTegoroczne lato obfituje w liczne anomalie pogodowe takie jak gwałtowne burze, ulewy, gradobicia czy upały. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że skrajne kaprysy natury stwarzają również wiele zagrożeń dla środowisk IT. Sytuację pogarsza fakt, że właśnie w tym czasie wielu administratorów przebywa na urlopie. Acronis radzi, jak skutecznie zabezpieczyć firmowe dane w okresie letnim.


Rok 2011 był rekordowy na całym świecie pod względem szkód spowodowanych przez burze. Branża ubezpieczeniowa szacuje, że te gwałtowne zjawiska atmosferyczne przyniosły blisko 300 miliardów Euro strat. Ekstremalne warunki pogodowe dominują głównie w lecie i stanowią poważny problem dla IT, począwszy od zwykłego laptopa, który znajduje się w przegrzanym samochodzie, aż do zatopionego na skutek powodzi centrum danych. Dlatego tak ważna jest pełna i kompleksowa ochrona danych i systemów. Jak pokazują dane z ostatniego raportu Acronis Disaster Recovery Index, prawie jedna trzecia firm (32%) obawia się, że ich rozwiązania do odzyskiwania danych mogą nie zadziałać w razie poważnej awarii, a 34% firm spodziewa się w takiej sytuacji nawet długotrwałych przestojów.

Acronis, wiodący dostawca rozwiązań do odzyskiwania i ochrony danych w środowiskach fizycznych i wirtualnych oraz cloud computing, prezentuje pięć wskazówek, które mogą pomóc firmom uniknąć awarii w okresie letnim oraz, w przypadku gdy już do niej dojdzie, ułatwić szybkie przywracanie danych i systemów.

• Ci, którzy planują, prosperują - posiadanie planu odzyskiwania danych po awarii jest priorytetem numer jeden dla każdej osoby odpowiedzialnej w firmie za IT. W razie nieobecności takiego pracownika i w sytuacji, kiedy dojdzie do poważnej awarii, firma powinna mieć gwarancję płynnego przebiegu procesu odzyskiwania. Każdy pracownik działu IT w danej firmie, musi nie tylko wiedzieć o istnieniu takiego planu, ale również musi mieć zapewniony do niego dostęp. Dobry plan odzyskiwania danych (disaster recovery plan) zawiera instrukcje krok po kroku dotyczące szybkiego odzyskiwania plików i systemów. Rozwiązania do odzyskiwania po awarii, takie jak Acronis Backup & Recovery oferują możliwość automatycznego generowania planów disaster recovery.

• Pełna ochrona - wiele firm dopiero w razie poważnej awarii zdaje sobie sprawę, że podczas gdy chronią swoje fizyczne systemy, poważnie zaniedbują środowisko wirtualne. Według raportu Acronis Disaster Recovery Index, jedna trzecia wszystkich firm chroni swoje maszyny wirtualne mniej pieczołowicie, niż te fizyczne, mimo, iż wartość przechowywanych na nich danych jest taka sama. Ale jest prosty sposób na zarządzanie w środowiskach hybrydowych: firmy, które wybierają zunifikowane rozwiązanie dla obu środowisk,  fizycznych i wirtualnych, mogą w sposób scentralizowany i zautomatyzowany kontrolować procesy tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania, przy użyciu jednej konsoli dla wszystkich środowisk. Acronis, dzięki Acronis Backup & Recovery oferuje takie kompleksowe rozwiązanie.

• Ochrona danych w ‘chmurze’ - coraz więcej firm adaptuje cloud computing jako idealne uzupełnienie lokalnych koncepcji bezpieczeństwa. Dzięki temu, w przypadku całkowitej awarii lub uszkodzenia powstałego w środowisku fizycznym (w siedzibie firmy), użytkownicy mają dostęp do zewnętrznych kopii zapasowych wszystkich firmowych danych i systemów, które przechowywane są w zdalnej lokalizacji poza siedzibą firmy. Ale uwaga: backup online, stosowany jako jedyna forma tworzenia kopii zapasowych, jest ryzykowny. W razie sytuacji awaryjnej użytkownik, aby dostać się do kopii zapasowych swoich danych, musi mieć dostęp do funkcjonalnego i szybkiego łącza internetowego, a to nie zawsze jest możliwe. Dlatego zaleca się stosowania backupu w ‘chmurze’ w formie uzupełnienia lokalnej strategii tworzenia kopii zapasowych. Dzięki Acronis Backup & Recovery Online, Acronis oferuje opłacalną, opartą na subskrypcji usługę online, dzięki której przedsiębiorstwa mogą tworzyć kopie zapasowe swoich danych przy użyciu lokalizacji zdalnej.

• Przywracanie na innym sprzęcie - cykle innowacji w IT są krótkie, elementy sprzętowe są przedmiotem częstych zmian. Jeśli komputer lub serwer musi zostać zastąpiony innym, to najprawdopodobniej będzie to system złożony z nieidentycznych komponentów. W takiej sytuacji, aby - w przypadku awarii - kopie zapasowe danych i systemów bezproblemowo funkcjonowały na nowym sprzęcie, użytkownicy powinni upewnić się, że ich rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania umożliwiają odzyskiwanie danych na innym, nie identycznym sprzęcie. Dlatego Acronis oferuje moduł "Universal Restore".

• Obraz całego systemu - firmy powinny mieć pewność, że ich rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania nie tylko odzyskuje dane na poziomie plików, ale również zapewnia odzyskiwanie na poziomie obrazu (image-level recovery). Dzięki obrazom dysków, użytkownicy mogą tworzyć obrazy całego systemu, w tym aplikacji i danych. Dzięki technologii obrazów, użytkownik może odzyskać swój system w ciągu kilku godzin a nie dni. Acronis, dzięki Acronis Backup & Recovery 11 oferuje rozwiązanie, które umożliwia odzyskiwanie zarówno na poziomie plików, jak i obrazów.

"Szczególnie w okresie letnim, systemy IT mogą być narażone na katastrofalne warunki, takie jak gwałtowne wyładowania atmosferyczne czy powodzie, które w najgorszym wypadku mogą spowodować całkowitą awarię systemu. Dlatego profilaktyka, taka jak tworzenie kopii zapasowych we wszystkich środowiskach jest niezbędna. Należy również wziąć pod uwagę backup online, który umożliwia przechowywanie kopii zapasowych w bezpiecznej, zdalnej lokalizacji w ‘chmurze’. Firmy powinny się również zastanowić czy posiadają odpowiedni plan odzyskiwania danych na wypadek poważnej awarii i czy stosowane rozwiązanie do odzyskiwania danych jest w stanie je przywrócić na innym sprzęcie" - mówi Sandra Adelberger, Dyrektor ds. Zarządzania Produktami w Acronis, w regionie EMEA.

Źródło: Acronis