Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu
Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu

Mijający rok dobitnie wskazuje, jak ważna jest stała dostępność - zarówno usług, jak i danych. Wystarczy wspomnieć głośne fiasko elektronicznego spisu powszechnego na kontynencie australijskim, czy równie dotkliwe w skutkach przestoje systemów IT w sektorze transportu pasażerskiego. Awarie te sprawiły, że ludzie na ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Aktualności

Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure (2012)

GartnerFirma Gartner, światowy lider w zakresie badań i doradztwa w branży IT, opublikowała najnowszą wersję raportu Magiczny Kwadrant dla wirtualizacji serwerów x86, autorami którego są Thomas J. Bittman, George J. Weiss, Mark A. Margevicius, Philip Dawson.


Założona w 1979 roku w Stanach Zjednoczonych, firma doradcza Gartner, specjalizuje się w zagadnieniach strategicznego wykorzystania technologii oraz zarządzania technologiami. Dostarcza wiedzę związaną z najnowszymi trendami, wspiera w poszukiwaniu rozwiązań, analizie i interpretowaniu zagadnień IT.

Z najnowszego raportu firmy Gartner, Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure, wynika, że penetracja wirtualizacji przekroczyła 50 procent wszystkich serwerowych obciążeń roboczych i nadal rośnie. Rynek wirtualizacji serwerów x86 dojrzał i staje się fundamentem do budowy środowisk chmurowych (cloud computing).

Raport Gartnera lokuje dostawców technologii w jednym z czterech kwadrantów - liderzy, pretendenci, wizjonerzy i gracze niszowi - bazując na wizji przedsiębiorstwa oraz zdolności do jej realizacji.

Magiczny Kwadrant Gartnera ocenia dostawców technologicznych z uwzględnieniem takich aspektów jak: kompleksowość wizji i możliwości realizacyjne. Kryteria oceny uwzględniają także potencjał dostawcy, jego produktów oraz informację zwrotną od klientów.

W raporcie Magic Quadrant zostali uwzględnieni producenci rozwiązań, spełniający kilka istotnych kryteriów. Muszą dostarczać serwerowe rozwiązania do wirtualizacji dla architektury x86 w postaci oprogramowania działającego bezpośrednio na sprzęcie (hypervisor) lub technologii kontenerowej, muszą zapewnić podstawowe narzędzia administracyjne, muszą mieć co najmniej 100 różnych organizacji korzystających z ich produktów od 1 marca 2012 r.

W kwadrancie liderów, tak jak przed rokiem, znalazły się firmy VMware, Citrix Systems i Microsoft. Wśród pretendentów ulokowano Oracle. Graczami niszowymi określono firmy Parallels i Red Hat. W tegorocznym raporcie kwadrant wizjonerów pozostaje pusty.

Graficzna prezentacja Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure (2012) wygląda następująco:

 

Gartner- Magic Quadrant - Virtualization 2012Citrix
Citrix wykorzystuje swoją pozycję w wirtualizacji desktopów i skupia się na infrastrukturze cloud computing, umacniając w ten sposób swoją pozycję na rynku wirtualizacji serwerów jako trzeci w kolejności dostawca w tym sektorze.

W przeciwieństwie do VMware i Microsoft, wirtualizacja serwerów oparta o Citrix XenServer jest niemal w całości napędzana przez silną pozycję w obszarze wirtualizacji desktopów. Ponad jedna trzecia infrastruktur wykorzystująca wirtualizację serwerów kwalifikuje się do wdrożenia hostowanej wirtualizacji desktopów (HVD, Hosted Virtual Desktop). Citrix XenDesktop jest wiodącym rozwiązaniem wirtualizacji desktopów na rynku i większość z tych środowisk hostowana jest na hypervisorze XenServer. Obserwuje się tendencję wyboru XenServera przez małe przedsiębiorstwa jako hosta na potrzeby wirtualizacji desktopów realizowanej przez XenDesktop.

Wśród mocnych stron Citrix analitycy wyszczególnili duże możliwości rozwiązania przy stosunkowo niskich kosztach (począwszy od darmowej edycji XenServer), duże szanse na rynku dostawców usług cloud, opierających się na otwarto źródłowym hypervsorze Xen, zdolność do wykorzystania swojej pozycji na rynku wirtualizacji desktopów oraz duży i lojalny kanał sprzedaży.

Microsoft
Microsoft jest na rynku wirtualizacji z Hyper-V i System Center Virtual Machine Manager (VMM) od czterech lat. W tym czasie pojawiły się trzy ważne wydania: 1) Hyper-V (i System Center 2008) w połowie 2008 roku, (2) Live Migration i Cluster Shared Volumes w Windows Server 2008 R2 i System Center 2008 R2 na koniec 2009 roku, oraz (3) Dynamic Memory w Windows Server 2008 R2 Server Pack 1 (SP1) i System Center 2008 R2 SP1 na początku 2011 roku (istotne dla wdrożeń HVD). Kolejna wersja hypervisora pojawi się jesienią br. System Center VMM 2012 został wydany w kwietniu 2012 r., to jednak zbyt późno by wziąć go pod uwagę w tym badaniu.

