Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

UPS jako rezerwa (UPSaaR)

Data CenterZgodnie z najnowszymi prognozami, segment centrów przetwarzania danych odnotuje gwałtowny wzrost, co nie jest nowym zjawiskiem. Wszystkie największe firmy technologiczne takie jak Microsoft, Amazon Web Services, Google i Apple pracują bez końca nad lokalizacjami, bezpiecznym finansowaniem i przełomowymi rozwiązaniami w kolejno powstających centrach przetwarzania danych. Tylko w zeszłym roku firmy Amazon i Google otworzyły więcej nowych centrów przetwarzania danych niż inni dostawcy usług internetowych lub usług w chmurze.

Janne Paananen, menadżer technologii w Eaton, zwraca uwagę na fakt, iż eksplozja centrów przetwarzania danych na całym świecie wynika w dużej mierze z faktu, że liczba podłączonych do Internetu urządzeń zwiększyła się dziesięciokrotnie, a do 2022 r. wzrośnie ona do 28,5 mld. Według badań grupy Synergy, oprócz istniejących obecnie 430 hiperskalowych centrów przetwarzania danych, kolejne 132 znajdują się na różnych etapach planowania lub budowy - głównie ze względu na stałe zapotrzebowanie na usługi w chmurze i usługi internetowe.

Podczas gdy zapotrzebowanie na większe i nowocześniejsze centra przetwarzania danych wciąż rośnie, mamy również do czynienia z oczywistą, lecz ignorowaną kwestią na temat wpływu, jaki wywierają one na światową gospodarkę energetyczną. Obecnie centra przetwarzanych danych odpowiadają za 3% światowego zużycia energii elektrycznej, czyli zużywają więcej energii niż całe Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii. W skali globalnej odpowiadają one również za 2% całkowitych emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Ich wpływ na globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną wysunął się ostatnio na pierwszy plan w szerszej rozmowie na temat energii, przy czym wielu kluczowych graczy podejmuje działania mające na celu zwalczanie negatywnych skutków tej sytuacji. Ostatnio firma Microsoft, w projekcie Natick, posunęła się nawet do umieszczenia swoich serwerów centrum przetwarzania danych na dnie Morza Północnego w celu obniżenia kosztów ich chłodzenia. Przyjmując bardziej „tradycyjne” podejście, firma Apple nadal wykorzystuje w 100% energię odnawialną w swoich centrach przetwarzania danych, do czego zobowiązała się ponad 10 lat temu.

Podczas gdy wiele organizacji podjęło istotne kroki w celu zmniejszenia negatywnego wpływu centrów przetwarzania danych poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w dyskusji na ten temat często pomijany jest jeden element - niestabilność tej energii. Ponieważ jednak centra przetwarzania danych muszą polegać na stabilnej i niezawodnej elastyczności energetycznej, aby zapewnić ciągłość i pełną ochronę zasilania w przypadku obciążeń o krytycznym znaczeniu, kluczowe znaczenie mają tutaj alternatywne możliwości.

System UPS jako rezerwa (UPS-as-a-Reserve - UPSaaR)

Przy wahaniach i niestabilności energii elektrycznej, osiągnięcie jej najwyższej jakości przy zachowaniu równowagi pomiędzy jej wytwarzaniem i zużyciem jest sprawą najwyższej wagi. Wraz z coraz częstszym wprowadzaniem zmiennych źródeł energii odnawialnej, staje się to coraz większym wyzwaniem. W odpowiedzi na to branżowe wyzwanie pojawiła się ostatnio koncepcja znana jako „UPS jako rezerwa” (UPS-as-a-Reserve). Nowoczesny zasilacz UPS może być energooszczędny, wykorzystując zgromadzoną w bateriach energię w celu uzyskania dodatkowych korzyści. Zasilacz UPS z tymi możliwościami umożliwia operatorom centrów przetwarzania danych wsparcie sieci energetycznej poprzez reagowanie na dynamicznie zmieniające się zapotrzebowanie na energię w sieci oraz pomaga w unikaniu przestojów.

Rozwiązanie „UPS jako rezerwa” może nawet przyczynić się do zysków i zwrotu z inwestycji w systemy UPS. Oferując zasilanie rezerwowe dla sieci energetycznej i uczestnicząc w systemach regulacji częstotliwości, operatorzy centrów przetwarzania danych, którzy korzystają z usług UPSaaR, mają możliwość generowania znacznych korzyści finansowych. W rzeczywistości użytkownicy rozwiązania UPSaaR korzystają rocznie ze zwrotów w wysokości dziesiątek tysięcy euro za MW mocy przydzielonej do sieci.

Zatem jak to działa?

Usługa UPSaaR umożliwia operatorom centrów przetwarzania danych udział w rynku regulacji częstotliwości. UPS może reagować na zmiany częstotliwości sieci i wykorzystywać energię zgromadzoną w bateriach do regulowania mocy pobieranej przez UPS, zapotrzebowania z sieci, w celu zapewnienia szybkiej i dokładnej reakcji, która jest niezależna od poziomu obciążenia. W rezultacie operatorzy centrów przetwarzania danych mogą wspierać sieć energetyczną w zakresie regulacji częstotliwości, tworząc jednocześnie dodatkowe przychody w celu zrekompensowania całkowitego kosztu posiadania zasilacza UPS lub w ramach zwiększania konkurencyjności centrum przetwarzania danych z perspektywy cenowej.

Niestety obecnie nie wszystkie systemy UPS w branży obsługują technologię UPSaaR. Jeśli jednak liczba centrów przetwarzania danych będzie nadal rosnąć zgodnie z oczekiwaniami, liderzy branży będą musieli uznać za priorytet wykorzystanie w pełni potencjału najnowszych technologii UPS. Dzięki przywróceniu kontroli do centrów przetwarzania danych i pomocy dostawcom energii w zrównoważeniu zużycia energii z jej wytwarzaniem, przemysł centrów przetwarzania danych może ostatecznie zacząć wywierać pozytywny wpływ na świat i zmniejszyć swój ślad węglowy, co prawdopodobnie stanie się faktem w najbliższej przyszłości.

Źródło: Eaton

Logowanie i rejestracja