Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Ebook od Veeam na temat Nano Server
Ebook od Veeam na temat Nano Server

Jeżeli interesujesz się systemami serwerowymi Microsoft to z pewnością doszły do Ciebie informacje na temat Nano Server, odchudzonej do maksimum wersji, nadchodzącego co raz większymi krokami Windows Server 2016, zoptymalizowanej pod kątem realizacji specyficznych zadaniach w środowiskach chmurowych, będącego platfo...

Czytaj więcej...

Aktualności

Chmura 'szpieg?' w routerach Linksys Cisco

CiscoRoutery E2700, E3500 i E4500 z rodziny Smart Linksys otrzymają automatyczną aktualizację oprogramowania (firmware), wprowadzającą usługę Cisco Connect Cloud, dzięki której użytkownicy z każdego miejsca na świecie będą mieli dostęp do ustawień routera oraz zestawu aplikacji, zapewniających wygodne zarządzanie siecią w domu lub małej firmie.


Jak widać cloud computing w wydaniu Cisco dla trzech nowych routerów nie wiąże się z magazynem danych ulokowanym gdzieś w Internecie, a umożliwia sprawne nadzorowanie sieci, nawet w sytuacji gdy nie ma nas w pobliżu pudełka odpowiedzialnego za zarządzanie tą siecią.

Nowe aplikacje udostępnione wraz z aktualizacją oprogramowania dotyczyć będą kontroli rodzicielskiej, konfiguracji kont gości, testowania prędkości transferu oraz regulacji prędkości dostępu do sieci (transferu) w zależności od urządzenia.

Zmiany te wprowadzają wiele przydatnych funkcjonalności, usprawniających pracę, na które czekało wielu posiadaczy routerów Linksys Cisco. Zaletą jest niewątpliwie fakt, iż Cisco Connect Cloud można zarządzać nie tylko z poziomu przeglądarki internetowej, ale również poprzez bezpłatne aplikacje dla smartfonów, które można pobrać z Google Play i App Store.

Jednak nie wszystko złoto co się świeci. Obawy wzbudza fakt wprowadzenia powyższej aktualizacji z autmatu. Producent w prawdzie udostępnił instrukcję informującą w jaki sposób powrócić do pierwotnych ustawień, jednak z zastrzeżeniem, że w przyszłości niektóre z aktualizacji nadal będą aplikowane automatycznie, nawet jeśli użytkownik uaktywnił opcję blokującą ten proces.

Ale to nie wszystko. Pozostaje kwestia prywatności. Na stronach dotyczących usługi można było znaleźć (już usunięty) zapis:
 

When you use the Service, we may keep track of certain information related to your use of the Service, including but not limited to the status and health of your network and networked products; which apps relating to the Service you are using; which features you are using within the Service infrastructure; network traffic (e.g., megabytes per hour); internet history; how frequently you encounter errors on the Service system and other related information (“Other Information”).

Według nowych postanowień, Cisco nie ma zamiaru zbierania newralgicznych danych, a wyłącznie informacje na temat transferu, poprawności działania urządzenia i oprogramowania. Na to można by się zgodzić. Pojawił się jednak jeszcze zapis mówiący o gromadzeniu informacji na temat historii przeglądania.

Patrząc na wprowadzoną aktualizację chłodnym okiem wydaje się ona być, dużym krokiem na przód. Z pewnością konkurencja niebawem wprowadzi podobne rozwiązania, ale czy w ich wypadku również będziemy musieli obawiać się o naszą prywatność?

Źródło: The Verge