Microsoft stopniowo nadrabia i zrównuje funkcjonalności swojego hypervisora z VMware, jednak czyni to nieco wolniej od oczekiwań rynku.

Analitycy Gartnera zwrócili uwagę na fakt, iż Microsoft odnosi większość swoich sukcesów w sektorze firm średniej wielkości (szczególnie w tych z mniej niż 1000 pracowników), a największych firm nie jest w stanie odciągnąć od VMware. Mocną stroną firmy z Redmond jest środowisko administracyjne, które jest znane przez administratorów na co dzień pracujących z systemami Windows oraz duża baza przedsiębiorstw, które pracują tylko w systemie Windows.

Szansą dla Microsoft może być nowa wersja Hyper-V w połączeniu z System Center 2012, która powinna pomóc w otwarciu się na hypervisor opracowany w Redmond przez usługodawców.

Oracle
Oracle znalazła się w kwadrancie pretendentów ze swoją platformą wirtualizacyjną Oracle VM Server for x86, zbudowaną na bazie hypervisora Xen, wykorzystująca również technologie przejęte wraz z nabyciem firm Sun Microsystems i Virtual Iron (dostępną również w wersji dla architektury SPARC). Ofertę uzupełnia Oracle Solaris Containers i Oracle Linux Containers, wraz z oprogramowaniem Oracle Enterprise Manager 12c do zarządzania cyklem wdrażania chmur obliczeniowych. W związku z tym, że platforma Oracle VM Server for x86 3.x, jest nadal jedyną certyfikowaną platformą do wirtualizacji aplikacji Oracle, rozwiązanie odgrywa znaczącą rolę w obszarze wirtualizacji środowisk bazodanowych.

Parallels
Parallels Virtuozzo Containers jest wiodącym rozwiązaniem na rynku wirtualizacji systemów operacyjnych przeznaczonym dla środowisk Windows oraz Linux. Narzędzie pozwala na stworzenie odizolowanych kontenerów na bazie pojedynczego serwera sprzętowego i jednej instancji systemu operacyjnego. W porównaniu z rozwiązaniami opartymi o hypervisor, Parallels Virtuozzo Containers może przyczynić się do redukcji liczby OS i obniżenia kosztów organizacyjnych, przy znacznie wyższym poziomie gęstości. Rozwiązanie oferuje również przenośność i migrację obciążeń na żywo. Parallels Virtuozzo Container jest wiodącym rozwiązaniem wybieranym przez usługodawców skupiających się na wysokiej gęstości rozmieszczania aplikacji. W raporcie nie uwzględniono Parallels Server 4 Bare Metal, gdyż Gartner nie znalazł zbyt wielu referencyjnych klientów, wykorzystujących ten hypervisor.

Red Hat
Red Hat poczynił pewne postępy w ciągu minionego roku. Na początku 2012 r. zaimplementował live migration do swojej platformy RHEV. KVM okazał się jednym z najwydajniejszych hypervisorów na rynku. Dzięki integracji z jądrem Linux, stanowi gotowy most dla większości linuksowych systemów operacyjnych, które jeszcze nie zostały zwirtualizowane przy pomocy KVM bądź Xen. Gartner szacuje, że 35 do 45 procent serwerów linuksowych jest zwirtualizowanych. Hamulcem dla rozwoju wirtualizacji w wydaniu Red Hata może być opóźnione wejście na rynek z ofertą i to, że większość spośród zwirtualizowanych systemów RHEL, działa na platformach konkurencji.

VMware
VMware z silną pozycją lidera technologicznego utrzymuje swoją przewagę nad największymi konkurentami, firmami Microsoft i Citrix. Wraz z udostępnieniem vSphere 5.0, VMware daje klientom solidny zestaw narzędzi, ułatwiający przejście drogi prowadzącej w kierunku prywatnych i hybrydowych chmur obliczeniowych. Jednak zmiana modelu licencjonowania związana z wprowadzeniem pul vRAM mocno zaniepokoiła dostawców. Pomimo, iż obecni klienci VMware wykorzystują również rozwiązania konkurencji, to analitycy Gartnera nie dostrzegli zbyt wielu konwersji z vSphere w kierunku innych rozwiązań, gdyż klienci są zadowoleni z możliwości produktu i wsparcia producenta.

Gartner nie popiera żadnego producenta, produktu ani usługi prezentowanej w swoich publikacjach badawczych ani nie zaleca użytkownikom wybierania wyłącznie najwyżej sklasyfikowanych producentów. Publikacje przedstawiają opinie organizacji badawczej Gartner i nie należy traktować ich jako stwierdzeń faktu. Gartner nie udziela żadnych gwarancji, jawnych ani domniemanych, odnośnie swoich badań, łącznie z gwarancjami przydatności handlowej albo użyteczności do określonego celu.

Źródło: Gartner