Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Aktualności

Chmura 'szpieg?' w routerach Linksys Cisco

CiscoRoutery E2700, E3500 i E4500 z rodziny Smart Linksys otrzymają automatyczną aktualizację oprogramowania (firmware), wprowadzającą usługę Cisco Connect Cloud, dzięki której użytkownicy z każdego miejsca na świecie będą mieli dostęp do ustawień routera oraz zestawu aplikacji, zapewniających wygodne zarządzanie siecią w domu lub małej firmie.


Jak widać cloud computing w wydaniu Cisco dla trzech nowych routerów nie wiąże się z magazynem danych ulokowanym gdzieś w Internecie, a umożliwia sprawne nadzorowanie sieci, nawet w sytuacji gdy nie ma nas w pobliżu pudełka odpowiedzialnego za zarządzanie tą siecią.

Nowe aplikacje udostępnione wraz z aktualizacją oprogramowania dotyczyć będą kontroli rodzicielskiej, konfiguracji kont gości, testowania prędkości transferu oraz regulacji prędkości dostępu do sieci (transferu) w zależności od urządzenia.

Zmiany te wprowadzają wiele przydatnych funkcjonalności, usprawniających pracę, na które czekało wielu posiadaczy routerów Linksys Cisco. Zaletą jest niewątpliwie fakt, iż Cisco Connect Cloud można zarządzać nie tylko z poziomu przeglądarki internetowej, ale również poprzez bezpłatne aplikacje dla smartfonów, które można pobrać z Google Play i App Store.

Jednak nie wszystko złoto co się świeci. Obawy wzbudza fakt wprowadzenia powyższej aktualizacji z autmatu. Producent w prawdzie udostępnił instrukcję informującą w jaki sposób powrócić do pierwotnych ustawień, jednak z zastrzeżeniem, że w przyszłości niektóre z aktualizacji nadal będą aplikowane automatycznie, nawet jeśli użytkownik uaktywnił opcję blokującą ten proces.

Ale to nie wszystko. Pozostaje kwestia prywatności. Na stronach dotyczących usługi można było znaleźć (już usunięty) zapis:
 

When you use the Service, we may keep track of certain information related to your use of the Service, including but not limited to the status and health of your network and networked products; which apps relating to the Service you are using; which features you are using within the Service infrastructure; network traffic (e.g., megabytes per hour); internet history; how frequently you encounter errors on the Service system and other related information (“Other Information”).

Według nowych postanowień, Cisco nie ma zamiaru zbierania newralgicznych danych, a wyłącznie informacje na temat transferu, poprawności działania urządzenia i oprogramowania. Na to można by się zgodzić. Pojawił się jednak jeszcze zapis mówiący o gromadzeniu informacji na temat historii przeglądania.

Patrząc na wprowadzoną aktualizację chłodnym okiem wydaje się ona być, dużym krokiem na przód. Z pewnością konkurencja niebawem wprowadzi podobne rozwiązania, ale czy w ich wypadku również będziemy musieli obawiać się o naszą prywatność?

Źródło: The Verge